TOPLUM 

KORONAVİRÜS GÜNLERİNİ YAZMAK, NOT ETMEK, KAYIT ALTINA ALMAK (10)

10’uncu yazı… Pandeminin ilk zamanlarında, biraz da sokağa çıkma yasaklarının olduğu günlere denk geldiği ve gündem yoğunluğu sebebiyle haftalık olarak hazırladığım bu diziyi, ‘yeni normal’ ile birlikte aylık olarak sürdürüyorum. Okurlardan önemli geribildirimler geliyor. Dolayısıyla dünya ve Türkiye’den koronavirüs temalı haberleri biriktirmeye devam ediyoruz, edeceğiz.

Dünyada koronavirüs vakası sayısı 35 milyona yaklaştı, ölü sayısı 1 milyonu geçti. ABD’de ölü sayısı 210 bin civarında. Ölümlerde ABD’yi 145 bin ile Brezilya takip ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 2 Ekim akşamı açıkladığı bilgilere göre, Türkiye’de koronavirüsten ölenlerin sayısı 8 bin 325.

DEPRESYON, PANİK ATAK, BİPOLAR VE OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUKTA PATLAMA

Koronavirüs günlerinde eylülü not ettiğim ajandamdan öne çıkan haberler şöyle:

 • Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin cenazelerini yıkamakla görevli imam Osman Çilenti’nin virüs kaparak hayatını kaybetmesinin ardından konuşan ailesi, imama müftülük tarafından hiçbir eğitimin verilmediğini söyledi.
 • Van’da Haber Erciş Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erhan Akbaş, Covid-19 belirtileriyle başvurduğu devlet hastanesinde kendisine iki kez tomografi çekildiğini ve “İyi görünüyorsun” denilerek eve gönderilmek istendiğini söyledi. Kendi ısrarı üzerine test yapılınca Covid-19 olduğu anlaşılan Akbaş, “Eğer doktorun teşhisine güvenseydim, hastalığı birçok insana bulaştırabilirdim” dedi.
 • Bursa’da polis kına gecesini bastı, koronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle 24 kişiye toplamda 75 bin 600 lira para cezası kesildi.
 • ABD’nin en büyük iki gazetesi, tüm çalışanlarına 1000’er dolar ikramiye dağıttı. Washington Post’un ardından New York Times da salgın günlerinin zor şartlarında görev yapan gazetecilere ek ödeme yaparak teşekkür etti.
 • Avrupa’nın en büyük genelevlerinden biri olan Almanya’nın Köln şehrindeki 10 katlı ‘Pasha’, koronavirüs tedbirleri nedeniyle iş yapamadığı için iflas etti.
 • Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Covid-19 hastası 80 yaşındaki bir kadının 72 saatte 5 düğüne gittiğini açıkladı.
 • Uluslararası Af Örgütü, dünya genelindeki sağlık çalışanları üzerinde yaptığı bir araştırmanın sonuçlarını duyurdu: “Dünyada en az 7 binden fazla sağlık çalışanı Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’de koronavirüs vakası sayıları artış eğilimine girince, özel hastanelerdeki Covid-19 tedavisi için yeni bir ödeme modeli çıkardı: Özel hastaneler, PCR testi sonucu pozitif çıkan hastayı tedavi ederse, devletten salgın tedavisi ücreti alabilecek.
 • KPSS, 81 ilde yapıldı: Koronavirüs taşıyan hastalar, sınava ambulanslarla getirildi.
 • Adalet ve Kalkınma Partisi Kocaeli Milletvekili Cemil Yaman, oğlunu evlendirdi. Koronavirüs tedbirlerinin hiçe sayıldığı düğüne 1500 kişi katılırken davetlilere yemek ikram edildi. Düğün sosyal medyada tepki topladı. Cemil Yaman ise, “Bir yemek bile yedirmeden yolladı derler” diyerek kendini savundu. Yaman’a daha sonra 6 bin 360 lira para cezası kesildi.
 • Meksika hükümeti, koronavirüs salgınında artan can kayıpları nedeniyle 1,1 milyon adet yeni ölüm belgesi basma kararı aldı.
 • Meclis toplantısında konuşan Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş, “Covid-19’dan dolayı bu toplantının bile yapılmaması gerekiyor. Daha bugün beni karşılayan korumada, 1 saat sonra koronavirüs çıktı” dedi.
 • Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, Türkiye’de pandeminin başından bu yana 15 yaşından küçük 12 çocuğun hayatını kaybettiğini açıkladı.
 • Havayolu endüstrisi temsilcileri, koronavirüs aşısının bulunması durumunda dünya genelinde dağıtımının yapılması için “şimdiye kadar görülen en geniş çaplı nakliye operasyonunun” yürütüleceğini söyledi. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği yetkilileri, aşının dağıtımı için 8 bin adet ‘Boeing 747’ eşdeğerinde kapasiteye sahip bir havayolu taşıma planı gerektiğini ifade etti.
 • Hollanda’da bir düğün salonunda davetliler arasında çıkan kavgada bıçaklanan 15 yaşındaki bir çocuğun koronavirüs testinin pozitif çıktığı açıklandı. Yetkililer, başta kavgaya karışanlar olmak üzere, düğüne katılan tüm davetlilerin test edilerek karantinaya alınması için harekete geçti.
 • Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu taşımadan ayakta yolcu alınmayacağını açıkladı. Açıklamanın yapıldığı akşamın ertesi günü sabah saatlerinde, İstanbul’da otobüs ve minibüslerde vatandaşların ayakta ve sosyal mesafe kuralına uymaksızın yolculuk ettiği görüldü.
 • Savaş nedeniyle sağlık sistemi çökmüş olan Yemen’de koronavirüse karşı neredeyse hiçbir tedbir alınmıyor. Yerel halk: “Burada koronavirüs falan yok. Allah bizi korur.
 • Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs eleştirisinde bulunarak, açıklanan vaka ve ölüm sayılarının gerçeğinden çok daha fazla olduğunu söyledi: “Bunu ben de, vatandaş da, doktorlar da çok iyi biliyor.
 • Koronavirüs vakalarının arttığı Ankara’da şehrin farklı noktalarına “3 saat sonra kesin sonuç” ifadelerine yer verilen 365 lira karşılığında Covid-19 testi ilanları asıldı. İlanda yer alan numaranın yönlendirdiği özel laboratuvar yetkilileri, “Şirketimize ait böyle bir numara ve kişi yok” dedi ve 3 saat gibi bir sürede testlerin sonuçlanamayacağını, PCR testi ücretlerinin ise 250 lira olduğunu belirtti.
 • İçişleri Bakanlığı’nın toplu ulaşımda ayakta yolcu taşınmasına getirdiği yasağa ilişkin konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “Şu anda alınan yasağa bakarsanız, 2 milyon yolcuya, ‘Sizi taşımıyoruz’ demek anlamına geliyor” yorumunu yaptı. “‘Yasak benden, çözüm senden’ mantığı ile bu iş olmaz” diyen İmamoğlu, toplu taşımada yaşanan sorunun en önemli çözümünün mesai düzenlemesi olduğunu savunarak İBB’de mesainin saat 6’da başlayıp öğleden sonra 3’te bitmesini örnek gösterdi.
 • İçişleri Bakanlığı yeni koronavirüs genelgesi yayımladı, Türkiye’nin 81 ilinde “meskenler hariç tüm alanlarda” maske takmak zorunlu oldu.
 • Koronavirüs günlerinde İstanbul Esenyurt’ta bir minibüsten 12 kişi yerine 24 kişi çıktı. Şoför, “Yolcular zorla bindi” dedi.
 • Konya’da koronavirüse yakalanan Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesi 6’ncı sınıf öğrencisi Merve Mercan, verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.
 • Pandemi dolayısıyla önemi artan ve adeta talep patlaması yaşanan hijyen ürünlerinde, özellikle dezenfektan, kolonya ve sabunda 2020 yılının 8 aylık döneminde önceki yılın aynı dönemine göre ihracat rekoru kırıldı. İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin verilerine göre, bu yılın ocak-ağustos döneminde dezenfektan ihracatı yüzde 816, kolonya ihracatı yüzde 229, sabun ihracatı ise yüzde 44 arttı.
 • ABD Başkanı Donald Trump, Watergate skandalını ortaya çıkaran gazeteci Bob Woodward’ın kitabındaki koronavirüsü hafife aldığı yönündeki iddiaları kabul etti ve panik yaratmak istemediği için böyle davrandığını söyledi.
 • İstanbul Kadıköy’de bulunan Küçük Sahne’nin sahibi Emre Tandoğan, pandemiden sonra sahnesini kapatmamak için evini kapatıp eşi ve çocuğuyla birlikte tiyatroya taşındı.
 • Samsun’da Samet-Ebru Atsan çiftinin düğün töreninde gelinin bir akrabası, takı taktıktan sonra ilginç bir yaklaşım sergileyerek kendince koronavirüs önlemi aldı ve yanında getirdiği yorgan poşetini kafasına geçirerek gelini kucakladı, tebrik etti.
 • Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, kentte yapılan koronavirüs denetimlerinde maske takmayan 65 kişiye 900’er lira para cezası kesildiğini açıkladı. Vali Kaldırım, bu kişilere ayrıca 3 gün evde karantinada kalma ve en az 10 kitap okuma zorunluluğu getirildiğini söyledi.
 • Hekim örgütleri, Türkiye’de koronavirüs vakalarının en fazla görüldüğü kentlerin başında gelen Ankara’da, salgının tamamen kontrolden çıktığını belirtiyor. Ankara Tabip Odası’na göre, kentte 799 sağlık çalışanı Covid-19’a yakalandı, kentteki doğrulanmış vaka sayısı da günlük 5 bin civarına ulaştı.
 • Covid-19 teşhisiyle hastaneye kaldırılan İtalya’nın eski başbakanlarından Silvio Berlusconi, 12 gün sonra hastaneden taburcu edildi. Berlusconi, hastalık dönemini, “Hayatımın en tehlikeli sınavıydı” diye özetledi.
 • İngiltere’de Covid-19 vakalarındaki artıştan dolayı kapalı ya da açık mekânlarda 6’dan fazla kişinin bir araya gelmesi yasakladı.
 • Kırklareli Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. İbrahim Halil Üney, “Bir hafta önce koluna maske takanların şimdi solunum cihazına bağlandığını görünce çok üzülüyoruz” açıklamasında bulundu.
 • FIFA’nın üst düzey yetkililerinden Olli Rehn, koronavirüs salgınının dünya futboluna yaklaşık 14 milyar dolara mal olacağını söyledi.
 • Koronavirüs günlerinde Sakarya’da uzaktan eğitim sırasında sigara içerken bir veli tarafından görüntülenen bir öğretmen hakkında idari soruşturma başlatıldı.
 • Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli, koronavirüsle mücadeleye eleştiri olarak “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” eylemi başlatan Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef alarak birliğin derhal kapatılması gerektiğini söyledi. Bahçeli’nin sözlerine sağlıkçılar, meslek örgütleri ve muhalefetten tepki geldi. Bahçeli’nin sözleri sonrası #İyiKiTTBVar ve #MHPKapatılsın, Twitter’da en çok kullanılan etiketlerden oldu.
 • Dünyada 190 ülkeye yayılan Covid-19’un henüz görülmediği ülkelerin de olduğu bildirildi. Yapılan açıklamalara göre, genellikle ada ülkesi olmaları ve modern ulaşım sistemlerinden yararlanamamaları bu ülkeleri virüsten uzak tutuyor. Bunlar arasında 500 bin nüfuslu 28 bin kilometrekarelik Solomon Adaları, 100 bin nüfuslu 811 kilometrekarelik Kiribati Cumhuriyeti, 100 bin nüfuslu 702 kilometrekarelik Mikronezya, 70 bin nüfuslu 181 kilometrekarelik Marshall Takım Adaları gibi ülkeler yer alıyor.
 • Dünyanın dört gözle beklediği koronavirüs aşısında tarihi bir aşama Türkiye’de gerçekleştirildi. Çin’de geliştirilen aşıda Covid-19’un ‘gönüllü’ uygulaması sürecine Brezilya ve Endonezya’dan sonra Türkiye de dâhil edildi. Aşının ilk dozu, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki sağlık çalışanı gönüllülerine yapıldı.
 • Gaziantep’te faaliyetlerini sürdüren Sanko Holding A.Ş., Covid-19’un Türkiye’de görülmeye başladığı haftadan itibaren çalışanlarına, müşterilerine ve ihtiyaç sahiplerine toplamda 26 milyon liralık para yardımında bulundu. Şirketlerindeki stajyerler dâhil Sanko çalışanlarının tümüne 1000’er lira dağıtılırken, uzaktan eğitime geçilmesine rağmen 1500 öğrenciye verilen burs ise kesilmedi.
 • İtalya’nın Sicilya Adası’nda, koronavirüs salgını döneminde evliliklerin azalması üzerine teşvik amacıyla bölgede evlenecek çiftlere 3 bin avroya kadar ikramiye dağıtılacağı bildirildi.
 • Almanya’da bir futbol takımı, sadece Covid-19 tedbirleri kapsamında 7 oyuncuyla çıktığı ve karşılaşma boyunca oyuncuların sosyal mesafeyi koruduğu maçı 37-0 kaybetti.
 • İngiltere’de Kraliyet Psikiyatri Üniversitesi, ülkede bağımlılıkla mücadele hizmetlerinin, koronavirüs günlerinde alkol tüketimini artıran insan sayısıyla başa çıkmakta zorlanabileceği konusunda uyarıda bulundu. Üniversitenin yaptığı bir araştırmaya göre, Covid-19 pandemisinin başlamasıyla birlikte ülkede çok fazla sayıda yetişkin alkol tüketimini artırdı.
 • 1997 yılından itibaren yayınlanmakta olan ve döneminin ruhuyla toplumsal konularını ele alan ABD yapımı animasyon komedi dizisi ‘South Park’ın 24’üncü sezonu için bekleyiş sürerken, dizinin yaratıcılarından 1 saatlik bir pandemi özel bölümü haberi geldi. Trey Parker ve Matt Stone’un ellerinden çıkan yeni bölüm, ‘The Pandemic Special’ ismini taşıyor.
 • İngiltere hükümetini “halkın özgürlüklerini elinden almakla” suçlayan pop müziğin eski ve ünlü isimlerinden Van Morrison’un, koronavirüs önlemlerini protesto eden 3 şarkıyı yakında piyasaya çıkarmaya hazırlandığı bildirildi.
 • Türkiye’deki ilk koronavirüs hastalarından biri olan ve 130 gün yoğun bakımda kalan 73 yaşındaki Oğuz Peker taburcu oldu. Peker, kendine geldiğinde, “Trafik kazası mı geçirdim, bana ne oldu? Neden herkes maske takıyor?” diye sordu.
 • Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Türkiye’de koronavirüs karantinasından kaçan kişilerin ‘taksirle adam öldürmek’ suçu işlediğini söyledi: “Diyarbakır’da karantinadan kaçanlar için bu hususu dikkate alarak ilgili savcılıklara suç duyurusunda bulunuyoruz.
 • ABD’nin Los Angeles kentinde 72’nci Emmy Ödülleri Töreni yapıldı. Covid-19 salgını sebebiyle sunucular smokin tasarımlı koruyucu kıyafet giyerken, adaylar ise törene evlerinden canlı bağlantıyla katıldı.
 • Kayseri İl Tüketici Hakem Heyeti, geçen eğitim-öğretim döneminde koronavirüs sürecindeki özel okul ücretinin iadesini isteyen bir velinin talebini kısmen kabul ederek pandemide okula gidilemeyen süreye karşılık gelen 7 bin 579 lira 20 kuruşun tüketiciye iadesine karar verdi.
 • Çinli elektronik şirketi Xiaomi, Hindistan’da ilginç bir ticari girişim başlattı. Şirket, koronavirüs nedeniyle Xiaomi’ye ulaşamayan tüketicilerin ayağına gitmeye başladı. Xiaomi, bu işlemi, bir kamyonetin içine yığılmış olan teknolojik ürünlerle yapıyor. Eğer test edilen proje tutarsa, Hindistan’ın dört bir yanında bu araçlar görülecek.
 • Bursa’nın İnegöl ilçesinde koronavirüs karantinası kuralını ihlal ederek düğün salonunda çalışan bir kişi hakkında 1 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.
 • Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, çalışma hayatında alınması gereken Covid-19 önlemlerini belirleyerek rehber halinde yayımladı. Düzenlemeye göre, işveren koronavirüse karşı çalışanlarını korumak için gerekli tedbiri almak ve uygulamak zorunda. Maske takmamak gibi bu tedbirlere uymayan çalışan, tazminatsız olarak kovulabilecek.
 • Japonya’da ışık ekipmanı üreticisi bir firma, Covid-19’u ultraviyole (UV) ışını ile yok eden cihaz geliştirdi. Columbia Üniversitesi işbirliğiyle üretilen cihazın, 254 nanometre dalga boyunda UV yayan geleneksel cihazların aksine, insana zararsız 222 nanometrelik UV yaydığı bildirildi. 7 dakikada virüs ve bakterileri yok ettiği ifade edilen cihaz; otobüs, tren, asansör ve ofis ortamlarının dezenfekte edilmesinde kullanılacak.
 • Çevre örgütlerinin tıbbi atıkların doğaya verdiği zarar konusunda yaptığı uyarıların haklılığını gösteren bir olay Brezilya’da yaşandı. Ülkede bir plajda ölü olarak bulunan penguenin midesinden N95 tıbbi maske çıktı.
 • Merkez İlaç A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Şapçı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya yazdığı mektupta ülke genelinde, özellikle de hastanelerde kullanılan antiseptik ve dezenfektanların büyük bölümünün sahte olduğunu söyledi. 9 markaya ait 33 ürünün listesini Bakan Koca’ya ileten Şapçı, “Merdiven altında üretiliyor” dedi.
 • Türkiye’de bir ilk: Kütahya’da koronavirüsten hayatını kaybeden bir kişinin cenazesinin ardından tabutu yakıldı.
 • Ege İhracatçı Birlikleri’nin verilerine göre, pandemi döneminde cerrahi mobilyaya talep arttı. 2020 yılının ilk 8 ayında tıp alanında kullanılan mobilyaların ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 86’lık artışla 32 milyon dolardan 60 milyon dolara yükseldi.
 • Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Psikiyatri Uzmanı Doç. Dr. Nermin Gündüz, Türkiye’de Covid-19 salgını sürecinde ruhsal rahatsızlıkların çeşitlerinde artış görüldüğünü belirterek en çok depresyon, panik atak, bipolar ve obsesif kompulsif bozukluk gibi hastalıkların şiddetlendiğini söyledi. Doç. Dr. Gündüz, koronavirüs salgını önlemleri kapsamında tıbbi yardım alamayan bazı hastalarda atakların görüldüğünü kaydederken, “Bu süreçte özellikle intihar vakalarında artış var” dedi.
 • Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği Çukurova Şubesi Başkanı Dr. Obengül Ejder, pandemi sürecinde eve kapanan çocukların cep telefonu veya tablet kullanımının kontrolsüz artışının pek çok riski beraberinde getirdiğini söyledi. Dr. Ejder; özellikle çocukların oyun oynama niyeti ile internete bağlandığında aniden karşısına yaşına uygun olmayan cinsel içerikli siteler çıktığını, merak duygusu ile bu sitelere girdiğinde ruhsal olarak travmaya uğradığını belirterek aileleri uyardı.
 • Giresun Valiliği, koronavirüs tedbirleri kapsamında il genelinde kamuya açık alanlarda risk oluşturması nedeniyle yürürken sigara içilmesini yasakladı.
 • İstanbul Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir kişi, maskesini doğru şekilde takması gerektiğini söyleyen sağlık çalışanını darp etti. Gözünden yaralanan sağlık çalışanı ameliyata alındı.
 • On yıllardır serçelerin ötüşlerini kaydedip analiz eden bilim insanları, dünyadaki koronavirüs karantinaları ile şehirler sessizleştiği için kuşların repertuvarının da değiştiğini açıkladı: “Kuşların ötüşleri artık daha farklı.
 • Çorum’da Covid-19 karantinası kurallarını ihlal ederek KYK yurdunda yeniden karantinaya alınan kişilerden günlük 70 lira alınacağı bildirildi.
 • Sağlık Bakanlığı’nın, koronavirüs hastalarının evdeki karantinadan kaçıp dışarı çıkmalarının önüne geçmek için yeni bir proje hazırlığında olduğu bildirildi. Buna göre, bakanlık, elektronik kelepçe benzeri bir sistem getirerek hastalara bileklik takacak ve evlerinden dışarı çıktıklarında sistem uyarı verecek.
 • Ankara’da koronavirüse yakalanan bir kişinin evde olup olmadığını kontrole giden filyasyon ekipleri kapıda, aralarında çocuklarınkinin de olduğu 30 çifte yakın ayakkabı ile karşılaştı. Kapıyı çalan ekipler, içeride virüs taşıyan kişi ile birlikte 20’ye yakın kişinin olduğunu tespit etti. İçeride bulunanlar, kendilerini karantinaya almaları gerektiği konusunda uyarıldı.
 • İstanbul’un Şile ilçesinde kamp kuran yaklaşık 300 kişilik gruba koronavirüs tedbirlerine uymadıkları gerekçesiyle toplamda 110 bin lira para cezası kesildi.
 • Çanakkale’nin Ayvacık ilçesinde bulunan Zeus Sunağı’nı görmeye gelenlerin, bu yıl, ağaçlara çaput yerine maske takarak dilek tuttukları görüldü.
 • ABD’de Boston Belediyesi, kentteki Nusret Gökçe’ye ait Nusr-Et Lokantası’na, Covid-19’la ilgili kamu güvenliği standartlarına uymadığı gerekçesiyle kapatma cezası verdi.
 • İstanbul Taksim’de koronavirüs tedbirleri kapsamında yapılan denetimlerde, Covid-19 olduğu ve evde karantinada olması gerektiği tespit edilen özel halk otobüsü şoförü ambulansla hastaneye götürüldü. Şoföre ayrıca 3 bin 150 lira para cezası kesildi.
 • ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüse yakalandığını duyurdu. Haberin yayılmasının ardından piyasalar hareketlenirken, dolar önemli para birimleri karşısında değer kazandı.

Eylül birikimlerimiz biraz fazlaydı ve böyleydi.

‘SOLGUN BİR GÜLDEN KAPTIĞIMIZ FRENGİ’

Şimdi ise ekim zamanı… Hüzün eke eke bir ekimi soluyacağız; ne zaman hasat ederiz, bilinmez. Her eylül sonu geldiğinde herkes tarafından özellikle son mısraları paylaşılan Turgut Uyar’ın ‘Acıyor’ şiirinin şu dizeleriyle bitirelim yazıyı:

Mutsuzluktan söz etmek istiyorum/ dikey ve yatay mutsuzluktan/ mükemmel mutsuzluğundan insansoyunun/ sevgim acıyor. // (…) // En başta mutsuzluk elbet/ kasaba meyhanesi gibi/ kahkahası gün ışığına vurup da/ ötede beride yansımayan/ yani birinin solgun bir gülden kaptığı frengi/ öbürünün bir kadından aldığı verem/ bütün işhanlarının tarihçesi/ bütün söz vermelerin tarihçesi/ sevgim acıyor. // (…) // Eylül toparlandı gitti işte/ ekim falan da gider bu gidişle/ tarihe gömülen koca koca atlar/ tarihe gömülür o kadar.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar