TOPLUM 

PANDEMİ ASTROLOGLARA YARADI, ALO FETVA’YA KORONAVİRÜS SORULARI, MOTORLU KURYELERE NOTLAR…

COVID-19 GÜNLERİ (14)…

Dünyada Covid-19 vakası sayısı 103 milyona, ölü sayısı 2 milyon 300 bine yaklaştı. 450 bin ölümle ABD başı çekmeyi sürdürüyor. Ölümlerde ABD’yi 225 binle Brezilya, 160 binle Meksika, 156 binle Hindistan, 107 binle İngiltere izliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 31 Ocak 2021 akşamı açıkladığı verilere göre, Türkiye’de Covid-19 ölümlerinin sayısı 26 bin sınırında. Resmi açıklamalara göre, Türkiye’de Covid-19’dan günde ortalama 120 ila 150 arası kişi yaşamını yitiriyor. Takvimler ay ay ilerliyor, Covid-19 haberleri birikiyor. Dünyaya bakıyoruz: 2020; 1,8 milyon koronavirüs ölümüyle kapatılmış. 2021, aşı yılı. Herkes umutlu.

GELECEKLE YILDIZIMIZ BARIŞACAK MI?

Bir o kadar da merak ediyoruz. İnsanların yıldız haritasından gelecek yıllarda neler yaşayacakları ve neler yapmaları gerektiğine dair bazı iddialarda bulunan astrologlara pandemi döneminde talep çok artmış.

Haberi birlikte okuyalım:

Covid-19 nedeniyle kötü geçirilen 2020 yılı geride kalırken, tüm dünyada insanların kaygı seviyeleri de yükseldi. Bu süreçte gelecek kaygısı yaşayanlar, astrolojiye büyük merak sardı. Sosyal medyada yüz binlerce takipçisi olan ve televizyonlarda yaptıkları tahminlerle öngörülerinde kısıtlı da olsa haklı çıkan astrologların bu süreçte iş yükleri arttı. Vatandaşlar ise, 2021 yılında kendilerini nasıl bir geleceğin beklediğini öğrenmek için aradıkları astrologlardan randevu alamadı.

Habere göre, Türkiye’nin en ünlü astrologlarından Hakan Kırkoğlu’ndan randevu almak için 2024 yılını beklemek gerekiyor. Astroloji yazarı Hande Kazanova ise, koronavirüs salgını nedeniyle görüntülü görüşmeler yapıyor ve Şubat 2022’ye kadar randevuları dolu. Ücret tarifeleri ise seans başı Kazanova için 1775 TL, Kırkoğlu için 1450 TL.

KAREKODLU MEZAR TAŞLARI

Covid-19 günleri dünyada olduğu gibi Türkiye’de de yaşanmaya devam ediyor. Yine ilginç haberler not ediyoruz ajandalarımıza. Covid-19’a iyi geldiği gerekçesiyle Türkiye’de bazı kişilerin kendilerini bal arılarına sokturduklarını okuyoruz. Uzmanlar ise, arı sokmasının koronavirüse karşı etkili olduğuna yönelik bilimsel bir kanıtın bulunmadığını açıklıyor. Hatay’da Covid-19 temaslısı olduğu için evde karantinada bulunması gereken bir kişi, kapalı olması gereken kahvehanede üstelik kumar oynarken yakalanıyor.

Bir diğer haberi yine birlikte okuyalım:

Antalya’da mezar taşı üretimi yapan bir firma, koronavirüs günlerinde ürettiği mezar taşlarına karekod sistemini getirdi. Pandemi döneminde özellikle bankacılık ve alışverişte karşımıza çıkan karekodu mezar taşına da taşıyan firma, bu sayede akıllı telefonla tarama yapılarak vefat eden kişinin özgeçmişinin, fotoğraflarının, videolarının ekranda izlenmesini sağlıyor. Firma yetkilisi, son günlerde karekodlu mezar taşlarına talebin inanılmaz derecede arttığını söylüyor.

Koronavirüs gündemi Diyanet’in ‘Alo Fetva’ hattını arayanların sorularına da sirayet ediyor:

Kolonya ve dezenfektan abdesti bozar mı? Koronavirüsten ölenlerin cenazesi yıkanır mı? Evde televizyon karşısında cuma namazı kılınabilir mi? Koronavirüs bulaşmaması için bir dua var mı? Koronavirüse inanmayıp maske takmadığım için günaha giriyor muyum? Koronavirüsten dolayı anne babamı ziyaret edemiyorum, onlara yardım edemediğim için vebal altında kalır mıyım? Eşimle zaman zaman tartışıp ona ‘Boş ol!’ dediğim zaman aynı evde kalmamızda sakınca olur mu?

‘YABANCI TURİSTLERE DE Mİ YASAK VARMIŞ?’

Zonguldak’ta Covid-19 tedbirleri kapsamında sadece paket servisi yapması gereken restoranına müşteri almaya devam eden, bundan dolayı daha önce 22 kez ceza yiyen işletme sahibine, 23’üncü cezanın ardından itiraz için gittiği adliyede maske takmadığı için 24’üncüsü de yazılıyor.

Antalya’da Covid-19 tedbirleri kapsamında yasağı ihlal edip yabancı turistler için servis açan lokantaya 5 gün faaliyetten men cezası veriliyor. Polislerin tutanak düzenlediği lokantacı, kendini, “Ben yasağın Türklere olduğunu sanıyordum. Yabancı turistlere de mi yasak varmış?” diye savunuyor.

Bir başka haber de online siparişlerde motorlu kuryelere bırakılan notlarla ilgili:

Covid-19 önlemleri kapsamında restoranların kapanması ancak paket servisin devam etmesi, motorlu kuryelerin iş yükünü de artırdı. Online siparişlerde kuryelere, ilginç notlar bırakıldığı da öğrenildi. Bunlardan bazıları şöyle: ‘Eve geldiğinde ampulü takar mısın?’, ‘Gelirken bira alır mısın?’, ‘Dikkatli gel kurye arkadaş, yemişim pizzasını, sana bir şey olmasın.’, ‘Siparişi daire kapısına asıp kapıyı çalmanız yeterli, korona pozitifim.’

‘PANDEMİ EZBER BOZDURDU’

Türkiye’den diğer koronavirüs haberleri şöyle:

– Adana’nın Pozantı ilçesinde yaz aylarında 100 binin üzerinde yaylacının yaşadığı, kışın havaların soğumasıyla birlikte nüfusun 700’e kadar düştüğü Akçatekir Mahallesi’nde koronavirüs nedeniyle bu yıl kente dönmeyerek yayla evlerinde kalmayı tercih edenlerle nüfus 15 kat artarak 10 binin üzerine çıktı.

Koç Holding CEO’su Levent Çakıroğlu, Türkiye’de pandemi dönemi için uygulanan uzaktan çalışma modelinin 35 bin ofis çalışanı için kalıcı hale getirileceğini açıkladı.

– Bursa Valiliği, Uludağ’da Covid-19 tedbirlerine uymayarak eğlence düzenlediği için tepki çeken otelin 10 gün süreyle kapatıldığını duyurdu. Otelin işletmecisi ile eğlenen gruba, maske takmadıkları ve sosyal mesafe kuralına uymadıkları için toplamda 76 bin 380 lira para cezası işlemi uygulandı.

Koronavirüs günlerinde Kocaeli’nde birinci sınıf öğrencisi kızıyla birlikte uzaktan eğitime katılan anne okuma yazma öğrendi.

– Kahramanmaraş’ta maske takmadığı için kendisini uyaran doktoru tehdit ettiği gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatılan bir kişi, doktorun, “Bir sağlık kuruluşunda üç gün çalışırsa şikâyetimden vazgeçerim” teklifi üzerine ceza almamak için aile sağlığı merkezinde temizlik yaptı ve maske takmayanları uyardı.

– Kırşehir’de filyasyon ekibinden bir uzman, koronavirüsle fiziksel mücadelenin yanı sıra psikolojik bir savaş da verdiklerini ifade etti. Çok sayıda hastanın ölüm korkusu yaşadığına, hastaneye yatmak istemediğine değinen uzman, Covid-19 belirtisi olmasına rağmen durumunu bildirmeyen 3 yaşlının hayatını kaybettiğini söyledi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, “Türkiye’de ilk defa turizm sezonunun zayıf olduğu ocak ayında gelen turist sayısı, sezonun yoğun olduğu temmuz-ağustos-eylül aylarını geçti. Turist sayısı bakımından yılın şampiyon ayı ocak oldu. Ayrıca 2020’de turist sayısında artış yaşandığı tek ay da ocak. Turizmcilere ‘Bir gün gelecek ve ocak en iyi ay olacak’ denilseydi, kimse inanmazdı. Pandemi ezber bozdurdu” açıklamasında bulundu.

KITALARARASI VİRÜS ‘TAŞIMACILIĞI’ MI?

Dünyadan bir güvercin haberi:

Avustralya’nın, ABD’den geldiği sanılan bir yarış güvercinini, koronavirüs taşıyabileceği gerekçesiyle öldürmeyi planladığı kaydedildi. Associated Press’in haberine göre, ABD’nin Oregon eyaletinde düzenlenen bir yarışın ardından kaybolan güvercin, 57 gün sonra Avustralya’da Kevin Celli-Bird adlı kişi tarafından, Melbourne’deki evinin arka bahçesinde bitkin halde bulundu. Celli-Bird, karantina yetkililerinin, kendisini arayarak Pasifik’i geçip toplam 13 bin kilometre yol kat eden güvercini yakalamasını istediğini söyledi. Uzmanlar, güvercinin, Avustralya’ya kadar bir yük gemisine konarak seyahat etmiş olabileceğini düşünüyor. Avustralya Tarım Bakanlığı, ülkenin gıda güvenliğine ve kümes hayvanı endüstrisine risk oluşturan güvercinin ülkede kalamayacağını bildirdi. Habere göre, Avustralya Karantina ve Denetim Servisi, güvercini yakalaması için profesyonel bir kuş avcısıyla anlaşmayı planlıyor. Avustralya Ulusal Güvercin Derneği Başkanı Brad Turner de, ‘Bu durum normalde sert bir uygulama olarak görülebilir; ancak kuşun öldürülmesi gerektiği düşüncesini destekliyorum. Virüs taşıyor olabilir’ değerlendirmesini yaptı.

COVID-19, MEVSİMSEL GRİBİ BİTİRDİ Mİ?

Dünyadan diğer koronavirüs haberlerine bakalım:

– Covid-19’a karşı geliştirdikleri aşıdaki başarılarından dolayı daha önce İngiliz ‘Financial Times’ ve Alman ‘Der Spiegel’ dergileri tarafından kapağa taşınan Türk bilim insanları Uğur Şahin ve Özlem Türeci, dünyanın en köklü ekonomi ve politika dergilerinden ‘TIME’ın da kapağında yer aldı. ABD’li dergi, iki Türk bilim insanına yer verdiği kapağında “Aşı Devrimi” başlığını kullandı.

– Covid-19 pandemisinin en çok etkilediği İngiltere’de HSBC Bankası, maske takmayarak şubelere gelen müşterilerinin banka hesaplarını kapatabileceğini açıkladı.

Covid-19 salgınında mevsimsel grip vakaları rekor derecede azaldı. Kuzey Yarımküre’de her yıl bu mevsimde milyonlarca kişiyi yatağa düşüren hastalık fiilen ortadan kalktı.

– ABD’nin California eyaletinde bulunan San Diego Hayvanat Bahçesi’nde iki gorilin koronavirüs testi pozitif çıktı.

– İtalya’da bir doktor, Covid-19’un zirve yaptığı dönemde yatakları boşaltmak için 2 koronavirüs hastasını öldürmek suçlamasıyla gözaltına alındı.

– İngiltere’de polis, Covid-19 denetlemeleri kapsamında parti düzenlenen bir eve baskın yaptı. Evdekiler, “Haberleri izlemiyoruz, pandemiden haberimiz yoktu” diye kendilerini savundu.

Covid-19’a yakalandıkları için koku alma duyularını kaybeden bir aile, evlerinde çıkan yangını son anda fark edebildi. ABD’nin Waco kentinde yaşayan aileyi, hastalığa yakalanmamış olan ve yanık plastik kokusu alarak uyanan 17 yaşındaki en küçük kızları kurtardı.

‘EY, SARHOŞ AKŞAMLARIMIN BİRİCİK TESELLİSİ!’

Yazımızı Ataol Behramoğlu’nun ‘Melankoli’ şiiriyle bitirelim:

Ey, sokaklarında yıllarca avare dolaştığım/ içinde ilk aşkımı yaşadığım küçük şehir/ umutsuz akşamlarımda sesini duyduğum lir/ sihrinde ilk acıyı tattığım. // Ey, sarhoş akşamlarımın biricik tesellisi/ ilk şiirlerimdeki biricik dert ortağım fener/ soğuk kış geceleri ısındığım kalorifer/ gitgide uzaklaşan tren sesi. // Ey, en masum arzularımı gizleyen oda/ yıldızlarla dost eden küçük pencere/ her akşam gönlümün dilediği yere/ götüren sihirli araba. // Ey, en içli en yanık türkülerimi duymayan/ rüzgârı saçlarımı dağıtan sokak/ ve ey saçı ak gönlü ak/ anneciğim pencerede ağlayan. // Ah, biliyorum güç gelecek sizlere/ ama artık gitmek geliyor içimden/ bir sabah masmavi bir bulutun peşinden/ dönüşü olmayan yerlere.

Not: Haberlerin derlenmesindeki kıymetli katkılarından ötürü sevgili eşim Fatma Şeker’e teşekkürler.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar