EDEBİYAT 

AİAİE’NİN İYİ YÜREKLİ CADISI / ‘BEN, KİRKE’

Adından da anlaşılacağı gibi roman, Yunan mitolojisinde cadılık faaliyetleri ve yaptığı büyülerle bilinen Kirke’yi odağına alıyor. Kirke, bir Titan olan ve güneşle özdeşleştirilen Helios ile su perilerinden Perseis’in kızı. Babasının kudretinden pek pay alamadığı ve kardeşleri gibi “parıldayamadığı” için, ailede pek sevilmeyen bir çocuk.

Babasının salonlarında hapsolan, hayatı ve ölümlüleri ölesiye merak eden Kirke; bir gün sevdiği –ölümlü– adam için bir büyü yapar. Bunun üzerine Aiaie adında kuş uçmaz kervan geçmez bir adaya sürülür. Sonsuz ömrünün geri kalanını artık bu adada geçirecektir.

Binyıllar içinde Hermes, Athena, Odysseus, Iason, Medeia, Daidalos gibi tanınmış mitolojik figürler Kirke’nin adasından ve hayatından geçip gider. Fakat her biri, kahramanımızın ruhunda ve zihninde derin izler bırakır.

* * *

Her şeyden önce eğer mitolojiye, özellikle de Antik Yunan mitolojisine ilginiz varsa; bu roman sizi ihya ediyor. Zira kitabı okurken her sayfada mitolojik bir karaktere veya hikâyeye referans görmek mümkün… Prometheus’un cezası, Daidalos ve oğlu Ikaros’un hazin öyküsü, Minotaurus’un doğumu bunlardan birkaçı. Fakat yazar bu karakterleri birebir mitlerde anlatıldığı gibi işlemiyor. Onları zaafları, hataları, doğruları ve yanlışlarıyla ete kemiğe büründürüyor. Bu sayede hikâye ne kadar destansı olursa olsun, herkes kendinden bir şeyler bulabiliyor. Özellikle Kirke’nin karakterizasyonu bu açıdan çok başarılı.

Hayatının pek çok aşamasında pek çok sınav veren Kirke; tanrıları, tanrı olmayı ve ölümsüzlüğü ciddi biçimde sorguluyor. Bu sorgulama da onu romanın sonundaki o kritik noktaya ulaştırıyor.

Zeus’un kızı Athena dâhil hiç kimseye eyvallahı olmayan Kirke’nin, hayatının en zor sınavını annelikte vermesi de çok ironik.

* * *

Madeline Miller tarafından yazılan ‘Ben, Kirke’, İthaki Yayınları etiketiyle raflarda ve online mağazalarda. İthaki’nin kapak tasarımını da çok beğendiğimi özellikle söylemek isterim.

Siz ‘Ben, Kirke’ romanını okudunuz mu? Okuduysanız ne düşünüyorsunuz? Söylediklerime katılır mısınız? Yorumlarda belirtin lütfen.

– İlk Baskı Yılı: 2019; Sayfa Sayısı: 408; Yazar: Madeline Miller; Tür: Fantastik / Mitoloji

– Madeline Miller –
Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar