TOPLUM 

MEMLEKET HAVASI

Eskiden “Ne olacak bu memleketin hali?” diye sorarlardı gazetecilere.

Çünkü eskiden gazetecilere az da olsa güven vardı, gazetecinin iyi kötü mürekkep yalamış insan olduğuna inanılırdı; bu bir.

İnsanlar memleketin bütününde bir ıslahatın, reformun ya da devrimin mümkün olduğuna, yani memleketin toplu halde kurtulup kalkınacağına inanırlardı; bu iki.

* * *

Şimdi gazeteciye güven azaldı. Hem şimdilerde zaten tanınmış, zengin, iş çevrelerince dikkatle takip edilen gazeteci olmak için mürekkep yalamak yetmiyor, başka şeyler yalamak gerekiyor.

İnsanlar memleketin toplu halde kurtulacağına, kalkınacağına dair inancı da gitgide azaldı. İnanç ve umut azalınca memleketin bütününü ilgilendiren olaylar karşısında şaşırma, kızma, üzülme azaldı; bunlar azalınca “Ne olacak bu memleketin hali?” diye soranlar azaldı.

* * *

Hani bir ara, Okmeydanı SSK hastanesinde tecavüz skandalı vardı, memleket ayağa kalktıydı, medya olayın üzerine gittiydi; bugün Türkiye’nin neredeyse her şehrinde, ya bir okulda ya bir camide ya bir kurs evinde tecavüz skandalı var, memleket ayağa kalkmıyor.

Çünkü biliyor ki hastaneyi düzeltsen okul bozuluyor, okulu düzeltsen cami bozuluyor, camiyi düzeltsen öğrenci yurdu bozuluyor.

Bizim memleket toplu halde düzelmiyor, kalkınmıyor, elini nereye atsan çürüyor, bir yeri yaparken diğer yan yıkılıyor.

Haliyle vatandaş, “Ne olacak bu memleketin hali?” diye sormuyor artık. Ya belediyenin halini soruyor ya mahallesinin halini soruyor ya çocuğunun okulunun halini soruyor.

Yani boş veriyor memleketi, can havliyle, kendi canının derdine düşmüş halde kendi yaşam alanına çekiliyor, saklanıyor, izole olmak istiyor.

Çünkü kendi yaşam alanı dışındaki çevrede tecavüz var, canlı bomba var, seri cinayetler var, yolsuzluk var, hırsızlık var.

* * *

Türkiye’de tecavüzcülerin hak ettikleri cezayı aldıkları görülmüş şey mi? Tecavüz kültürünü önlemek için devletin, toplumun seferber olmuşluğu, hadi seferberliği de geçtim – tecavüzü kınadığı var mı? Yok.

Türkiye’de canlı bombaların adları, eşkâlleri, adresleri, hatta hangi eczaneden ağrı kesici aldıkları bilindiği halde, bu heriflerin katliam yapmasının önüne geçilebiliyor mu? Yok.

Türkiye’de seri cinayet işleyen katiller kısa zamanda yakalanıyor mu, yakalanırsa pop star muamelesi değil de sıradan bir katil muamelesi görüyor mu? Yok.

Türkiye’de yolsuzluk, hırsızlık yapan siyasetçiye, bürokrata, ağaya, paşaya, beye hak ettiği ceza veriliyor mu? Yok.

* * *

Öyleyse vatandaş niye sorsun “Ne olacak bu memleketin hali?” diye?

Görüyor zaten hali…

Sen yine de “Anlat memleketin halini” dersen?

Eh işte, iç güveysinden hallice!

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar