POLİTİKA 

CUMHURİYET ÇOCUKLARIYIZ BİZ

100 yıl… Yazarken, söylerken, dinlerken ne kadar kolay dökülüyor sözcükler, değil mi? Bir çırpıda söyleyiveriyoruz bazen. Belki çok düşünmüyoruz üzerine “100” derken…

Benim gözlerimi dolduruyor “100 yaşında” demek. Yanına en sevdiğim kelime geliyor çünkü: Cumhuriyet!

Mücadele, emek, emanet görüyorum üç basamaklı bu sayıda. 100; belki de hiç bu kadar anlamlı olmamıştı aklımda, hiç bu kadar tüylerimi diken diken etmemişti.

Düşünüyorum zaman zaman, Ata’mın emanetine sahip çıkabiliyor muyuz diye, sonra daha sıkı sarılıyorum bu emanete. Şu sözler beliriyor zihnimde:

Ey Türk gençliği! Birinci vazifen; Türk istiklalini, Türk cumhuriyetini, ilelebet muhafaza ve müdafaa etmektir.

Biraz daha su serpiliyor yüreğime. Evet, diyorum, bize emanet bu güzel ülke. Atatürk gibi düşünmeli, O’nu severken sadece sevmenin ötesinde O’nun fikirlerini ilke edinmeliyim, diyorum kendime. Umutsuzluğa kapıldığımızı hissediyorum zaman zaman. Bu yolda kimi zaman karanlıkta kaldığımızı, ışık aradığımızı hissediyorum. Gözlerimizde endişeyi görüyorum kimi zaman. Sonra bir cümle daha çınlıyor kulaklarımda:

Umutsuz durum yoktur, umutsuz insanlar vardır. Ben hiçbir zaman umudumu yitirmedim.

Yolum aydınlanıyor bu kıymetli cümleleri hatırlayınca. Asıl ışık zaten önümüzde, kalbimizde, ruhumuzda, diyorum. Karanlığa düşünce en aydınlık yol Ata’mın yolu, O’nun açtığı yol ve gösterdiği hedef, diyorum. Yüzüm gülüyor biraz daha. Umudum yeşeriyor.

Ben, İlke. Adım gibi ilke ediniyorum Ata’mın dediklerini. Her gün biraz daha ilmek ilmek işliyorum zihnime, kalbime O’nun fikirlerini. İlerde cumhuriyet kadını bir hukukçuyum demek istiyorum. Ama dolu dolu, layıkıyla… O yüzden şimdiden öğreniyorum ilkesini, fikirlerini, hissettiklerini…

Cumhuriyet’imizin 100’üncü yaşı kutlu olsun. Sadece 100 sene değil, ilelebet payidar olsun. İyi ki var, hep var olsun. Coşku, umut, neşe, barış içinde olsun.

Ey yükselen yeni nesil! İstikbal sizsiniz. Cumhuriyet’i biz kurduk, onu yükseltecek ve yaşatacak sizlersiniz.

Yükselen nesil biz, cumhuriyet çocukları biz, Atatürk biz…

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar