POLİTİKA 

HELALLEŞMELİ Mİ?

Adıyaman, yolu yaman’ türküsünü duyurmak istiyorum âlem-i cihana!

Yaman olur insanı” der kimisi… İyi anlamda yaman olabilecek binlerce insan öldü Adıyaman’da.

6 bin 13… Söylemesi, yazması gayet normal geliyor ama Adıyaman’da yıkılan her binadan birçok insan sağ çıkmadı demek. Hayatta kalanlar da ilk günlerde seslerini duyurabilmek için her saat videolar çektiler. Enkazın başında günlerce cenaze bekleyen insandan nasıl özür dileyebiliriz ki? Kurtarılmaktan vazgeçmiş, cenaze başı bekleyen insandan bahsediyorum.

Bir de helallik alacağız!

Eşi benzeri görülmemiş yıkımların arasında gezen o kıpkırmızı, o masmavi balonları bile ölüm kokuttuk biz…

Çocuklarınızın başını okşayabileceğiniz her ana şükredin; çünkü hâlâ çocuğunun cenazesini bekleyen, yaşayan, bir cenazeye dönen anne ve babalar var. Ufacık bedenleri tonlarca ağır molozların altında sıkıştı, kimisi can verdi.

Bu anneden nasıl helallik isteriz biz?

Adıyaman türküsünü yeniden yazdıracak bu sistem için, nasıl hakkını helal edecek insan?

Doksan dokuz yaram var’ der türkü, ben de ‘Açıldı binlerce yara’ diye devam ettiririm…

Kameraların karşısına geçip de rutin sayılarmış gibi verilmeye başlandı ya kayıplarımız, işte, burada helalleşmeden söz etmek yüz kızartır. Yapılan hataların aksaklıkların kabul edilmesi büyük bir sorumluluk ama helallik istemek doğru değildir.

Böyle büyük bir ülkenin 99 depreminden ders çıkarması gerekir… Ama şu anda yaşadığımız bir FELAKET. 11 ili yıktı ve on binlerce insan sabaha uyanamadı. Sabaha uyananlar da yoldaş bildi karanlığı.

Karanlığa sarıldı, buz gibi karda mateminin acısından yandı…

Kızılay’da helalleşmeli mi sizce depremzedelerle?

A, pardon, Kızılay Lojistik Şirketi olmalıydı. Ben değil, Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık, kurumlarının kesinlikle çadır satmadığını, yanlış bilgi yayıldığını anlattı Twitter hesabında. “Kesinlikle satmamaktadır. Basında yer alan konu Kızılay’a sürdürülebilir gelir üreten insani yardım afet alanında uzmanlaşmış şirketlerimizin faaliyetleridir. Ahbap Derneği ile tesis edilen ticari ilişki de Kızılay Cemiyeti ile değil, Kızılay iştiraki olan Kızılay Lojistik Şirketi ile geliştirilmiştir.”. Ne âlâ, ne âlâ…

O helalleşsin, bu helalleşsin, e, binlerce insan öldüğüyle kaldı ama! Tedbirler çok çok öncelerden alınmış olsaydı helalleşmelerin yerinde şükürler olurdu.

Burası Adıyaman…

Burası Hatay…

Burası Adana…

Burası Kahramanmaraş…

Burası Osmaniye…

Burası Kilis…

Burası Gaziantep…

Burası Şanlıurfa…

Burası Malatya…

Her ilin enkazında hâlâ arananlar eder mi hiç hakkını helal!

Burası Türkiye…

Binlerce insanın göz göre göre öldürüldüğü, sonrasında “helalleşme” ile övünüldüğü yer!

Ne yazık…

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar