POLİTİKA TOPLUM 

‘THE ECONOMIST’İN KAPAĞI VE 2021 KEHANETLERİ

2020 yılının sonuna gelirken, yeni yıla ilişkin kehanetler de başladı. Bir yanda astrologlar korkunç kehanetler sıralarken, YouTube videolarıyla felaket teorileri üreten komplo teorisyenleri de akıl almaz senaryolar ile yüz binlerce insanı etkilemeye devam ediyor. Bu süreçte uluslararası komplo teorileri de gündemimize hızla giriş yaptı. Bunlardan en önemlisi, kuşkusuz ki, The Economist dergisinin yeni yıl kapağı olmaya devam ediyor.

Komplo teorilerinin ilgisini çeken konularından birisi olan The Economist dergisinin yeni yıl kapakları, ezoterik mesajlar içeren ve çok tartışılan niteliğiyle üzerinde değerlendirme yapmaya değerdir. Önceki yıllarda kapaklardaki birçok mesajın gerçekleştiği düşünüldüğünde, bu konuyu görmezden gelmek doğru olmaz.

Derginin prestijli bir süreli ekonomi yayını olması yanında, arkasındaki güç ve sahibinin Rothschild ailesi olması, konuyu daha ilgi çekici noktaya sürüklüyor.

The Economist kapakları üstüne farklı yaklaşımlar olduğunu görüyoruz. Bir kısım yorumcu, dergi kapağının geçmişi yorumlayan bir niteliği olduğunu düşünürken, daha ciddi bir kesim ise kapakta geleceğe ilişkin mesajlar verildiğine inanmaktadır. Komplo teorilerine uzak duran geniş bir kesim ise, konuyla ilgilenmemeyi tercih ediyor.

Dergi kapağının geleceğe dönük çok önemli ezoterik mesajlar verdiği iddiası, geçmişte verilen mesajların gerçekleşmesi ile güçlenmektedir. Bu nedenle, kapaklarda verilen mesajların ciddiye alınması gerektiği ve bu mesajları verenlerin küresel güçler olduğunu düşünenlerin haklı kaygıları olduğunu görmezden gelemeyiz.

Derginin 2021 yılına yönelik kapağı, geçmişteki benzerleri gibi ezoterik siyasi mesajlar içermektedir. Öncelikle kapakta bir slot makinesi görülmekte, makinenin kolunda ise ‘Dünya’ gezegeni resmedilmektedir. Bu, dünyanın geleceği ile oynayan ve makineyi planlayan arka planda bir beyin ya da güç olduğu mesajını açık biçimde vermektedir.

Slot makinesinde 4 sütun halinde değişik resimler içeren mesajlar bulunmaktadır. İlk sütunda; yukarıdan aşağıya koronavirüs, aşı ve maskeli bir emoji ile soru işareti bulunmaktadır. Buradaki mesaj, Covid-19’un geleceği konusunda bir belirsizlik olduğu ve 2021’de de yaşamımızın bir parçası olmaya devam edeceğidir. Bu noktada aşı konusundaki beklentilere karşın, pandeminin durdurulmasında aşının ne derece etkili olacağının bilinemeyeceği mesajı da veriliyor.

İkinci sütunda ilginç 4 resim vardır: Nükleer silah başlığı, Joe Biden, ABD’nin bölünmesini ifade eden bayrağın parçalanması ve son olarak TikTok uygulaması sembolü. Burada, ABD’nin nükleer bir tehdit ile karşı karşıya kalacağı ve Biden’in başkanlığında ABD’nin parçalanacağı –burada kutuplaşma da kast edilmiş olabilir– mesajı veriliyor. Son olarak, ikinci sütunda, Çin menşeli TikTok uygulamasının Çin ve ABD arasında gerginliğe yol açacağı mesajı verildiği görülmektedir.

Üçüncü sütun, Çin ile ilgilidir. Bu sütunda; soru işareti, dolar işareti, rüzgârgülü ve Çin bayrağı vardır. Çin’in yenilenebilir enerji kaynaklarına yatırımları ile doların egemenliğini tehdit edeceği mesajı görülmektedir ki petrol ile dolar arasındaki destekleyici ilişkinin yenilenebilir enerji yatırımları ile tehdit edileceği mesajı mantıklıdır.

Son sütunda ise ekonomik kriz işareti biçiminde enflasyonun yükseliş grafiği, orman yangını resmi, Zoom uygulaması resmi ve bir virüs resmi daha bulunmaktadır. Buradaki mesajlar da; dünyada enflasyon kaynaklı yeni kriz beklentisi ile büyük çaplı orman yangınları ve sosyal yaşamın uzaktan internet uygulamaları ile sürdürüleceği, yani yüz yüze iletişimin zayıflayacağı mesajı bulunmaktadır. Sütunun son resmi ise yeni bir virüs salgını olup dünyanın yeni bir salgın hastalık ile yüz yüze geleceği mesajına işaret etmektedir.

The Economist dergisini ve verdiği mesajları dikkate alıp almamak sizin tercihiniz; ancak komplo teorisyenlerinin ilgisini fazlasıyla çektiğini görüyoruz.

2021 yılı içinde The Economist dergisi kapağının mesajlarının ne derece gerçekleşeceğini yaşayarak göreceğiz.

Komplo teorilerini çok ciddiye almayın; ama komplo teorisiz de kalmayın.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar