HABER KÜLTÜR-SANAT 

AYDIN DOĞAN ÖDÜLÜ BU YIL ‘BARIŞ’ KOROSUNA VERİLECEK

Aydın Doğan Vakfı tarafından 1996 yılından bu yana her yıl kültür, sanat, edebiyat, bilim gibi farklı alanlarda, ulusal ve uluslararası platformlarda övgü kazanan kişi veya kurumları ödüllendirmek amacıyla verilen Aydın Doğan Ödülü’nün, bu yıl Hatay’dan tüm dünyaya barış mesajları ulaştırmış, yurt içi ve yurt dışında verdiği bin beş yüzün üzerindeki konserle müziğin evrensel bir dil olduğunu hatırlatmış Antakya Medeniyetler Korosu’na takdim edilmesi kararlaştırıldı.

ÖDÜL TÖRENİ ARALIK AYINDA

Aydın Doğan Vakfı’ndan yapılan açıklamada, “Antakya Medeniyetler Korosu, ülkemizin kadim şehirlerinden Hatay’ın asırlar öncesine uzanan kültürel zenginliğini ve medeniyetler arasındaki hoşgörü yaklaşımını 2008 yılından bu yana büyük başarıyla dünyaya tanıtmış, Hatay’dan tüm dünyaya barış mesajları ulaştırmış, yurt içi ve yurt dışında verdiği bin beş yüzün üzerindeki konserle müziğin evrensel bir dil olduğunu hatırlatmıştır. Ülkemizi derinden sarsan 6 Şubat depremlerinde 7 sanatçısını kaybeden ve çalışmalarına ara vermek zorunda kalan koronun yeniden bir araya gelmesi için dayanışma ruhuyla büyük çaba gösterilmiştir. Sanata ve sanatçıya büyük değer veren ve her zaman destekleyen bir kurum olarak, Antakya Medeniyetler Korosu’nun bugüne kadar göstermiş olduğu başarıyı takdir etmek ve aynı zamanda genç insanlarımıza örnek olmaları amacıyla bu yılki Aydın Doğan Ödülü’nün Yönetim Kurulumuzun kararıyla Antakya Medeniyetler Korosu’na verilmesi kararlaştırılmıştır. Ödül töreni, aralık ayında İstanbul’da düzenlenecektir” ifadelerine yer verildi.

KORO DEPREM YARALARINI SARMAYA ÇALIŞIYOR

Antakya Medeniyetler Korosu’nun 7 sanatçısı, 6 Şubat 2023’te meydana gelen Kahramanmaraş merkezli depremlerde hayatını kaybetti. 200 kişilik koronun geride kalan üyeleri de depremzedelere kapılarını açan Türkiye’nin farklı illerinde yaşamaya başladı. Koronun şefi Yılmaz Özfırat ve teknik koordinatörü Bedirhan Gök, Antakya Medeniyetler Korosu’nu yeniden bir araya getirerek Türkiye’nin medeniyetler zenginliğini yeniden dünyaya anlatmayı ve depremde hayatını kaybeden 7 sanatçının anısını müzikle yaşatmayı hedefliyor.

HOŞGÖRÜ VE KARDEŞLİĞİN EVRENSEL EZGİSİ

Antakya Medeniyetler Korosu, 2008 yılında Hatay’da kuruldu. 3 semavi dine (Müslüman-Hıristiyan-Musevi) ve 6 farklı medeniyete (Alevi-Sünni-Ortodoks-Katolik-Musevi-Ermeni) mensup 100 kadın ve 100 erkek olmak üzere toplamda 200 üyeden oluşuyor. Dernek üyeleri arasında imam, papaz, öğretmen, avukat, esnaf, mühendis, doktor, öğrenci ve ev hanımı gibi çeşitli meslek ve sosyal gruplardan kişiler bulunuyor. Yılmaz Özfırat’ın şefliğini yaptığı koro barış, hoşgörü, kardeşlik ve sevgi mesajları vermek üzere faaliyetlerine başladı. Koronun mensupları, samimiyet duygularıyla birbirlerinin ilahilerini ve halk şarkılarını seslendiriyor. Kökü bizim topraklarımızda olan değerleri, birbirinden güzel ezgileri tüm yalınlığıyla sunan koro, okudukları farklı kültürlere ait ilahiler, halk şarkıları ve türkülerle Türkiye medeniyetini yansıtan bir ayna görevi görüyor. Antakya Medeniyetler Korosu bugüne kadar farklı platformlarda, farklı ülke ve şehirlerde bin beş yüzün üzerinde konser verdi. New York’ta BM Güvenlik Kurulu üyelerine, Brüksel’de Avrupa Parlamentosu Binası’nda parlamento üyelerine ve Dolmabahçe Sarayı’nda AB Misyon üyelerine konserler vererek uluslararası platformda görünürlüğünü artırdı. Antakya Medeniyetler Korosu, birçok ödüle layık görülmekle beraber 2012 yılında Nobel Barış Ödülü’ne de aday gösterildi.

ADALET AĞAOĞLU’NDAN NURİ BİLGE CEYLAN’A

Aydın Doğan Vakfı tarafından 27 yıldır verilen Aydın Doğan Ödülü, kültür, sanat, edebiyat, bilim alanında dünya çapında örnek çalışmalar yapan kurumları veya kişileri ödüllendirmek amacını taşıyor. Vakfın da temel amaçlarından olan, gelecek kuşakları eğitmek ve onlara örnek olacak başarıları özendirmeyi de kriterleri arasında yer veren Aydın Doğan Ödülü, bu nedenle çeşitli alanlardaki özverili çalışmaları, yaratılan birikimi ve bu birikimin gelecek kuşaklara aktarılmasını da önemsiyor. Bugüne kadar ödül verilen kişilerden bazıları şöyle: Adalet Ağaoğlu, Prof. Dr. Doğan Kuban, Prof. Dr. Emre Kongar, Ara Güler, Melih Cevdet Anday, Prof. Dr. İlber Ortaylı, Genco Erkal, Nuri Bilge Ceylan, Selim İleri, Orhan Pamuk, Arif Sağ, Şener Şen

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar