POLİTİKA 

AH UKRAYNA, VAH UKRAYNA!

Toplumlar, başına gelen felaketlerden sorumludur.

Rusya’nın Ukrayna’ya müdahalesi bir ayı geçti, herkes Ukrayna halkına ağıt yakıyor, Rusya’yı lanetliyor. Sivillerin öldürüldüğüne dair çelişkili haberler yayılıyor. Çok alicenap Batı, kahraman; Amerika ise, tıpkı Hollywood filmlerinde olduğu gibi kurtarıcı rolünde, ta SSCB’den beri Ruslar vahşi ve katil propagandasına balıklamasına dalmış, yine yalan senaryolar, uyduruk, sözüm ona koruyucu yaptırım açıklamaları ile zihinlerinde kendi kendilerini alkışlıyorlar. Ruslar vahşi gaddar, oysa Amerika öyle mi? O, en kahraman kurtarıcı.

Kapitalist dünyanın vahşiliğini “demokrasi müdahalesi” olarak adlandıran, geri kalmış ülkelere bombalar yağdıran sanki onlar değil. Öte yandan biraz Ukrayna halkına bir bakalım. Haberlerden öğrendiğimize göre; 2014 yılına kadar Ukrayna’da yüzde 50’den fazla olan Rus nüfusu, Ukrayna’nın karanlık ilişkileri olan ve ülkeyi iliğine kadar sömüren bir avuç Amerika destekli oligarkların parasal desteğiyle kurulmuş bir televizyon kanalında halk nezdinde popülaritesi artmış olan Zelensky’i halka pazarlamış, siyasetten anlamadığı halde bir anda ülkenin en tepe yöneticisi olmasının yolunu açmıştır. Zelensky bu gurur sarhoşluğuyla meydan okuyor. Halk şişiriyor da şişiriyor. Kendisine, ne yapılan uyarıları dikkate alıyor ne de yapılan teklifleri… Öyle ya bir komedyen birdenbire cumhurbaşkanı olmuş ne beklenir ki.

Her ne kadar farklılıkları olsa da aynı ırkın birbirine çok benzeyen iki kolu olduğu pek çok araştırmacının tekraren söylediği bir gerçektir. Bunu Putin de konuşmasında ifade etmişti.

Batı emperyalizminin her ülkede yaptığı gibi kendini ayrı ifade etmek isteyen toplulukların can dostu olduğunu göstermiş ve bu ayrımı tahrik etmiştir. İki toplumun ayrışım mücadelesi arttıkça ırkçılık güçlenerek büyüyor. Irkçı karşıtlık, iktidarı da teslim almışsa ülkede giderek artan bir huzursuzluk ve tacizler başlar. Nüfusu yüzde 50’nin üzerinde olan Ruslar; iktidarın desteğini almış olan “Rus karşıtı” gruplar tarafından taciz edilerek Rus topraklarına göçe zorlanmış ve nüfusları yüzde 30’lar seviyelerine kadar düşmüştür. Bütün bunlar olurken zafer naraları atan Ukrayna halkı şimdi gözyaşı döküyor. Şimdi ah-vah edilen, ağıtlar yakılan Ukrayna işte bu!

Ben savaşa karşı bir insanım. Bu savaşta Rusya’nın tarafında da değilim. Ancak Rusya’nın, 0Sovyetlerin dağılmasından sonra daha da acımasızca küçük ülkeleri istediği gibi şekillendiren ve bu ülkeleri kan gölüne çeviren Batı emperyalizminin oyunlarına dur diyecek bir güç olmasından yanayım. Rusya bugün sosyalist bir ülke değil, aksine kapitalizme dümen kırmış ve Putin tarafından desteklenen oligarklarıyla halkını giderek daha da sömüren bir ülkeye dönüşmektedir.

Batı tarafından Yugoslavya Halk Ordusu’nu zayıf düşürmek ve Slav birliğini yıkmak için “böl ve yönet” politikası kullanılarak birbirine yakın dilleri konuşan Slav halkları birbirlerine karşı kışkırtıldı.

Batı ittifakı Yugoslavya’yı bölen tahrikleri nedeniyle, adeta ırklar bölünüp her parçası bir ülke olan bir zamanların barışçıl yekpare ülkesi parçalandıktan sonra son noktayı demokrasi ve barış meleği Amerika koyuyor. Dökülen kan ve yayılan nefret ise alabildiğine.

Rusya; Suriye’de cani insanlardan bir örgüt kurarak dünyaya muhalif halk güçleri oyunu oynayıp milyonlarca insanı sefalete sürükleyen, Irak’ta yalan iddialarla milyonlarca insanın katline yol açan, Libya’da, Yemen’de kan döken, Afganistan’da vahşi iktidarlar kurduran ve halkı sefalete sürükleyen Amerika ve işbirlikçi fırsatçı Avrupa ülkelerine dur diyecek bir güç olmalı. 1975 yılında Vietnam’ı da kan gölüne çevirmek isteyen Amerika ve Avrupa bir tarafı destekliyor ise doğal olarak karşısındayım. Çünkü bu entrikaları kurma konusunda yüz yılların birikimine sahipler.

Ama halklar hâlâ “cambaza bak” kandırmacasına kanmaya oldukça eğilimli.

Suriye savaşında “Diktatör Eset” diyerek bizi savaşa götür, “Öl de ölelim” diye savaş naraları atan moronlarımıza ve direkten dönen Türk halkına geçmiş olsun.

Hâlâ başımızda dönen bela geçmiş değil.

Umarım uyanırız.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar