POLİTİKA TOPLUM 

AYDINLIK ZARURİ

6 yaş…

Kimi çocuk bu yaşta oyuncağa boğulur, kimi sokaklarda gönlünce oyun oynar, kimi de evcilik oyununun gerçeğini yaşamak zorunda kalır!

Evcilik oyununun gerçeği… Gerçek olunamaması kadar yıkıcı ve yüzleştirici bir durum yaşanmış yıllarca bu ülkede. Gündeme yeni geldi ve üstü kapanmayacak derecede konuşulması gerekiyor. “Ellerinizi çocukların üzerinden çekin” lafı yanlış anlaşılmış ki 6 yaşındaki çocuğa yıllarca cinsel istismar uygulanmış. Akıl almaz gibi geliyor ama Türkiye’de yaşanmış bu utanç tablosu. Üstüne bir cinsel istismar olayı daha patladı. Dini kullanarak harama batanlar kahrolsun! Bizim öğrendiğimiz din bu değil ve bu dini bile isteye yanlış anlatanlar cezasını almalı.

Çocuklardan nasıl bir haz alınabilir, onlara nasıl başka bir gözle bakılabilir? Bakılamaz! Baktıran da yargılanmaz, değil mi? Geç gelen adalet incitici olduğu kadar toplumun güvenini de etkiliyor. Tarikat evine itilmek zorunda kalan çocukların intihar vakalarını unutmadığımız gibi oradan çıkıp da dinden nasibini almayanların bu hadiselerle bizi sarstığını da unutmamalıyız. Unutmak, 6 yaşındaki çocukluk masumluğunun hiçe sayılması kadar ağırdır.

Bu yazıyı okuyanların çoğu anne babadır ya da adayıdır, ben bir anne olmamama rağmen içim paramparça ve dehşetle takip ettim bu istismar zincirini. Önceleri otobüste çocuk gördüğümüzde kendimizi tutamaz severdik, şimdi gözlerinin içine bakmaya bile çekinir hale geldik. 6 yaşındaki çocuk bedeni nasıl dayandı yıllarca, düşündükçe nefesim kesiliyor! Tutuklandılar, olması gereken de buydu elbette ama aynı zamanda ibret olan bir ceza da verilmeli. Ülkemiz bu yüz kızartıcı olaylarla anılmamalı. Bizim çocuklarımızı yetiştirme terbiyemiz tüm dünyaya örnek olmalıyken manşetlerde neden skandallar yazılsın?

“Kocaman bir elma gibi verelim sıcacık bir ekmek somunu gibi/ hiç değilse bir günlüğüne doysunlar/ dünyayı çocuklara verelim” der ya Nâzım, elma kursağında kaldı çocuğun, ekmeğe hiç el uzatamaz oldu… Hiç değilse ömrü boyunca adaleti sağlayalım çocuklarımıza.

Adalet…

En çok ihtiyacımız olan, zamanında işleyen ve eşitlik sağlayan bir adalet… İnsanları adalet sarayı önünde ağlatan, takipsizlik kararıyla isyan ettiren ya da incelenmesi gereken dosyalara kovuşturma verilmeyen bir adalet! Toplumun her kesimi suçluya suçlu diyorsa, suçsuz diyenin de sorgulanması gerekir… Çünkü bugün tüm toplumu ayağa kaldıran bir olaya bakış açısı karayı aklayan bir zihniyetse, karanlığa biraz daha yaklaşılmış demektir.

Aydınlık baki…

Aydınlık zaruri!

Aydınlık çocuklar için gerekli!

Hemen şimdi!

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar