POLİTİKA 

SON YILLARDA NELER YAŞADIK? (2018)

Umursamazlık ve şiddet sonucu zamansız aramızdan ayrılan anneler, babalar, kardeşler, ekonomik kriz nedeniyle canına kıyanlar, hemen her gün şiddet, istismar ve tecavüz haberleriyle gündemi sarsan ve nefes almalarına dahi izin verilmeyen mağdur çocuklar, maruz kaldıkları işkencelerin dozunun her geçen gün arttığı hayvanlar, terör saldırılarında hayatını kaybeden canlar…

– 2018’de kadın cinayetleri ve çocuk istismarları:

440 kadın, erkekler tarafından öldürüldü. 317 kadına ölümle sonuçlanmayan cinsel şiddet uygulandı. En çok üzerinde konuşulan cinayet olan ‘Şule Çet’ davasında gerici basının çeşitli aleyhte yorumlarına rağmen toplumsal tepkiler damgasını vurdu. Mahkeme, sanıklardan Çağatay Aksu’ya müebbet hapis, sanık Berk Akand’a ise 18 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Bin 217 çocuk istismarı basına yansıdı, 26 çocuk öldürüldü.

2018’de Türkiye’de neler oldu? Ülkemizin gündemine damgasını vuran olaylar şöyle:

OCAK

– Gerici ve mantıktan uzak bir dönemin sıradanlaşan bir haberi: RTÜK’ün AKP’li üyeleri, ‘Yetenek Sizsiniz’ yarışmasında dans eden ve yaşları 7 ila 11 arasında değişen çocukların kıyafetlerinden ötürü “Millet tahrik oluyor” dedi ve yarışmanın yayınlandığı kanala 1 milyon liralık ceza kesildi.

– Sesini kimseye duyuramayan ve beş yıldır iş bulamayan işçi, TBMM önünde kendini ateşe verdi.

– Dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’dan ilaç temini için yardım isteyen ve bakanın kendisine uzattığı parayı “Dilenci değilim” diyerek geri çeviren kanser hastası Dilek Özçelik hayata veda etti.

– Özgürlükler konusunda 12 yıldır gerileme kaydeden ülkemiz, Freedom House raporunda ‘Özgür Olmayan Ülkeler’ kategorisinde yer aldı. 195 ülkenin yer aldığı rapora göre 88 ülke ‘özgür’, 58 ülke ‘kısmi özgür’, 49 ülke ‘özgür olmayan’ olarak raporlandı.

– Sosyal hizmet uzmanı İclal Nergiz, ‘115 hamile çocuk’ skandalını ortaya çıkardı. Cinsel istismar mağduru çok sayıda çocuğun kayıtlarının polise bildirilmediğini ortaya çıktı.

– İstanbul’da Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne 5 aylık süreçte gelen, yaşları 18’in altında 39’u Suriyeli 115 çocuğun hamile olduğu ortaya çıktı. Çocuklara ilişkin hazırlanan listeye göre 38 çocuğun 15 yaşından küçük olduğu tespit edildi. ‘Hamile çocuklar’ skandalını ortaya çıkaran İclal Nergiz, “Çığlık çığlığa ağlayan o kızın sesi hâlâ kulaklarımda” dedi.

ŞUBAT

– CHP’nin 36’ncı Olağan Kurultayı’nda 790 oy alan Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Genel Başkanlığa yeniden seçildi.

– Tartışmalı fetvalarıyla gündeme gelen Diyanet İşleri Başkanlığı, bir skandala daha imza attı. Kurum, “Sol elle yemek yemekte bir sakınca var mıdır?” sorusuna, “Sol elle şeytanlar yemek yer” yanıtını verdi.

– Bir ‘babanın’(!), 4,5 yaşındaki çocuğuna 1,5 yıl boyunca tecavüz ettiği ortaya çıktı.

– Milletin meclisi ne iş yapar? Öyle ki Çocuk İstismarı Araştırma Komisyonu Raporu, TBMM Genel Kurulu’nda görüşülürken salon bomboştu.

– İlki 1926 yılında açılan, Cumhuriyet tarihinin ilk fabrikalarını bünyesinde barındıran Türkiye Şeker Fabrikaları’na ait fabrikaları satıldı.

MART

Mehmet Aydın, ‘Çiftlik Bank’ sayesinde binlerce kişiyi dolandırarak yurtdışına kaçtı. Ticaret Bakanlığı, kaçıştan kısa süre önce, piyasadan yaklaşık 500 milyon lira toplayan Çiftlik Bank’ın nitelikli dolandırıcılık yaptığını açıklamıştı. Çiftlik Bank’taki yolsuzluğun araştırılması için TBMM’ye verilen önerge, AKP oylarıyla reddedildi.

Seçim ittifakına ilişkin düzenlemeyi de içeren 26 maddelik ortak kanun teklifi TBMM’de kabul edildi. Mühürsüz oy pusulalarının geçerli sayılmasının da kabul edildiği kanun teklifi tepkilere neden olmuştu.

Doğan Medya Grubu, Demirören Medya Grubu’na satıldı. Böylece ‘Medyanın Amiral Gemisi’ olarak nitelendirilen Hürriyet Gazetesi de iktidarın eline geçmiş oldu.

NİSAN

Kanal D’deki Beyaz Show’da sarf ettiği sözler nedeniyle hapse mahkûm edilen Ayşe Öğretmen (Ayşe Çelik), bebeğiyle cezaevine girdi. Ayşe Öğretmen iki hafta sonra ‘denetimli serbestlik kararı’ ile tahliye edildi.

– Üniversitelerin parçalanacağının duyurulmasıyla Cerrahpaşa Tıp’ta öğretim görevlilerinin de katıldığı protestolar düzenlendi. Fakat tepkiler sonuç vermedi ve 13 üniversitenin bölünmesini, 20 yeni üniversite kurulmasını düzenleyen tasarı TBMM Genel Kurulu’nda yasalaştı.

MAYIS

– CHP Grubu kararıyla, 24 Haziran’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçiminin adayı CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce olarak belirlendi.

– Erdoğan’ın “Millet ne zaman ‘tamam’ derse, o zaman çekiliriz” açıklaması sosyal medyada geniş yankı buldu. Binlerce Twitter kullanıcısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini alıntılayarak, “TAMAM” mesajını verdi. Kısa sürede ‘Tamam’ hakkında atılan tweet sayısı bir milyonun üzerine çıktı.

HAZİRAN

– Suruç’ta oy istemek için gittikleri mekânda tepkiyle karşılanan AKP’liler ile esnaf arasında çatışma çıktı. Olayda aynı aileden 4 kişi hayatını kaybetti.

– Bir adet patatesin fiyatı 1 lira oldu. Patatesin fiyatı 6 liraya kadar çıkarken, soğanın fiyatı ise 6,5 lirayı buldu. Bu artıştan bir hafta sonra Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi iç savaş yaşanan Suriye’den patates ithal edildiğini açıkladı.

– 24 Haziran seçimleri sonucunda yeni sistemin ilk lideri Recep Tayyip Erdoğan, oyların yüzde 52,5’ini alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildi ve yeni sistemin ilk başkanı oldu. Daha önceki seçimlerde olduğu gibi şaibe şüphesi bu seçime de damga vurdu. Muharrem İnce’nin şüphe uyandıran sözleri ve tavırları muhalif seçmen kitlesinde çok tepki uyandırdı.

TEMMUZ

– Çorlu’daki tren kazasında 25 kişi hayatını kaybetti, 300’ü aşkın kişi yaralandı. Türkiye’yi yasa boğan kazanın ardından TBMM’de verilen araştırma önergesi reddedildi.

– Adnan Oktar ve müritleri gözaltına alındı.

– 635 bin 582 kişinin başvurduğu bedelli askerlik uygulaması ile elde edilen gelir 9 milyar 533 milyon lira oldu.

AĞUSTOS

– Türk lirasındaki değer kaybı sonrası ABD doları ve avro tarihi zirvesine ulaştı. ABD doları, Türk lirası karşısında 7,21 seviyesini gördü. Avro ise 8.11’e kadar çıktı.

– Her yeni güne zam haberiyle başladık: 1 kilo limon 7 ila 10 lira arasında satıldı. Meyve sebze fiyatlarındaki artışlar nedeniyle ülke gündemi günlerce çalkalandı.

EYLÜL

– “Konkordato” kelimesi hayatımıza girdi. Çok sayıda büyük şirket peş peşe konkordato ilan etti.

– İstanbul’un 3’üncü havalimanı inşaatında çalışan işçiler kötü çalışma koşulları nedeniyle eylem başlattı. Yüzlerce işçi protestoların ardından gece yarısı müdahalesiyle gözaltına alındı. Birçok işçi gözaltının ardından tutuklandı.

– 45 yaşındaki İsmail Devrim, “Çocuğuma bir pantolon alamıyorsam neden yaşıyorum?” dediği günün akşamında intihar etti.

EKİM

– Avrupa Parlamentosu, Türkiye’ye yapılan 70 milyon avroluk yardımı iptal etme kararı aldı. AB tarihinde ilk defa, aday üye ülkelerden biri için yardım fonu kesilmiş oldu.

– Enflasyon aylık bazda yüzde 6,30 artarken, yıllık yüzde 24,52’ye yükseldi ve Haziran 2003’ten sonraki en yüksek seviyeye çıktı.

– Gazeteci Cemal Kaşıkçı’dan İstanbul’daki Suudi Arabistan Konsolosluğu’na girdikten sonra bir daha haber alınamadı. Suudi Arabistan’ın devlet televizyonu Kaşıkçı’nın ‘yaşanan arbede sonucu öldüğünü’ açıkladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Kaşıkçı’nın konsolosluğa girdiği an boğularak öldürüldüğünü ve cesedinin parçalanarak ortadan kaldırıldığını açıkladı.

-15 Temmuz Darbe Girişimi’nden sonra tutuklanan ve ABD ile Türkiye arasındaki ipleri geren Rahip Brunson serbest bırakıldı. Brunson’un tutukluluğu nedeniyle ABD, Türkiye’ye bir dizi yaptırım kararı almıştı.

– TBMM’de iki askerin donarak şehit düşmesine ilişkin önerge reddedildi

– Maganda kültürünün bir örneği: Ünlü şarkıcı Sıla; darp, cebir, psikolojik şiddet, hakaret ve tehdit unsurlarına maruz kaldığını iddia etti.

KASIM

– Hakkâri’nin Şemdinli ilçesindeki üs bölgesinde meydana gelen patlamada 7 asker şehit oldu, 25 asker yaralandı.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Atatürk hakkında her defasında hakarete varan açıklamalar yapan Kadir Mısıroğlu’nu ziyaret etti.

– Asgari ücretlilerin vergilerden muaf tutulması için verilen önerge TBMM’de AKP tarafından reddedilirken ve MHP milletvekilleri çekimser kaldı.

– Soğan yüksek fiyatıyla dikkat çekerken, yetkililer fiyat artışını stokçuluğa bağladı. Türkiye’nin birçok yerinde depolara baskın düzenlendi.

– Kadına yönelik şiddet; 25 Kasım günü Avrupa’dan Afrika’ya, Amerika’dan Asya’ya, Latin Amerika’dan Ortadoğu’ya kadar her coğrafyada protesto edildi.

ARALIK

Fatih Portakal, FOX TV’de kullandığı ifadeler nedeniyle Erdoğan’ın hedefi oldu: “Kendini bilmez, haddini bilmez, edep yoksunu!

– Portakal, programda “Türkiye’de barışçıl protestoların dahi mümkün olamayacağını, barışçıl bir protesto yapmak için sokağa çıkanların karşısına polislerin amirlerinden aldığı emirleri uygulamak zorunda olduğunu biliyorsunuz” ifadelerini kullanmıştı. Erdoğan, yaptığı konuşmalarda peş peşe Fatih Portakal’ı hedef aldı.

– Ankara’daki tren kazasında 9 kişi yaşamını yitirdi. Kazanın ardından uzmanlar tarafından elzem olduğu belirtilen sinyalizasyon sistemi için Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, “Olmazsa olmaz değil” dedi. Kazaya ilişkin gözaltına alınan 3 TCDD görevlisi tutuklandı.

– Halk Arenası’nda kullandıkları ifadeler nedeniyle sanatçı Metin Akpınar ve Müjdat Gezen hakkında soruşturma başlatıldı. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ‘daveti’ üzerine sanatçılar polisler tarafından evlerinden alındı. Akpınar ve Gezen, savcılıkta ifade verdikten sonra ‘adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.

Son söz:

Şüphesiz, ülkemizde bu yaşananların ayrıntıları her bakımdan çok önemli… Ayrıca daha belirtmediğim onlarca önemli olay var. Seçim yaparken ülkemizdeki değişimin sonuçları olmasını önemsedim. Söz konusu değişimin bir yaşam kültürü oluşturmaya etkisini gözettim. Zira ülkemiz yönetim anlayışımızın doğal sonucu olarak gittikçe arabesk yaşam tarzına evirilmektedir. Yıldan yıla gerçekleşen olaylar bunu göstermektedir. Özellikle “kadın” ve “çocuk”lara ilişkin olaylar buna işaret etmektedir.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar