HABER KÜLTÜR-SANAT 

30’UNCU HEYKELCİK UMUT SUBAŞI’NIN ‘SANKİ HER ŞEY BİRAZ FELAKET’İNE GİTTİ

30’uncu Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Bu yıl ‘Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması’ kategorisinde yarışan, İstanbul’da yaşayan yirmili yaşlardaki dört gencin hayatına odaklanan ve Umut Subaşı’nın yönettiği ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’, En İyi Film Ödülü’nü aldı. Subaşı’nın filmi, aynı kategoride ‘En İyi Yönetmen’, ‘En İyi Senaryo’ ve ‘SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film’ ödüllerine de layık görüldü.

– Sanki Her Şey Biraz Felaket (Umut Subaşı) –

Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar’ın başkanlığında düzenlenen festivalin ödül töreni, Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılına özel olarak verilen ‘Sinemamızın Yüzü’ ödüllerinin takdim edilmesiyle başladı. ‘Sinemamızın Yüzü’ ödülleri Türkan Şoray ve Kadir İnanır’a verildi. Çukurova Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninin sunumunu Yetkin Dikinciler ve Gülay Afşar üstlendi.

TÜRKAN SORAY’A VE KADİR İNANIR’A ‘SİNEMANIN YÜZÜ’ ÖDÜLÜ

Türk sinemasının 60 yılında var olan usta oyuncu Türkan Şoray’a ödülünü Zeydan Karalar takdim etti. Şoray, “Ben bugün bu ödülü, Atatürk’ün ve Cumhuriyet’in kadınlara verdiği haklar sayesinde alıyorum. Cumhuriyet kadını olarak Atatürk’e çok şey borçluyum ve minnet doluyum. Cumhuriyet’in bir sanatçısı olmak benim için gururların ve onurların en büyüğüdür” diyerek genç sinemacıları da unutmadı. Şoray, “Genç sinemacı arkadaşlarımıza bir miras bıraktık. Onlar bu mirası, yurt içindeki ve yurt dışındaki başarılarıyla daha da ileriye götürdüler. Hepsi çok yetenekli ve başarılı… Onları alkışlamak istiyorum” dedi.

Türk sinemasının unutulmaz aktörlerinden Kadir İnanır’a ödülünü Merve Dizdar takdim etti. İnanır, ödül konuşmasında, “Mesleğimize gösterilen saygının böylesine güzel bir organizasyonla sizlere ulaşmasını sağlayan herkese, festival emekçilerine şükranlarımı sunuyorum. 2013 yılından beri barış diyorum. Ellerimizi birleştireceğiz, kalplerimizi kucaklaştıracağız ve büyük barışı mutlaka sağlayacağız. Dünyanın en güzel ülkesini burada yaşayan milyonlarca insan festival alanına çevirecek. Hep birlikte ‘Yaşasın tam bağımsız Türkiye!’ diyeceğiz” dedi.

Ödül takdimi sonrası birlikte sahneye çıkan iki usta isim dakikalarca ayakta alkışlandı.

Türkan Şoray – Kadir İnanır

‘KADRAJA GİRMEYENLERİ KADRAJA ALAN, EŞİTLİKÇİ, EMEĞE SAYGILI BİR ÇİZGİDEYİZ…’

Açılış konuşmasına sanatçıları, konukları ve Adanalıları selamlayarak başlayan Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar, “Altın Koza’yı Türkiye’de marka haline getiren sanatçı dostlarımıza şükranlarımızı arz ediyorum” dedi.

Zeydan Karalar, şöyle devam etti:

Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında Altın Koza’nın 30’ncusunu yapıyoruz. Bu serüveni devam ettirmenin onurunu yaşıyoruz. Altın Koza genelde kadraja girmeyenleri kadraja alan, eşitlikçi, emeğe saygılı bir çizgiye sahip… Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün işaret ettiği gibi Adana sanata önem veren bir şehir. Ve bu şehirden çok sayıda sanatçı yetişti. Kuruluşun ve kurtuluşun, sıcak insanların kenti Adana’yı çok seviyorum. Adana’nın sanata düşkün yanı, seçiciliği, Altın Koza’yı büyüttü.

– Zeydan Karalar –

‘KURU OTLAR ÜSTÜNE’NİN PRÖMİYERİ ALTIN KOZA’NIN FARKINI ORTAYA KOYDU…’

Zeydan Karalar, sözlerini şöyle tamamladı:

Cumhuriyet’in 100’üncü yılında Nuri Bilge Ceylan’ın ‘Kuru Otlar Üstüne’ filmindeki rolüyle Cannes Film Festivali’nde ‘En iyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Merve Dizdar, Türk kadınının başarısını dünyaya bir kez daha gösterdi. Bu filmin prömiyerinin Adana’da yapılması bizim için büyük bir gurur. Altın Koza’nın farkını ortaya koyan bir tercih olması bakımından da çok önemlidir. Nuri Bilge Ceylan’a çok teşekkür ediyorum. Sanatın her türlüsünü desteklemek için elimizden geleni yapıyoruz. Sanat olmadan barış, kardeşlik, huzur, aydınlanma, demokrasi olmaz. Bunun için sanatın ve sanatçının yanında olmalıyız. Aydınlanma ile birlikte sanatın ülkemizde gelişmesini sağlayan Mustafa Kemal Atatürk’e ve sinema emekçilerine bir kez daha minnettarlıklarımızı sunuyoruz.

– Merve Dizdar –

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

‘En İyi Film’ ödülünü Umut Subaşı’nın yönettiği ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’ filminin aldığı Altın Koza’da ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü  ‘Cam Perde’ filmindeki performansıyla Selen Kurtaran aldı. Geçtiğimiz sene hayatını kaybeden oyuncu Rıza Akın anısına verilen ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü ise ‘Karganın Uykusu’ filmindeki performansıyla Ahmet Agğün aldı.

‘En İyi Film’ ödülünü ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’ filmi ekibine Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı Zeydan Karalar takdim etti. ‘Sanki Her Şey Biraz Felaket’ filminin yönetmeni Umut Subaşı, ‘En İyi Yönetmen’ ödülünü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Başkanı Ömer Faruk Sorak’tan aldı. ‘En İyi Erkek Oyuncu’ ödülünü kazanan ‘Karganın Uykusu’ filminin oyuncusu Ahmet Agğün de, ödülünü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Üyesi Bennu Yıldırımlar’ın elinden aldı. ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü kazanan ‘Cam Perde’ filminin oyuncusu Selen Kurtaran ise ödülünü Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması Jürisi Üyesi Cezmi Baskın’ın elinden aldı.

Tören, Bülent Ortaçgil konseriyle sona erdi.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kategorisinde yarışan ‘Bir Gün 365 Saat’ filminden Leyla, Reyhan ve Asya’ya Mansiyon Ödülü verildi.

ULUSAL UZUN METRAJ FİLM YARIŞMASI’NDA VERİLEN ÖDÜLLER:

En İyi Film Ödülü: Sanki Her Şey Biraz Felaket

Yılmaz Güney Ödülü: Karganın Uykusu

Jüri Özel Ödülü: Cam Perde

En İyi Yönetmen Ödülü: Umut Subaşı (Sanki Her Şey Biraz Felaket)

En İyi Senaryo Ödülü: Umut Subaşı (Sanki Her Şey Biraz Felaket)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Selen Kurtaran (Cam Perde)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Ahmet Agğün (Karganın Uykusu)

En İyi Müzik Ödülü: Canset Özgecan (Karganın Uykusu)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Ziya Kasapoğlu (Karganın Uykusu)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: Meral Aktan (Annesinin Kuzusu)

En İyi Kurgu Ödülü: Fikret Reyhan (Cam Perde)

Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Elit İşcan (Suyun Üstü), Nilay Erdönmez (Yüzleşme)

Yardımcı Rolde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Necip Memili (Annesinin Kuzusu), Okan Urun (Yüzleşme)

Türkan Şoray Umut Veren Genç Kadın Oyuncu Ödülü: Deniz Altan (Kıyıda)

Yılmaz Güney Umut Veren Genç Erkek Oyuncu Ödülü: Eser Ağçalı (Karganın Uykusu)

Mansiyon Ödülü: Leyla, Reyhan, Asya (Bir Gün 365 Saat)

SİYAD Cüneyt Cebenoyan En İyi Film Ödülü: Sanki Her Şey Biraz Felaket (Yönetmen: Umut Subaşı)

Film Yönetmeni Erden Kıral En İyi Yönetmen Ödülü: Alpgiray M. Uğurlu (Açık Kapılar Ardında)

ÖĞRENCİ KISA FİLM YARIŞMASI’NDA VERİLEN ÖDÜLLER:

En İyi Belgesel Film Ödülü: Hayallerin Ötesinde (Deniz Mıdık)

En İyi Canlandırma Film Ödülü: Nefes (Şule Barman – Erdem Boz)

En İyi Kurmaca Film Ödülü: Karıncanın Ayak İzleri (Ümit Güç)

En İyi Deneysel Film Ödülü: Sonsuza Dek Birlikte (Zeynep Sude Karabulut)

Öğrenci Kısa Film Yarışması Fikret Öz Jüri Özel Ödülü: Kuşlar İşer Mi? (Arif Canpolat)

Uluslararası Kısa Film Yarışması En İyi Film Ödülü: No Place For Old Man (Anson Chu)

Uluslararası Kısa Jüri Özel Ödülü: Amaia’s Guests (George Todria)

Uluslararası Kısa Film Yarışması Mansiyon Ödülü: Kolaj (Gülce Besen Dilek)

Adana Kısa Film Yarışması En İyi Film Ödülü: Aynalı Zırhlı (Abdullah Doğala)

ULUSAL BELGESEL FİLM YARIŞMASI’NDA VERİLEN ÖDÜLLER:

En İyi Belgesel Film: Rodakis’i Ararken

Jüri Özel Ödülü: Aladağ “Bir Yürek Yangını”

Mansiyon Ödülü: Flanöz

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar