TOPLUM 

KIZLAR

Büyük bir ayna var. Biz göremiyoruz çoğu zaman. Aynanın içi, tabiri yerindeyse tam bir “cadı kazanı”.

Ötekileştirme, ayrıştırma, zulüm, özneleri nesneleştirme, yok sayma, şiddet, para, hırs, ego, kibir, asimilasyon, cahillik ve bir sürü şey kaynıyor.

Cadı kazanının ateşini çıkarları uğruna yakanların kibritleri hep elinde… Kazanı görür görmez harlıyorlar ateşi.

Pozitif ayrımcılık” gibi kavramlar çıkıyor gün yüzüne. Ne acı, değil mi? Kadın, erkek ve çocuklara ait bu yeryüzünde böyle bir kavramın ortaya çıkması. Üstüne konuşuyoruz, yazıyoruz ve direniyoruz.

Bugün, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü.

Kızlar, bir diğerinin aynasıdır.

Mutlulukları, acıları, hüzünleri ve gülüşleri birinden diğerine yansır. Her ne kadar aynı cinsiyette olup birbirine bakışı farklı olanlar olsa da.

Afrika’daki aç kızın, esir alınan bir Ezidi kızın, hayatı boyunca hiç araba kullanamayacak bir Afgan kızın, henüz onlu yaşlarına yeni basan ve evlendirilen dünyadaki herhangi bir kızın.

Ben şöyle demiştim ‘Ayna’ isimli şiirimde:

Çeyizime ayna koymadılar ki benim/ dedi kadın/ ömrüme dost olmasın/ kendimi görmeden başkalarına adayayım/ yaramın kanadığını görmeden yenileri açılsın/ gülüşümü unutayım/ ışığımı kendimden başka herkese saçayım. // Çeyizime ayna koymadılar ki benim/ dedi kadın/ güzelliğimi sadece onlar görsün/ yaşlandığım esirgensin/ ağlarken gözyaşım o dantellerde gölgelensin/ unutayım iyi kötü güzel çirkin ne varsa. // Çeyizime ayna koymadılar ki benim/ dedi kadın/ ben de kızımın çeyizini aynasız işledim/ kızım sadece benim hayatımı görsün/ ne çok dedi kadın/ ne çok.

Kadınsız devrim, kadınsız uygarlık, kadınsız refah, kadınsız huzur ve mutluluk, kadınsız hayat yoktur, olmamıştır, olamaz” gerçeği de aynanın bir diğer tarafından göz kırpıyor. İnatla!

Gençliğimizin kıymetli yazarı Buket Uzuner bakın neler söylüyor:

Erkekler koyduğu kurallarla kadınlarda bulunan ‘kız neşesini’ çalmak isterler. Bu yüzden ‘Ne gülüyorsun?’, ‘Ne eğleniyorsun?’ gibi laflar işitiriz. Dünyanın enerjisi ve cevheri ‘kız neşesi’dir. Şahane bir ruh hali… Üç kadın bir araya geldiğimizde orada düğün olmasa da şenlik vardır. Ne babanızın ne de sevgilinizin neşenizi sizden almasına izin vermeyin.

Gününüz kutlu olsun, neşeniz bol olsun, kızlar!

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar