POLİTİKA 

SON YILLARDA NELER YAŞADIK? (2015)

Cahil bir toplum, özgür bırakılıp kendine seçim hakkı verilse dahi, hiçbir zaman özgür bir seçim yapamaz. Sadece seçim yaptığını zanneder. Cahil toplumla seçim yapmak, okuma yazma bilmeyen adama hangi kitabı okuyacağını sormak kadar ahmaklıktır. Böyle bir seçimle iktidara gelenler, düzenledikleri tiyatro ile halkın egemenliğini çalan zalim ve madrabaz hainlerdir.” – Friedrich Nietzsche

İşte, ‘Beni milletim seçti’nin özeti bu.

Olayların üzerinde tek tek ve uzun durmayacağım. Aslında yukarıda verdiğim ünlü Alman düşünürün sözleri yaşadığımız tüm olayları anlatan çok güzel bir tespittir.

Bütün ülkeler için geçerli olan gerçeklik şudur:

Din yükseliyorsa refah düşüyor, akılcı eğitim yükseliyorsa dindarlık düşüyor, din ve şovenizm yükseliyorsa nefret yükseliyor demektir.

Daha pek çok karşılaştırma yapmak mümkündür. İşte, her geçen yılın daha da kötüleşmesinin nedeni budur.

Bunların ortaya koyduğu şey; toplumun entelektüel kalitesi ile sosyal yaşam kalitesi arasında doğrusal bir orantı olduğu gerçeğidir. Kendi haklarını, özgürlüklerini başka insanların egemenliğine teslim etmek, kendi hakkında başkasının vereceği karara karşı direnmeyi ancak bu uğurda savaşarak sağlayabilir. Toplumların kendini yöneten insanlara yaşamlarında nereye kadar söz sahibi olabileceğini bilinçli bir şekilde sorgulanması ile mümkündür. Cahil toplumlar bunu yapamazlar, onlar kendi yaşam seçimlerini tapındıkları egemenlerin zalim ellerine teslim etmekte tereddüt etmezler. İşte, bu nedenle egemenlik tutkunu yönetim anlayışları toplumu cahilleştirmek, cahil bırakmak için büyük çaba gösterirler.

Şimdi bu tespitler ışığında 2015’te yaşadığımız olaylara bakalım.

– 2015’te 271 kadın, erkek şiddetinin kurbanı oldu.

Kadın cinayetlerine dikkat çekmek için hazırlanan anıt sayaçtaki sayıya göre 2015’te tam 271 kadın öldürüldü. Kadın cinayetleri ile birlikte bu yılın en çok tartışılan konularından bir tanesi de kadın katillerine ve cinsel istismar zanlılarına verilen ceza indirimleri oldu. İşte onlardan birkaçı:

  • 15 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunan sanığa ‘iyi hal’ indirimi
  • Kız arkadaşını arabayla ezerek öldüren sanığa ‘iyi hal’ indirimi
  • Hatice Kaçmaz cinayeti davasında ‘tutku derecesinde aşırı sevgi’ indirimi
  • Hamile eşini öldüren sanığa ‘tahrik’ indirimi
  • Karısını boğarak öldüren adama ‘sadakat’ ve ‘iyi hal’ indirimleri
  • Zihinsel engelli kıza tecavüzde sanığa ‘iyi hal’ İndirimi
  • Kalp hastası eşini döverek ölümüne sebep olan kocaya ‘iyi hal’ indirimiyle tahliye
  • Eşini silahla yaralayan ve mahkemeye gelmeyen saldırgana ‘iyi hal’ indirimi

– Son 6 ayda kadın katillerinin yarısı ceza indirimi aldı!

2015’e ait bu haber başlıklarından birkaçı bile durumun ne boyutta olduğunu göstermeye yetiyor. Katiller mahkemede çeşitli bahanelerle ‘tahrik’ ve ‘iyi hal’ indirimleri almaya çalışırken, kadın platformları ve avukatlar bu uygulamalara tepki gösterdi.

– 11 Şubat’ta üniversite öğrencisi Özgecan Aslan katledildi.

Mersin’de eve gitmek için bindiği minibüste tecavüz girişimine direnirken öldürülen 20 yaşındaki üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ardından Türkiye’nin birçok kentinde gösteriler düzenlendi. Bu tepkilerin etkisinde verilen kararlarla İstanbul’da evlendirme programında tanıştığı eşini öldüren sanığa Özgecan davasındaki gibi ‘iyi hal’ ve ‘tahrik’ indirimi uygulanmadığı. Aynı şekilde Mersin’de eski eşini öldüren sanığa da indirimsiz ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Kadına karşı şiddet olayları yeniden ülke gündemine taşınırken, kadın platformları da her fırsatta ‘Özgecan Yasası’ olarak adlandırılan düzenlemenin hayata geçirilmesini ve kadın cinayetlerinde uygulanan indirimlere son verilmesi çağrılarını dile getirdi.

– Güneydoğu’da dört ayda en az 52 kez sokağa çıkma yasağı…

16 Ağustos – 11 Aralık arasında 7 kentte toplam 1 milyon 200 binden fazla kişinin yaşadığı 17 ilçede tam 52 kez süresiz ve gün boyu sokağa çıkma yasakları ilan edildi.

– 2 Aralık’ta Rusya, “Suriye’den yasa dışı şekilde satılan petrolün ana güzergâhı Türkiye” dedi.

Rusya Savunma Bakanlığı, ellerinde Türkiye’nin IŞİD petrolünün ana alıcısı olduğu ve Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ailesinin de bu ticarete karıştığı yönünde kanıtlar olduğunu iddia etti. Uydu fotoğrafları ile yapılan açıklamada Türkiye’ye giriş yapan petrol tankerlerinin IŞİD petrolünü taşıdıkları öne sürüldü.

– 26 Kasım’da Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Tahir Elçi öldürüldü.

– 26 Kasım’da Can Dündar ve Erdem Gül tutuklandı.

– 24 Kasım’da Rus jeti hava sahamızı ihlal ettiği gerekçesiyle düşürüldü.

– 7 Haziran – 1 Kasım arasında 167 şehit verdik ve 1 Kasım’da AKP seçimden zaferle çıktı.

– 16 Ekim’de Koza-İpek Holding’e kayyum atandı, 28 Ekim’de Bugün TV ve Kanaltürk’ün yayınları kesildi.

– 10 Ekim’de Davutoğlu’nun ‘Beyaz Toros’ açıklaması yeni bir polemik başlattı.

– 10 Ekim’de Ankara’da ülke tarihinin en kanlı terör saldırısı…

Ankara’da yapılan ‘Emek Barış Demokrasi’ mitingi ülke tarihinin en kanlı terör eylemi olarak kayıtlara geçti. Gar önünde toplanan göstericilerin arasında patlayan iki bomba 103 kişinin hayatını kaybetmesine, yüzlerce kişinin de yaralanmasına neden oldu.

– 8-9 Eylül’de HDP binaları ve Kürt kökenli vatandaşlara ait işyerleri ateşe verildi, birçok ilde bu teröre tepki yürüyüşleri düzenlendi.

– 2 Eylül’de Suriyeli Aylan Kürdi’nin cansız bedeni kıyıya vurdu.

– 13-17 Ağustos’ta AKP’nin CHP ve MHP ile koalisyon görüşmeleri sonuçsuz kaldı.

– 10 Ağustos’ta Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’ün yurtdışına kaçtığı tespit edildi.

– 31 Temmuz’da Prof. Dr. Daron Acemoğlu’nun dünya iktisatçıları arasında ilk sırada olduğu açıklandı.

– 20 Temmuz’da Suruç’ta bombalı saldırı düzenlendi, 32 kişi öldü, çok sayıda kişi de yaralandı.

– 19 Haziran’da Bahçeli, Kılıçdaroğlu’nun ‘Başbakan sen ol’ önerisini geri çevirdi.

– 17 Haziran’da 9’uncu Cumhurbaşkanı Demirel hayata gözlerini yumdu.

– 14 Haziran’da saatler içerisinde binlerce Suriyeli, Tel Abyad’dan Türkiye’ye sığındı.

– 7 Haziran’da HDP barajı aştı, AKP çoğunluğu kaybetti.

13 yıldır iktidarda bulunan AKP, 7 Haziran seçimiyle birlikte ilk kez tek başına iktidar olma çoğunluğunu yakalayamadı. YSK’nın kesin sonuçlarına göre; AKP yüzde 40,66; CHP yüzde 25,13; MHP yüzde 16,45; HDP yüzde 12,96 oy aldı.

– 5 Haziran’da HDP’nin Diyarbakır mitingine bombalı saldırı düzenlendi.

– 22 Mayıs’ta Erdoğan’dan Diyanet İşleri Başkanı Görmez’e Mercedes jesti geldi.

– 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’nde 300’den fazla kişi gözaltına alındı.

– 6 Nisan’da sosyal ağlara erişim engeli…

Savcı Mehmet Selim Kiraz’ın öldürülmesiyle ilgili içerikler sebebiyle, sosyal ağlar Facebook, Twitter ve YouTube gibi sitelere erişim engellendi, içeriklerin kaldırılmasından sonra yeniden açıldı.

– 31 Mart’ta Berkin Elvan’ın savcısı Mehmet Selim Kiraz öldürüldü.

– 31 Mart’ta ülke genelinde uzun süreli elektrik kesintisi…

31 Mart sabahı iletim sistemindeki arıza nedeniyle Türkiye’nin birçok noktası elektriksiz kaldı. İstanbul, Ankara, İzmir gibi anakentlerle birlikte Edirne’den Kars’a neredeyse tüm illerde elektrikler kesildi. Saatlerce süren kesinti nedeniyle metro, tramvay seferleri durdu.

Toplumu iyice duyarsızlaştıran büyük olaylarla adım adım gerçekleşen korku ortamı içerisinde tarikatlar ve cemaatler cirit atmaya devam ediyor.

İnsanlar bir yandan yaşamlarını sürdürebilmek ve ailelerini bu korkutucu ortamdan koruyabilme telaşına düşmüşken, diğer taraftan da geçimlerini, normal yaşamlarını sürdürmeye çalışıyor. Ancak korkular her geçen yıl artarak devam ediyor.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar