POLİTİKA 

ASIL SALGIN HANGİSİ?

En zorlu günleri yaşıyoruz. Aslında yaşamaya çalışıyoruz. Yeterli ya da yetersiz önlemler, kendini izole etme, karantina ve “Evde kal” çağrıları eşliğinde kendi başımızın çaresine bakarak yaşama tutunmaya çalışıyoruz.

Elbette geçecek bunlar. Geçecek geçmesine de, bu kolay olmayacak. Ağır bir hasar bırakıp da geçecek “salgın” denilen ve dokunanı da dokunmayanı da yakan büyük yangın. Dayanışmayla, işimizi doğru yaparak, fırsatlardan beslenmeyerek ve bilimin ışığıyla üstesinden gelinecek bu salgının.

Oysa asıl yenmemiz gereken, şu nefret salgınıdır her şeyden önce. Ölümlere seyirci kalıp başkalarını suçlamak gibi bir salgını da gördük defalarca. Aslında bu, yaşama tek pencereden bakan, kendi doğruları ve dayatmaları dışında hiçbir şeyi kabullenmeyen bir salgındı.

Betonlaşma, dağı taşı talan etme, maden arama, nehirleri, gölleri kurutma, yüz binlerce ağacı bir kalemde yok etme salgını… HES’ler, AVM’ler, üç milyon yılda oluşan ve tarım dışı kullanımı yasaklanmış topraklar üzerine devasa binalar kurma salgını…

Bir ötekileştirme, çifte standart, bu ülkenin en önemli değerlerini yerle yeksan etme salgını… Ücretli kölelik, yoksullaştırıp muhtaç etme salgını… Her şeye rant gözüyle bakma, eğitimden sağlığa kadar her alanı ticarileştirme, köprü, hastane, otoyol müteahhitlerini palazlandırma salgını…

Muhalifleri fişleme, ihbar etme, havuzcu medya eliyle linç kampanyaları düzenleme, yalan, iftira ile sahte deliller, gizli tanıklarla ocakları söndürme salgını… Bir KHK ile yaşamları paramparça etme salgını…

Acıları bile ayrıştıran bir salgın olur mu? Kamyon kasalarından savrulup öldüğünde tarım işçileri, katil taşeronların almadığı önlemler yüzünden can verdiğinde madenciler, depremde, selde, çadır yangınlarında yitip giderken yoksullar, bunu “Takdir-i ilahi!”ye bağlama salgını…

Örgütlü bir cehaletin desteklenip yaydığı, insana, doğaya, sokaktaki hayvana bile zerre kadar değer verilmeyen, kadına, çocuğa şiddetin özendirildiği, ruh hastası sözde fetvacıların çocuk evliliklerini desteklediği, onlardan icazet alanların ise “Tecavüze uğrayan tecavüzcüsüyle evlensin” diye kanun teklifi verebilecek kadar ileri gittiği bir salgın…

Sen iş cinayetine kurban gittiysen kader, HES’lerin, kömür santrallerinin, nükleerin hiçbir zararı yok. Sofrandaki ekmekten tuza kadar yediğin içtiğin zehir; ama şükret. “Allah seni imtihan ediyor” salgını bu. Sen lüks içinde yaşarken, millet açlık yüzünden canına kıyarken her intiharı “psikolojik sorun sayma” salgını bu.

Grup Yorum üyesi Helin Bölek, geçtiğimiz günlerde yaşamını yitirdi. Ölüm orucunun 288’inci günüydü. Helin’in bedenini ölüme yatırması kabul edilmeyebilir, ölümün kutsanmasını insanlar doğru bulmayabilir; ama sosyal medyadan Grup Yorum’a nefret kusulması da vicdanları körelten bir salgınının yıllardır bu topraklarda egemen olduğunun göstergesi değil mi?

Bir terörist yaftası yüzünden herkes susuyor; ama “Daha fazla canlar toprağa düşmesin” diyen CHP’li Özgür Özel, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun hedefi oluyor. Terör destekçiliği, terör seviciliği, örgüt yalakalığıyla suçlanıyor.

Helin Bölek, konserlerinin yasaklanmasını, delilsiz tutuklamaları, sanatsal faaliyetlerinin sonlandırılmasını, cezaevlerindeki avukat görüşmelerine bile müdahale edilmesini protesto etmek için ölüm orucundaydı.

Ve şimdi gündemimiz COVID-19 ya da dünyayı kasıp kavuran koronavirüs. Evet, zor olmayacak bu salgını yenmek; ama bu salgınla birlikte çok şey değişecek. Bu virüs bize er ya da geç vicdanı da öğretecek. İşte, o zaman nefret kusmayacağız, yaraları birlikte saracağız, hiçbir ölünün arkasından konuşmayacağız ve başkalarının acısına “Oh!” çekmeyeceğiz… İşte, o zaman insan olacağız!

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar