POLİTİKA 

SON YILLARDA NELER YAŞADIK? (2014)

Uzun zaman geçti, nitelikli insanların buluştuğu bir platformda, fikirlerimizi paylaştığımız bu sitede yeniden beraberiz. Emek verdiğini bildiğim dostlarım İsmail Güneş, Başar Şeker, Cemal Demircioğlu ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Ayrı kaldığımız bu zaman içerisinde ülkemizde neler oldu, neler…

Bana göre en önemlisi; Türkiye’de kadın cinayetleri ve çocuk tecavüzlerinin dinsel inançların geleneği olduğuna dair tarikat söylemleri ile uyuşan uygulamalardır. Ancak bunu destekleyen başka gelişmeler de var: Cemaatlerin topluma pompaladıkları yalanlara alışılması, ortaya çıkan bir güce tapınma eğilimi, o güçten yararlanmak amacıyla gölgesine sığınanlar, meslek etiğinin yok olması, ahlaksızlığın inanç değerlerinin bir parçası haline gelmesi… Ciddi sorun yaratan bir başka değişim, kötünün kanıksanması ve uyanıklıkla sahtekârlığın eşdeğer hale gelmesi, kişilik bozukluklarının normal insan algısı yaratması, çıkarlar uğruna ülkesine ihanet eden insan sayısındaki astronomik artış. Ülkenin hızla militanlaşan diktatoryal eğilimleri kutsama ve Osmanlıcılık hayalleri. Ortaya çıkan sahte peygamberler. Ülkesinden umudunu kesen nitelikli insanların ülkeyi terk etmesi…

2013’ten bu yana ülkemiz uluslararası ölçümlemelerde her konuda gerileme kaydettiği halde ülkenin “Süper Güç” haline geldiğine dair inanca sahip insanların çokluğu nedeniyle seçimlerle değişmeyen yönetim.

2013’te 17-25 Aralık’ta ortaya çıkan gizli anlaşmalar ve soygunun ülkeyi utandıran bir aldatmacaya dönüşmesi.

Tarikat ve cemaatlerin ülkeyi ele geçirdiğinin birdenbire alenileşmesi, aslında bilinen fakat sadece bir dedikoduymuş algısı yaratılması nedeniyle gerçekleri çok önceden görebilen fakat zindanlara atıldıkları için hayatından endişe duyan çok sayıda aydının sessiz ve etkisiz kalması.

Bu arada geçen 2014, 2015, 2016, 2017, 2018, 2019’da neler yaşadık?

Şimdi 2014’e bir bakalım:

– 19 Ocak günü, Adana’da MİT’e ait olduğu açıklanan TIR’lar durduruldu.

Savcılık ile MİT arasında bir krize neden olan TIR’larda silah ve mühimmat olduğu iddia edildi. MİT, TIR’larda arama yaptırılmadı. Tutanağa göre, araçtaki görevliler TIR’ı durduran jandarmaya, “Arayamazsın, devlet sırrı” dedi. Valilik, TIR’da 3 MİT mensubunun olduğunu açıkladı, CHP, “El Kaide’ye giden silahlar olduğu çok açıktır” açıklaması yaptı.

– 17/25 Aralık yolsuzluk soruşturmasından sorumlu tutulan bakanlar tahliye edildi.

17 Aralık soruşturması kapsamında tutuklu bulunan işadamı Reza Zarrap ve bakan çocuklarına da tahliye kararı çıktı. Erdoğan, “Adaletin yerini bulacağını biliyordum” dedi.

– 27 Mart günü, ses kayıtları yayınlandı. Youtube’a erişim yasağı geldi.

Dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Feridun Sinirlioğlu’nun yer aldığı iddia edilen bir ses kaydı gündeme bomba gibi düştü. Kayıtta, Suriye ile bir savaş çıkarma planı yer alıyordu. Ses kaydında, “Gerekirse Süleyman Şah’a biz saldırırız” ifadesi çok tartışılmıştı. RTÜK tarafından yayın yasağı getirilen ve anında soruşturma başlatılan kayıt sonrasında, Youtube’a da erişim engeli getirildi.

– 13 Mayıs günü, Soma’da ‘301’ madenci göçük altında kaldı.

13 Mayıs’ta Soma’da bir maden ocağında elektrik kaçağından dolayı çıkan yangında 301 madenci göçük altında kalarak hayatını kaybetti.

– 11 Haziran günü, IŞİD, Musul Başkonsolosluğunu bastı.

Özel harekât polisleri tarafından korunan Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğuna 900 IŞİD militanı tarafından yapılan kuşatma sonrası, 49 başkonsolosluk çalışanı IŞİD tarafından rehin alındı. Baskın hakkında getirilen yayın yasağı, uzun rehinelik süresi ile birlikte çok tartışılan sürecin sonucunda 20 Eylül’de rehineler Türkiye’ye döndü.

– Sentetik uyuşturucu bonzai çok can aldı.

Ölümcül etkilerine rağmen çok fazla yaygınlaştı. 2014 yılında bonzai kullanımı, yüzlerce gencin hayatına mal oldu. 2014 yılında Türkiye’de en az 400 kişi bu sebepten dolayı yaşamını kaybetti. Tıpkı 2007-2008 yıllarında kene ile ölümlerin yaşandığı dönemlerdeki gibi uzun sürdü ve kaygı uyandırdı.

– 10 Ağustos günü, Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin 12’nci Cumhurbaşkanı seçildi.

10 Ağustos’ta Cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı. Seçim sonuçları ise şu şekildeydi: Yüzde 51,79 ile Recep Tayyip Erdoğan birinci, yüzde 38,44 ile Ekmeleddin İhsanoğlu (Daha sonra MHP’den milletvekili seçildi. CHP’nin utancı olarak kaldı) ikinci, yüzde 9,76 ile Selahattin Demirtaş üçüncü.

– 2014’ün 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda Cumhurbaşkanlığı Sarayı tartışmalarıyla birlikte açıldı.

Atatürk Orman Çiftliği’nde bulunan Cumhurbaşkanlığı Sarayı, maliyeti ve gösterişli yapısı sebebiyle çok eleştirildi. Resmi verilere göre binanın maliyeti 1 milyar 370 milyon lira. Ama çok şükür ki prestijden tasarruf edilmedi.

– 14 Aralık günü, cemaate baskın yapıldı.

‘Fuat Avni’ kod adındaki FETÖ’nün Twitter fenomeni yayınladığı mesajlarla ülke gündemini çok etkiledi. Günlerce “Kim bu adam ya da adamlar?” diye sorgulatan ve bomba olayların gerçekleşeceği kehanetini ortaya atan Fuat Avni, hükümetin içinden verdiği haber ve öngörülerle büyük yankı uyandırdı. 14 Aralık 2014’te Fuat Avni’nin günler öncesinden açıkladığı ‘cemaat’ operasyonu yapıldı. Zaman gazetesine yapılan operasyonla yazarları tutuklandı.

ABD’ye ülkeyi peşkeş çekmek isteyen ve adi bir komplo kuran FETÖ cemaati, yıllarca bilinçli bir şekilde devlet kurumlarına sızmış ve sızdırılmış, orduyu, eğitimi, polisi, üniversiteleri, medyayı ele geçirmiş, ülkeyi yağmalayıp halkı yoksullaştırmanın ve esir etmenin aracı olmuştur.

Son söz:

Bu yazdıklarım Son Baskı’nın işlevsizleştiği 2014’ün en önemli olaylarıydı, şüphesiz daha yazılacak çok fazla olay ve yorum var.

Bütün bunlar hepimizin belleğinde ve biz eğer bu olayları bir tiyatroda izliyor olsaydık midemize kramplar girerdi. Sıkıntıdan fenalaşır ve salonu terk ederdik. Ama yaşadığımız şoklar hislerimizi körelttiğinden morfin almış gibi anlamsızca izlemekle yetiniyoruz.

Ortadoğu’nun sıcak gündemine dalarak bir yandan her şeyi kanıksıyor bir yandan korkuyor diğer yandan ülkemizi terk etmenin çarelerini ararken de kahroluyoruz.

Bundan sonraki yazılarımda daha sonraki yılları yine özetle ele alacağım.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar