POLİTİKA 

THE ECONOMİST’İN “2024” KAPAĞI

The Economist dergisi, 2024’te “dünyanın geleceğine” ilişkin yeni bir kapak ile komplo teorisyenlerine yeni malzemeler sunarak yeni yıla ilişkin tartışmaları zenginleştirecek gibi görünüyor.

Öncelikle, The Economist dergisini tanıyalım. The Economist, İngiltere’de yayınlanan haftalık bir dergidir. İlk sayısı 1843’te yayınlanan derginin 180 yıllık bir geçmişi bulunuyor. Derginin yeni yıl sayılarında geleceğe ilişkin öngörülerin olduğu görseller bulunuyor ve bu görsellerdeki mesajları çözmek için ciddi yayınlar yapılıyor.

The Economist dergisini önemli kılan, yalnızca uzun bir geçmişi olması değil, sahibinin çok tanınmış bir sima olmasıdır: Rothschild ailesi. Rothschild ailesi, çok sayıdaki komplo teorisine konu olmuş, dünyayı yöneten belli başlı iki aileden –diğeri Rockefeller ailesi– biri olarak bilinir. Böyle olunca aileye ait derginin yeni yıl sayılarının geleceğe ilişkin mesajlar veren bir yayın olduğuna inanılmaktadır.

The Economist’in 2024 yılı kapağının görseli yayınlandı ve tartışmalar/yorumlar şimdiden yapılmaya başlandı.

Derginin 2024 yılı kapağını yukarıda görmektesiniz. Çok sayıda görseli barındıran kapağın solunda ve sağında Batı ve Doğu bloğunun karşılaştırması resmedilmişken ortada ise stratejik mesajların verildiği görülüyor.

The Economist dergisi kapağını “üst”, “orta” ve “alt” görseller olarak ayırıp incelemeye başlarsak üst şeritte bir kum saatinin solunda Zelensky’nin, sağında ise Putin’in fotoğrafının yerleştirilmiş olduğunu görüyoruz.

Zelensky’nin üstünde iki roket görseli, yanında bir kadın portresi bulunuyor. Zelensky’nin solunda ise füze ve hava savunma sistemi benzeri silahlar ile soru işareti var. Görseldeki kadının ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris olduğu ve Ukrayna’ya silah ve hava savunma sistemi verilmesi konusunda Harris’in söz sahibi olacağı, Harris seçilirse savaşın ise süreceği mesajının verildiği söylenebilir. Bu durumda, ABD’nin yeni başkanı olarak Kamala Harris’in öngörüldüğü sonucu çıkarılabilir.

Putin’in resminin bulunduğu sağ üst blokta ise Putin’in üstünde barış güvercini ile Donald Trump fotoğrafı içinde soru işareti bulunuyor. Buradaki mesaj ise Trump’ın ABD Başkanı seçilmesi durumunda Rusya-Ukrayna Savaşı’nın barış antlaşması ile sonuçlanacağı mesajı verilmiş. Putin’in sağında ise soru işareti ile birlikte nükleer başlıklı füzeler, kıtalararası balistik füzeler ve füze rampalarının bulunması, savaşın nükleer silah kullanılması noktasına gidebileceği mesajı olarak yorumlanabilir.

Putin ve Zelensky fotoğrafları ortasında bulunan kum saati ise Rusya-Ukrayna Savaşı konusunda nihai sonuca ulaşılması noktasında zamanın hızla daraldığına işaret etmektedir.

Derginin yeni yıl kapağı görselinin orta kısmında ise solda beyinleri kontrol eden bir makine ekranı, ortada bir seçim sandığı ve sağda düşüş eğilimi gösteren bir grafik bulunuyor. Ekranın alt ve üstünde dolar, avro, sterlin ve yen benzeri bir para biriminin görselleri var. Orta görselin üstünde siyah-beyaz ve altında mavi-kırmızı iç içe geçmiş toplar bulunuyor. Seçim sandığının altında ise soru işareti var.

Orta görseldeki yorumumuz, 2024 yılında dünyanın geleceğini belirleyecek seçimlerin yapılacağı ve bu çok önemli seçimler ile gelecekteki gelişmelerin şekilleneceği mesajı verilmiş. Ayrıca beyin kontrolüne ve yapay zekâya ilişkin çalışmaların hızlanacağı, bir merkezden insanların beyinlerini kontrol edebilecek teknolojilerin kullanılmaya başlayacağı öngörülmektedir. Orta sağ görselde ise dolar, avro, sterlin, yen gibi para birimleri ile borsalarda düşüş beklentisi vurgulandığını görüyoruz.

Derginin 2024 kehanetlerini içeren kapağının görselindeki alt kısımda, solda ABD Başkanı Joe Biden, sağda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping bulunuyor. Ortada ise alt alta iki harita yer alıyor. Haritalar, Hint Okyanusu ve Çin ve deniz komşularını içeren Asya Pasifik bölgesini yansıtıyor. Hindistan ve Çin bağlamında bir çatışmada rekabet olacağı öngörülmektedir. Çin ve Hindistan rekabetinin İpek Yolu benzeri tedarik zinciri yollarını işaret ettiği yorumu yapılabilir.

Görselin alt kısmındaki Çin bölümünde, elektrikli araba ve pili ile bir maden parçası birbirine bağlanmış. Çin’in elektrikli araba pilleri konusunda yeni bir maden kaynağı keşfi yapabileceği mesajı veriliyor. Ayrıca, Çin’de havaların ısınacağı ve bu nedenle yangınlar çıkabileceği öngörülüyor.

Biden fotoğrafının bulunduğu alt bloğun solunda ise yeni bir maden kaynağından enerji elde edilmesi keşfi, rüzgâr enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim ile güneş enerjisinden yararlanmaya öncelik verileceğine ilişkin görseller bulunuyor.

Kapakta çok sayıda görsel ile mesaj verildiği görülüyor. Bunların bazılarını ilk bakışta anlamak mümkün değil ama zaman içinde hepsine yakını hakkında yorumlar ve öngörüler ortaya çıkacaktır.

The Economist’in yeni yıl kapağını kısaca yorumlamak gerekirse;

2024 yılında birçok güçlü liderin seçimler ile değiştirileceği,

Rusya-Ukrayna Savaşı’nın kaderinin ABD Başkanlık Seçimleri’ne bağlı olarak belirleneceği,

Nükleer silah başlıklı füzelerin kullanılması tehlikesinin bulunduğu,

İnsanların uzaktan beyin kontrolüne ilişkin çalışmalarda somut bir noktaya geleceği,

Avro, dolar, yen ve sterlin gibi para birimlerinde –borsalarda da olabilir– ciddi düşüşler/kayıplar yaşanacağı,

Çin’de aşırı sıcaklar nedeniyle yangınlar çıkacağı, yeni madenlerin kullanımı ile elektrikli araçların pili konusunda verimli kaynakların keşfedileceği,

ABD Başkanı Biden’ın yeniden aday olamayacağı ve yerine Kamala Harris’in aday gösterileceği, Donald Trump’ın yeniden aday olacağı,

Çin ve Hindistan arasında Avrupa’nın tedarik ihtiyacını karşılamaya dönük bir rekabette de ekonomik savaş yaşanacağı,

Mavi-kırmızı ve siyah-beyaz ile sembolize edilen güçlerin ABD’de ve dünyada siyasi rakipleri sembolize ettiği ve bu açıdan siyasi ve ekonomik rekabet ya da savaşların başlayacağı

…öngörülmektedir.

Sonuç olarak, The Economist dergisinin yeni yıl kapağında; 2024’te yeni liderlerin ortaya çıkacağı, çok kutuplu yeni bir dünya düzenine geçileceği ve beyin kontrolü ve yapay zekâ gibi çok önemli teknolojik buluşların gerçekleşeceği ve uygulanmaya başlayacağı bir dönemin 2024 ile birlikte görünür olmaya başlayacağı öngörüleri bulunmaktadır.

Yaşayıp göreceğiz.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar