SPOR 

26 YIL ARADAN SONRA SÜPER LİG’DEYİZ!

Cumhuriyet Dönemi’nin İkinci Dünya Savaşı öncesi silahaltında olmayan gençlerinin zinde kalmaları amacı ile sportif faaliyetlerde bulunmaları düşüncesinin eseridir “Demirspor” kulüpleri. Bunların en başarılısı ve uzun soluklu devam edebileni ise, demiryolu işçilerince 1940 yılında kurulan Adana Demirspor olmuştu.

Çukurova’nın bereketli topraklarının sulanma ihtiyacı ile birlikte 1940’lı yıllarda oluşan sulama kanalları yüzmede gelecek başarıların habercisi olduğu gibi 1939 yılında olimpik ölçülerde tesis edilen Atatürk Yüzme Havuzu’nun açılmasıyla birlikte Adana’nın su sporundaki büyük başarıları da gelmeye başlayacaktı.

İklim koşullarının uygunluğu, spor tesislerinin varlığı, pamuk tarımıyla gelişen sanayiye endeksli olarak “Güney Sanayi”, “Milli Mensucat” gibi kulüplerin varlığı ile futbol, basketbol, yüzme, masa tenisi, su topu, güreş, atletizm gibi birçok branşta “Adana Demirspor” ile birlikte kentin yıldızı parlamaktaydı.

Su topunda Adana Demirspor’un çok yönlü sporcusu ve ağabeyi Muharrem Gülergin’in önderliğinde Türkiye’de bir “Yenilmez Armada” oluşmuştu.

Yüzmede Erdal Acet ve Nesrin Olgun Arslan, Manş’ı geçerek ilklere imza atmışlardı.

Mütevazı bir yollukla maçlara trenle giden, zeytin ekmek yiyerek maçlara çıkan efsane futbolcu Füze Selami’nin (Selami Tekkazancı) büyük katkılarının bulunduğu Adana Demirspor, 1960-1961 sezonunda üç büyük il dışında 1’inci Lig’de mücadele eden ilk futbol kulübü olduğu gibi 1973-1984 yılları arasında da aralıksız şekilde 11 sezon 1’inci Lig’de oynama başarısı göstermişti.

Son 26 yılda ise yaşanan maddi sıkıntılar, 3’üncü Lig’e dahi düşmeler, kaybedilen playoff’lar…

Bir güneşin doğuşu gibi gelen bu yılki şampiyonluğun, önümüzdeki sezonda Süper Lig’de boy gösterecek Adana Demirspor’a hayırlı ve uğurlu gelmesini temenni ediyorum.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar