TOPLUM YAŞAM 

GÜZEL İZMİR’İ VURAN DEPREMİN ÇAĞRIŞTIRDIKLARI

Hava bir karardı bir açtı, yağmur isteksiz serpintiler bıraktı yeryüzüne. Güz mevsimi gibi sancılı bir dönüşümün içindeydi zaman. Ilık bir meltem esintisi tepedeki eski evin bahçesine getirdi hüzünlü okşayışlarını. Son kalan büklümlü küçük beyaz çiçeğini döktü toprağa ağaç. Ayrılıp kavuşmaların mevsimi uzun vakitlerde saklanacak artık.

Sonbaharın vedası, deprem sarsıntısının korku salan sesini bırakarak oldu İzmir’de. Bu yılın içimize ektiği ölüm korkusu, koronavirüs salgınıyla katmerlenirken; çifte ölüm korkusu geçim derdiyle boğuşan insanların boğazını daha bir sıkar ve soluğunu daha bir keser oldu. 30 Ekim günü öğle saatlerini geçen bir vakitte, kimini mutfakta yemek yaparken kimini neşelenip konuşurken kimini yolda kimini doğum masasında yakalayıverdi. Bugün, ikinci günün sessizliği çöktü sabahlara ve gönüllere. Sabaha kadar yürek kalkmasıyla izlediğimiz arama kurtarma çalışmalarından sonra Buse kızımızın kurtarılmasıyla biraz umut ışığı oldu, emek verenlerin kulağına üfledi dualarımızı. “Köpekleri salın içeri, ben de kedi gibi ses çıkarırım, onlar bulurlar beni” diyen göçük altındaki çocuğun sesi! İzmir ağlarken kendini bilmez kişilerin utanç verici mesajlarına pes dedirtti hepimize. Kuzey Ege’ye kadar gelen deprem sarsıntısı asıl hasarı kentin iç kısımlarındaki ilçe ve semtlerine verdi ve yıkıldı insanların başına.

Ülkemizin deprem kuşağında bulunduğunun bilinci hepimizde aynı duyarlığı göstermese de, depremle yüzleşmemizin faturası binlerce ölüme katlanmak olarak çıktı. Bir o kadar da yersiz yurtsuz kalmanın acı sonuçları defalarca yinelenirken, her defasında “Hazırlıksız yakalandık” söylemleri son bulacak gibi değil sanki. Ortadaki tablo, korkunç bir yalnızlığın korunmasız sessizliğine doğru çekiyor insanlarımızı. Yardım çağrılarını beklemeden koşup gelen sivil ekiplerin ve görevli kuruluşların her birine olan minnet ve sevgi duygularımız da umarım onlara ulaşır.

Her defasında yenildiğimiz deprem gerçeğiyle acı yüzleşmemiz umarım artık devam etmeyecektir. Bugün İzmir’de, dün Türkiye’nin birçok yerinde depremin hışmına uğrayan tüm yurttaşlarımızın acılarını ölümle sonuçlanan ayrılıkları yeniden hatırlayıp ve yeniden üzüntünün içine çekildiğimiz tüm canlarımıza elveda, saygı ve sevgiyle.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar