HABER YAŞAM 

DOĞAYLA İÇ İÇE, KENDİMİZİ KEŞFETMEYE DAHA YAKIN!

Açık hava etkinliklerinin ve kendimizi keşfederek iş ile özel yaşantımız arasındaki dengeyi sağlamanın psikolojik dayanıklılığımızı artırdığına dair bilgiler veren uzmanlar, herkesin hayatında birtakım güçlüklerin olabileceğini söylerken, “Bu güçlükleri yaşarken psikolojik dayanıklılığı artırmak için de yapacağımız birçok etkinlik mevcut. Bu etkinlikler arasında en çok fayda sağlayanlar ise doğayla iç içe olabileceğimiz, bol oksijen ve güneşle temasta olduğumuz açık hava etkinlikleri. Böyle bir ortamda bulunmak insan olarak ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkiler. O halde yapılacak ilk şey, açık havaya çıkmak ve çevremizde düzenlenen açık hava etkinliklerini araştırarak onlara katılmak” diyor.

PSİKOLOJİK DAYANIKLILIĞIMIZI NASIL ARTIRABİLİRİZ?

Açık hava etkinlikleri dışında düzenli fiziksel egzersiz yapılması gerektiğini de belirten uzmanlar, “Fiziksel egzersiz yapabilmek için mutlaka spor salonuna gidilmesi şart değil. Evde de egzersiz yapabilirsiniz ve daha güzeli ise açık havada yapabileceğiniz yürüyüşler olur. Bu aktiviteler de ruh sağlığımızı önemli düzeyde etkiler” ifadelerini kullanıyor.

Psikolojik dayanıklılığımızı artıran faktörlerden birinin de iş ve özel yaşantımız arasındaki dengeyi sağlamak olduğuna değinen uzmanlar, “Bu iki yaşamın arasındaki dengeyi sağlayabilmek bizim elimizde. Bunu başarabilirsek psikolojik dayanıklılığımızı artıracak ve bizi olumlu yönde etkileyecek alanlardan birini elde etmiş olabiliriz. Örneğin bize iyi gelen aile üyelerimiz, arkadaşlarımız ve sevdiklerimizle birlikte olmak bizim için birer artıdır. Bu etkinlikler de psikolojik dayanıklılığımızı artırır” açıklamasında bulunuyor.

KEŞİF YOLCULUĞUMUZUN NERESİNDEYİZ?

Açık havada yapılan etkinlikler, düzenli egzersiz ve sevdiklerimizle vakit geçirmenin yanı sıra kendimizi keşfetmemiz gerektiğinin altını çizen uzmanlar, sözlerini şöyle tamamlıyor:

Keşif yolculuğunda kendimize sormamız gereken bazı sorular vardır. Bunlar: ‘Bana ne iyi geliyor?’, ‘Hobilerim neler?’, ‘Bana iyi hissettiren kişiler ve ortamlar neler?’, ‘Kişisel alanım ne?’… Bu soruların cevaplarını bulmamız kendimizi keşfetmemiz için elzemdir. Bunları bulmak için biraz deneme-yanılma yapmış olabiliriz. Bu deneme-yanılma yolunu çocukluk çağında da yapmış olabiliriz, yetişkinlik çağında da gerçekleştirebiliriz. Yaş keşif için bir engel değildir. Böylece hangi yaşta olursa olsun şayet kendimizi bilirsek daha iyi bir ruh sağlığına sahip olabiliriz.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar