HABER YAŞAM 

KEDİLER DOKUZ CANLI DEĞİLDİR

Dünyada her 10 kediden yalnızca 4’ü düzenli sağlık kontrollerinden geçiriliyor. Kedi sahipleri, kedilerini yalnızca hastalandığında veya yaralandığında veteriner kliniğine götürdüklerini belirtirken Türkiye’deki kedi sahiplerinde de maalesef benzer bir durum söz konusu. Yapılan araştırmalara göre, günümüzde her 3 kedi sahibinden 1’i kedileri hastalık semptomu göstermesine rağmen kedilerini hemen sağlık kontrollerinden geçirmediğini belirtiyor. Hastalık semptomlarının müdahale edilmediği takdirde kendi kendine geçeceğine inanılması ve veteriner kliniği ziyareti sürecinin kediler ve sahipleri için stresli bulunması, düzenli sağlık kontrollerinin ertelenmesinin ardındaki temel etkenler.

‘KEDİNİZİ VETERİNER HEKİMİNE GÖTÜRÜN’ SOSYAL FARKINDALIK KAMPANYASI

Kedinizi Veteriner Hekimine Götürün’ sosyal farkındalık kampanyası, bu yıl 16 Haziran – 14 Temmuz tarihleri arasında hayata geçiriliyor. İstanbul Veteriner Hekimler Odası, Kedici Veteriner Hekimler Derneği, Kedi Hekimliği Derneği, Klinisyen Veteriner Hekimler Derneği, Küçük Hayvan Veteriner Hekimleri Derneği ve Acil Veteriner Hekimleri Derneği’nin program ortakları arasında yer aldığı kampanya; hayvan sahiplerini kedileri için düzenli sağlık kontrolleri planlamaya teşvik ederken koruyucu hekimlik uygulamalarının önemi konusunda farkındalık yaratmayı ve kedilere yönelik sağlık hizmetlerini iyileştirmeyi amaçlıyor.

‘HER YIL BİNLERCE HAYVAN SAHİBİ VE KEDİLERİNİN YAŞAMINA DOKUNUYORUZ…’

Kampanya hakkında konuşan program ortakları, “‘Hayvanlar İçin Daha İyi Bir Dünya’ vizyonumuz kapsamında 8 yıldır yürüttüğümüz kampanyamız ile her yıl binlerce hayvan sahibi ve kedilerinin yaşamına dokunuyoruz. Hayvan sağlığı, mutluluğu ve refahında kilit rol oynayan veteriner hekimlerimiz, hayvanlar ve sahipleri için yarattığımız değer dünyasının merkezinde bulunuyor. Hayvan sahiplerini bilgi ile desteklemek bizim önceliğimiz. Hayata geçirdiğimiz bu sosyal farkındalık kampanyası ile birlikte, kedilerin yavruluk döneminden itibaren düzenli veteriner kliniği ziyaretlerine başlamasını teşvik ediyoruz” diyor.

‘HASTALIKLARINI USTALIKLA GİZLEYEBİLEN KEDİLER İÇİN SAĞLIK KONTROLLERİ ŞART!’

Kedilerin düzenli sağlık kontrollerinden geçirilmemesinin ardında halk arasındaki yaygın yanlış inanışların da olduğunun altını çizen kampanya programı ortakları, “Kedilerin, dokuz canlı oldukları yalnızca bir efsaneden ibaret. Doğaları gereği özgür karakterli ve görece dirençli olmaları sebebiyle kedi sahipleri, kedilerinde hastalık semptomları baş gösterdiğinde ‘Bunu da kendi başlarına atlatabilir’ gibi yanlış bir düşünceye kapılabiliyor. Hastalık belirtilerini ustalıkla maskeleyebilen kedilerde ilk semptomu gördüğümüzde hemen harekete geçebilmeli ve veteriner hekimler aracılığıyla teşhis ve tedavi sürecini başlatabilmeliyiz. Aksi takdirde, hastalıkları gözle görülebilir bir noktaya ulaştığında, çoğunlukla hastalıkları ilerlemiş ve hatta geri dönülemeyecek noktaya ulaşmış olabiliyor. Bu nedenle, insanlarda olduğu gibi, kedilerde de ‘Erken teşhis hayat kurtarır’ diyoruz” ifadelerini kullanıyor.

‘HER 10 KEDİ SAHİBİNDEN 8’İ KLİNİK ZİYARETİ SÜRECİNİ STRESLİ BULUYOR…’

Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre; kedi sahiplerinin veteriner kliniği ziyareti sürecinde en çok zorlandıkları konu, muayene öncesi ve sırasında kedilerinin ve dolayısıyla kendilerinin yaşadıkları stres. Her 10 kedi sahibinden 7’si ise, daha kolay olması halinde kedilerini daha sık düzenli sağlık kontrollerinden geçireceklerini belirtiyor.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar