TOPLUM 

KOMPLO TEORİLERİNİN MUCİDİ O KANAL!

Pandemi döneminde olduğu gibi deprem felaketi sonrasında da yine komplo teorileri ortalığa saçıldı. En yaygın olanı ise, “ABD’nin Yüksek Frekanslı Etkin Güneşsel Araştırma Programı (HAARP) teknolojisi ile Kahramanmaraş depremini tetiklediği” yolunda.

Depremin yapay olarak tetiklenebildiği varsayımına dayalı bu komplo teorisi sosyal medyadan yayıldığı gibi maalesef medyada da kendine yer buluyor. Örneğin, Nedret Ersanel, 15 Şubat’ta Yeni Şafak’ta yayımlanan ‘Deprem doğal mı, suni mi?’ başlıklı yazısında “depremlerin suni olarak tetiklenebileceği” yolundaki bilim dışı kanaatini dile getirdi; “HAARP gibi yapılara bile gerek kalmadan fay hatlarına su basılması türünden insan yapımı uygulamaların dahi” depremi tetikleyebileceğini öne sürdü. Ersanel’in bu iddiaları Yeni Akit’te de haber oldu.

Beyaz TV’de 17 Şubat’ta yayımlanan ‘Ne Var Ne Yok’ programında “sözde bilimi” temsil eden isimlerden Ramazan Kurtoğlu, “Kahramanmaraş merkezli depremin yüzde 90 yapay tetikleme olduğunu düşünüyorum” dedi. Bununla da kalmadı, “Kudüs’te bir depremle Mescidi Aksa’yı yıkacaklar, sonrası Türkiye’nin kalbi İstanbul” diyerek “yapay deprem” teorisini Kudüs ve İstanbul’a da taşıdı.

Programı sunan Türker Akıncı da, “HAARP teknolojisinin kitabını yazmış” diye sundu bu kişiyi ve sonra Kurtoğlu’nun programdaki sözlerini sosyal medya hesabından da paylaştı. Dahası bu programın 24 Şubat’taki bölümünde de aynı komplo teorileri bir kez daha savunuldu.

Milat gazetesi de 20 Şubat’ta ‘Milli radar nasıl yıkılır?’ başlıklı sürmanşetten verdiği haberde “Depremlerde HAARP silahı kullanıldığı iddiaları giderek güçleniyor” diye yazdı.

Akşam gazetesi de bu komplo teorilerini 21 Şubat’ta manşetten eleştirdi. ‘129 yıldır aynı komplo’ başlıklı haberin spotunda “Uzmanları ‘Mümkün değil’ dese de iddialar hâlâ TV’lerde, sosyal medyada tartışılıyor” denildi. Ancak bu iddiaların iktidara yakın Yeni Şafak ve Milat gazeteleri ile Beyaz TV’den de destek gördüğü belirtilmedi; bu kuruluşlar teşhir edilmedi.

Halk TV, Tele1 ve FOX TV’ye deprem yayınlarından dolayı ceza yağdıran RTÜK de, Beyaz TV’deki toplumu yanıltıcı nitelikteki komplo yayınlarını görmedi!

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar