HABER YAŞAM 

SİHİRLİ SÖZCÜK GÜLÜMSEMEK

Mutsuzluk, günümüz koşullarında insanın en büyük derdi. Columbia Üniversitesi merkezli düşünce kuruluşu Sürdürülebilir Kalkınma Çözümleri Ağı’nın yayımladığı Dünya Mutluluk Raporu’na göre Türkiye, 2023 Mutluluk Endeksi’nde 137 ülke içinde 106’ncı sırada yer alıyor. Koşulların bu kadar zorlu olduğu bir hayatta ise sağlıklı kalmanın ilk anahtarı şüphesiz ki gülümsemek…

HASTANELERİN EN HÜZÜNLÜ KORİDORU

Hastanelerin en hüzünlü koridorlarına sahip onkoloji bölümünde kariyerini sürdüren Uzm. Dr. Tayfun Hancılar ise, mutsuzluk yerine gülümsemeyi tercih edenlerden. Çünkü gülümsemenin olağanüstü gücüne inanıyor ve herkesi bu yönde teşvik ediyor. Hastalıklardan ziyade gülümsemenin bulaşıcılığını savunan Dr. Hancılar, okuyanın yüzünde bir tebessüm yaratmak adına ‘Doktordan Az Kullanılmış’ kitabını yazdı. Kitapta Dr. Hancılar’ın perspektifiyle insana, hayata, ilişkilere dair birçok konu mizahi bir dille ele alınıyor.

MUTSUZLUK YERİNE GÜLÜMSEMEK

Türkiye’nin mutsuzluk sıralamasında epey ön sıralarda olduğunun altını çizen Dr. Hancılar, “Ben de otuz iki yıllık bir onkoloji uzmanı olarak hayatım boyunca mutsuzluk yerine gülümsemeyi tercih ettim. Yapabildiğim kadarıyla… Bu kitap, yüzünüzde hafif bir gülümseme yaratabilmek için yazıldı. İlk on sayfayı okuyup kendinizi mutlu hissediyorsanız devam edin… Sonuna kadar geldiyseniz tebrikler, ‘mutluluğu ve gülmeyi’ seven birisiniz demektir. Unutmayın, sağlık en önemli varlığımız ve sağlık da ancak mutlu beyinlerde olur!” dedi.

AŞK HORMONU VE BİTTER ÇİKOLATA

İşte, Uzm. Dr. Tayfun Hancılar’ın kitabından birkaç küçük cümle:

– Aşk; “Seni seviyorum” ile uçuşa başlar, “Beni seviyor musun?” ile inişe geçer. “Beni artık hiç sevmiyorsun” cümlesine verilen “Olur mu, hayatım? Elbette seviyorum, şu böreği uzatır mısın?” ile terminale yanaşır.

Aşkta heyecan ve enerjiyi veren hormon dopamindir ve bitter çikolata yediğinizde yükselir. Haber kanalları izlemeye başlayan erkeğe yoğun bir bitter çikolata kürü uygulanırsa geçici olarak tekrar müzik kanallarına geçiş yapabilir. Evde bulundurmakta büyük fayda vardır.

Kadın ilgisini çeken bir konu olunca gözlerinizin içine bakıp kafasını hafifçe sola yatırabilir, işte, o zaman doğru yoldasınız, konuyu uzatın, detaya girin. Çok zor geldiğinin farkındayım ama dişinizi sıkın. Unutmayın, evlenince ya da kıdemli sevgili olunca bunlara gerek olmayacak.

– Cömert, tutumlu ve cimri erkek arasındaki farka bakalım. Cömert erkek sizi sinema öncesi şık bir restorana götürür, VIP salonda film izletir, patlamış mısır ve dondurmanızı eksik etmez. Tutumlu erkek sizi sinemaya davet eder ama VIP salona değil normal salona bilet alır, indirimli patlamış mısır menüsüne yönelir, yanında ekstra içecek ısmarlamaz. Cimri erkek ise sizi evde film izlemeye ikna eder, “Daha net görünüyor hayatım” diyerek salondaki ışıkları kapatır ve patlamış mısırın çoğunu kendi yer.

– Parayla saadet olur ama sadece para saadet getirmez. Çünkü kenarda duran, harcanmayan para mutluluk vermiyor. Psikologlar yaptıkları araştırmada, ellerindeki parayı dışarıda yiyecekleri bir yemeğe, tiyatroya ya da macera dolu tatillere harcayanların, paralarını biriktirenlere nazaran daha mutlu olduklarını ortaya çıkardı.

‘HEPİMİZ PISA KULESİ’YİZ!’

Uzm. Dr. Tayfun Hancılar, “Aşkın ömrü kaç yıldır? Kadınlar neden daha uzun yaşar? Kim daha iyi yalan söyler? Bilimsel yollarla kadın nasıl etkilenir? Cimri eş neden tercih edilmelidir? Standartlar yaratıcılığı durduruyor, hepimiz Pisa Kulesi’yiz!” gibi ilgi çekici başlıklara dair görüşlerini, hayat deneyimleri ve anılar eşliğinde anlatırken okuyucuları keyifli bir dünyaya davet ediyor. ‘Doktordan Az Kullanılmış’ kitabı, Müptela Yayınları tarafından çıkarıldı ve raflardaki yerini aldı.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar