TOPLUM 

KENTLERİMİZDEKİ YANARLI DÖNERLİ LED PANDEMİSİ

Belediyeler; kentin temizliğinden, suyundan, yolundan, kaldırımından, pazar yerinden sorumlu olduğu kadar güzelliklerinden ve çirkinliklerinden de sorumludur.

Bu nedenledir ki parkları, meydanları, ana caddeleri, kaldırımları, refüjleri peyzaj mimarlarına ve mimarlara emanet eder; güzel bitkiler, şık ve fonksiyonel kent mobilyaları, her yönüyle çağdaş bir mimariye sahip köprüler, üst geçitler ile kenti güzelleştirirler.

Kentin güzelliği, sadece peyzajı havalı parklar, bahçeler, çiçek bahçesi gibi orta göbek ve refüjler, şık kent mobilyaları, gösterişli taşlar döşenen sokak ve kaldırımlarla ile sağlanmıyor ne yazık ki!

Binaların dış cepheleri de o kenti güzelleştirip çirkinleştirebiliyor.

Estetikten zerre kadar nasibini almamış, derme çatma yapılmış çok katlı gecekondu denebilecek binalar…

Cepheleri tabela çöplüğüne dönmüş binalar…

Sıvası boyası dökülen, her bir yanından kir pis akan, elektrik kabloları, teller, ipler sarkan, kapısı penceresi dağılmış binalar…

Listeyi dilediğiniz gibi uzatabilirsiniz.

Bu görüntü kirliliklerine son yıllarda bir yenisi daha eklendi:

Led ışıklarla “süslenen” (!) binalar.

Özellikle büyük kentlerde, birçok bina led ışıklarla süsleniyor.

Aydınlatılıyor” diyemiyorum; çünkü birçok binadaki led uygulamaları, estetik değeri olan profesyonel aydınlatmadan çok “süsleme” çabasının ürünü!

Mevzu “süsleme / süslenme” olunca da işin içine estetik giriyor.

Malum, her süs güzel değildir, her süslenen de güzel olmaz!

Bazen çok çirkin olur, bazen çok abuk, bazen de çok komik!

Eline geçirdiği boyaları yüzüne boca edince, saçma sapan aksesuarları takıp kıyafetleri giyince güzel olduğunu sanan insanların düştüğü hâl, kendi tercihidir ya da sorunudur, hiç kimseyi ilgilendirmez. Ancak kent içindeki binaların estetikten uzak süslemeleri, çirkinliği, abukluğu tüm kenti ilgilendirir. Binalar sahiplerinin olsa da dış görüntüsü tüm kente aittir; bu görüntü kenti güzelleştirir ya da çirkinleştirir.

Belediyelerin bu “led ışık ile bina süsleme” mevzuu için bir mevzuat oluşturması, bina aydınlatmalarının (süslemelerinin demiyorum) oluşturulacak özel bir kurulun kontrolünde yapılması gerekiyor, sanırım.

Belediyelerin bu konuda önlem almaması ya da önlem almada gecikmesi durumunda, her bir yanından yanarlı dönerli, janjanlı renklerin fışkırdığı beşinci sınıf pavyon görünümünde kentlere sahip olacağız.

Bilinçsiz led kullanımı virüs gibi! Birkaç yıl önce ortaya çıktı, çok kısa sürede pandemi hâlini aldı!

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar