TOPLUM 

ÖZGÜRLÜK TACINI ARAYAN KADIN / AZİZE MATRONA

Sabahı görmek için geceyi yenmen gerekir!” – Şarkı sözü

Tarihin tozlu sayfalarından çıkarak benim düşüncelerime girip yerleşmesi bana, dünün ve bugünün kadını ile benzerliklerini hatırlatması… Hakkında edindiğim kısacık ama net bilgiyle belleğime yerleşmesi, ne kadar araştırsam da daha fazlasını öğrenemediğim Azize Matrona (Matrona Nikonova).

M.S. 5’inci yüzyılda Roma İmparatoru Anastasios’un (491-518) dini politikalarına karşı geldiği için kocasıyla arası açılmış bir kadın Pergeli Azize Matrona. Bizans İmparatoru Anastasios’un monofizit din politikaları halkı bezdirmiş, bu dönemde ayaklanmalar olmuşsa da bastırılmıştır. Pergeli Matrona’nın kocasıyla ters düşen düşünceleri, kocasının baskısı (bu baskının günümüz kadınlarına neye mal olduğu malum) dayanılmaz olduğunda küçük kızını dul bir kadına bırakıp 25 yaşında evini terk eder, İstanbul’da bir kadınlar manastırına sığınır. Bu manastırda kocasının kendisini bulabileceği endişesi ve gördüğü rüyalar sonucu burayı da terk eder.

Erkek giysileri giyerek Bassianos erkekler manastırına katılır. Kötü talih burada da peşini bırakmaz. Kulağının delik olması nedeniyle kadın olduğundan şüphelenirler. Aklı ve bilge kişiliğiyle bunu atlatsa da başrahibin gördüğü rüya sonucu Suriye kadınlar manastırına sürülür. Peşinden gelen dedikodular bu kez de erkek olduğundan şüphelenirler.

Sonraları bilge kişiliği, gösterdiği yararlılıklar ve kutsaniyet onun Azize Matrona olmasını sağlar. İstanbul’a geri döner. İstanbul’da kocalarından şiddet gören kadınların erkek kılığına girip saklandıkları bir manastır kurar. Günümüzden 1520 yıl önce yaşamış kadınlara göre bugün şiddet gören kadınlarımızın daha az seçenekleri olması çok acı.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar