HABER KÜLTÜR-SANAT 

MEZOPOTAMYA’NIN KADİM COĞRAFYASINDA KÜLTÜR YOLU FESTİVALİ

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 100 gün boyunca 11 ayrı ilde gerçekleştirilen ve bu özelliği ile dünyanın en uzun süreli festivalleri arasında yer alan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin en önemli duraklarından biri olan Sur Kültür Yolu Festivali başlıyor.

Mezopotamya’nın çok dinli, çok dilli, çok kültürlü yapısı, kendine has mimarisi ve sanat anlayışı ile pek çok uygarlığın merkezi olan Diyarbakır’da düzenlenecek Sur Kültür Yolu Festivali, 14 Ekim’de başlayacak ve 9 gün boyunca 40’tan fazla noktada 500’den fazla etkinlikle tarihi boyunca olduğu gibi misafirlerini kucaklayacak.

DENGBEJ DİVANLARI KURULACAK, EYVAN GECELERİ DÜZENLENECEK

Anadolu’nun ilim ve fikir merkezi, 10 bin yıllık tarihi ile insanlığın ortak hikâyesinin başladığı en önemli şehirlerden olan Diyarbakır’da düzenlenecek Sur Kültür Yolu Festivali toplumun her kesimine hitap edecek. Dengbejlerden popüler sanatçıların konserlerine, tiyatro temsillerinden Türkçe-Kürtçe-Ermenice şarkıların seslendirileceği konserlere, çocuk etkinliklerinden eyvan gecelerine kadar pek çok farklı etkinlik bir arada yer alacak.

Sur Kültür Yolu Festivali süresince Dağ Kapı Meydanı, Keldani Kilisesi, Ulu Camii, Paşa Hamamı, Hasan Paşa Hanı, Hz. Süleyman Camii, Keçi Burcu, Kurşunlu Camii, Surp Giragos Kilisesi, Şeyh Muhtar Camii, Mesudiye Medresesi, Meryem Ana Kilisesi, Kervansaray, Cemil Paşa Konağı, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi, Dicle Köprüsü, Ben ü Sen Burcu gibi kadim kentin simge mekânları kültür-sanat ve müzik rotası haline gelecek.

Meryem Ana Kilisesi’nde Süryani kadim ilahileri söylenirken Surp Giragos Kilisesi’nde Ermeni Bestekârlar Konseri ve İnançların Dili Konseri yer alacak. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Dengbej Evi’nde Dengbej divanları kurulurken Diyarbakır Kent Müzesi Cemil Paşa Konağı’nda eyvan geceleri düzenlenecek.

FİSKAYA CAM TERAS YEREL SANATÇILARIN KONSERLERİYLE RENKLENECEK  

Fiskaya Cam Teras birbirinden özel konserlere ev sahipliği yapacak. 14 Ekim’de Berivan Demirkıran, Veysel Cengiz, Fırat Alış, Ferhat Denizhan, Meltem Macit konserleri; 15 Ekim’de Bedir Ayseli, Süleyman Oduncu, Uğur Yaşar, Özgür Ekin, Serap Sütşurup konserleri; 16 Ekim’de Çelina, Songül Kale, Leyla Cengiz, İbrahim Candan, İlayda Alan konserleri; 17 Ekim’de Ozan Mensur, Bahar Cengiz, Tekin Yiğiter, Veysel Ayyıldız, Erdal Elaldı konserleri; 18 Ekim’de Ali Aktaş, İbrahim Hakkı Karadaban, Bircan Dudukçu, Leyla Engin, Ayşegül Çakmak konserleri; 19 Ekim’de Metin Tosun, Semra Buzoba, Mensure Arancak, Gökmen Batur, Arin Dicle Somuk konserleri 9 gün boyunca festival ziyaretçilerinin buluşma noktası olacak.

Dağkapı Meydanı ise Simge, Oğuzhan Koç, Alişan, Merve Özbey, Fatma Turgut, Murat Dalkılıç, Derya Uluğ, Ferhat Göçer ve Bengü ile renklenecek. Aslı Hünel ve Uğur Aslan, Sezai Karakoç Kongre ve Kültür Merkezi’nde sahne alacak.

BİRBİRİNDEN ÖZEL SERGİLER ZİYARETÇİLERLE BULUŞACAK

Steve McCurry’nin “Benim özüm insan” diyerek çıktığı yolda, tarihe yön veren dramatik olaylara tanık olmamızı sağlayacak belge niteliği taşıyan 51 eşsiz fotoğrafı sene sonuna kadar Keçi Burcu Sanat Merkezi’nde sergilenecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağışlanan Mustafa Kamil Dürüst’e ait koleksiyonda yer alan ve Türk musiki tarihine önemli katkılarda bulunmuş değerli Ermeni bestekârların nota koleksiyonu, Sur Kültür Yolu Festivali kapsamında ilk kez Surp Giragos Kilisesi’nde sergilenecek.

Dağkapı Burcu’nda düzenlenecek olan ‘Sanatın İzinde Şehir’ sergisi, farklı sanatçıların eserlerini sergileyerek Diyarbakır’ın sanatsal zenginliklerini tanıtacak.

Festival kapsamında dijital eserler de yer alacak. Atatürk’ün Cumhuriyet Müzesi’nde yer alan binlerce fotoğrafıyla yapay zekâ teknolojisi kullanılarak hazırlanan ‘Bir Hayalin İnşası’ dijital eseri, Diyarbakır Arkeoloji Müzesi’nin bahçesinde, doğadan ilham alan ve onun gibi kendini tekrar etmeyen sanat eseri ‘Mirora’ ise Dağkapı Burcu’nda görülebilecek.

TİYATROLAR VE GÖSTERİLER EĞLENDİRECEK

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, ‘Rumuz Goncagül’, ‘Ana-Dolu’, ‘Midas’ın Kulakları’ temsillerini sahneleyecek, Devlet Opera ve Balesi Genel Müdürlüğü ise konserleriyle festivale renk katacak.

Sezai Karakoç Kültür Merkezi’nde ‘Abur Cubur Şov’, ‘Senfoni ile Neşet Ertaş Türküleri’ gibi eğlenceli sahne gösterileri ile Yavuz Bingöl konseri gerçekleştirilecek.

Sanatçı Garip Ay, ebru teknesinde oluşturduğu eserini şehrin sembolik yapılarından biri olan Dağkapı Meydanı Tek Beden Burç Cephesi’ne gerçek zamanlı olarak yansıtacak.

Bütün bunların yanında Diyarbakır kültüründe ve gastronomisinde önemli yer tutan öğeleri içeren etkinlikler de gerçekleştirilecek. Unutulmaya yüz tutmuş önemli değerlerden “velime” ve “arbane” gelenekleri canlandırılacak. Kürtçe, Zazaca, Farsça ve Kelhuri dillerinde eserlerin seslendirildiği dinletiler gerçekleştirilecek.

ÇOCUKLARA ÖZEL AKTİVİTELER

Her festivalde olduğu gibi Sur Kültür Yolu Festivali’nde de çocuklar için etkinlikler düzenlenecek. Hançepek Meydanı’na kurulacak çocuk şehri, Sezai Karakoç Kültür ve Kongre Merkezi, Prof. Dr. Aziz Sancar Bebek ve Çocuk Kütüphanesi ve daha birçok noktada tiyatro oyunları hem eğlenceli hem de eğitici atölye çalışmaları ve sahne gösterileri gerçekleştirilecek.

Festivaldeki yüzlerce etkinliğin detaylarına “https://kulturyolufestivalleri.com/” web adresinden ulaşılabilecek.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar