HABER KÜLTÜR-SANAT 

MÜZE KÜLLİYATINA ÜÇÜNCÜ CİLT ‘AYVALIK’ İLE GELDİ

Türkiye’nin ulaşım, endüstri ve iletişim tarihindeki gelişmeleri yansıtan ilk ve tek sanayi müzesi Rahmi M. Koç Müzesi, Ayvalık ve Cunda’da ziyaretçi ağırlayan müzelerinin tarihi mirasını aktaran ‘Rahmi M. Koç Müzeleri – Ayvalık’ kitabını okurla buluşturdu. 30’uncu yılını kutlayan Rahmi M. Koç Müzesi’nin, 25 binden fazla objeden oluşan zengin koleksiyonuna dair geniş bir bilgi ve görsel kaynak oluşturan 3 ciltlik kitap serisi, aynı zamanda İstanbul, Ankara, Ayvalık ve Cunda’daki dört müze ve bir kütüphanenin kültür-sanat dünyasına kazandırılması süreçleri hakkında detaylı bir anlatım sunuyor. Kitap; Ocak-2024’te kapılarını açan Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi, 2014’ten bu yana her yıl yüz binlerce ziyaretçiyi dünya endüstriyel mirasıyla buluşturan Cunda Taksiyarhis Rahmi M. Koç Müzesi ve 2007’de kurulan Sevim ve Necdet Kent Kitaplığı’nın fikir ve kuruluş aşamalarından günümüze uzun yıllara dayanan yolculuğunu kayıt altına alıyor.

RAHMİ M. KOÇ MÜZELERİ’NİN GELDİĞİ NOKTA GURUR VERİCİ

Rahmi M. Koç Müzeleri Genel Müdürü Mine Sofuoğlu, “Rahmi M. Koç Müzeleri olarak 1994 yılından bu yana sanayi, iletişim ve ulaşım tarihindeki gelişmeleri yansıtan Türkiye’nin ilk ve tek sanayi müzesiyiz. Ankara ve Ayvalık’taki müzelerimizle birlikte sayısı 25 bini bulan objeden oluşan çok geniş bir koleksiyona sahibiz. Çocuklara yönelik eğitimler, dönemsel sergiler, koleksiyonumuza eklenen yeni objeler ile her yaştan ziyaretçiye yönelik farklı bir müze deneyimi sunuyoruz. Kurucumuz Rahmi M. Koç’un çocuk yaşlarda başlayan koleksiyon merakının bugün gelmiş olduğu nokta çok gurur verici. Müzelerimizi ve koleksiyonumuzu tanıtmayı amaçlayan 3 ciltlik kitap çalışmamızın ‘İstanbul’ ve ‘Ankara’ ciltlerini geçen yıl yayınlamıştık. 30’uncu yaşımızla birlikte ‘Ayvalık’ cildimizi de tamamlamış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.

KIYMETLİ İSİMLER KİTABA KATKI SUNDU

Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık tarafından basılan son ciltte, müzelerin büyüleyici atmosferini yansıtan fotoğraflar Ali Konyalı ve Tarkan Kutlu imzası taşıyor. Kitabın tasarımını Nahide Zarifoğlu ve Tülay Güngen, editörlüğünü ise Gözde Akyüz üstleniyor. Kitaba, kentteki müze çalışmalarında çok önemli katkıları bulunan Dr. Vera Bulgurlu ile işadamları Muhtar Kent ve Şerif Kaynar gibi değerli isimler de yazılarıyla katkıda bulunuyor. Dr. Bulgurlu, Ayvalık tarihine ilişkin notlarıyla kentin yüzlerce yıllık zengin sosyokültürel birikimine ışık tutarken müze binalarının geçmişi, mimari özellikleri ve restorasyon çalışmaları hakkında kaynak niteliğinde bilgiler paylaşıyor.

TARİHİ BİNALARDA ZENGİN KOLEKSİYON

Cunda’da 1873 yılında Rum Ortodoks cemaatince inşa edilen Taksiyarhis Kilisesi, 22 ay süren başarılı bir restorasyon süreci sonucunda ilk günkü görkemine kavuşturularak 2014 tarihinde müze vasfıyla ziyarete açıldı. Bu yılın başında kapılarını açan Ayvalık Rahmi M. Koç Müzesi’ne ise 200 yıllık geçmişiyle Ayvalık’ın en önemli endüstriyel miraslarından biri olan avlusuz tipteki zeytinyağı fabrikası ev sahipliği yapıyor. 2021 yılında başlayan restorasyon çalışmasıyla yapının özgün malzeme ve yapım teknikleri korunarak Ayvalık’a kazandırılan binada, dünya endüstri tarihinin mihenk taşı niteliğindeki pek çok kıymetli eser sergileniyor. Müzenin giriş katında klasik otomobiller, motosikletler, bebek arabaları, buharlı makine modelleri yer alırken üst kat sergileme alanında ise birbirinden değerli lokomotif modelleri, oyuncaklar ve denizcilik ile ilgili objeler bulunuyor.

Rahmi M. Koç Müzeleri – Ayvalık’ kitabı, Rahmi M. Koç Müzeleri’nden temin edilebilir. (Künye ||| Kitap adı: Rahmi M. Koç Müzeleri – Ayvalık | Sayfa Sayısı: 272 | Kitap Tasarımı: Yapı Kredi Kültür Sanat Yayınları / Tülay Güngen, Nahide Zarifoğlu | Yayın Tarihi: Mayıs 2024, İstanbul | Proje Koordinatörü: Mine Sofuoğlu | Yayına Hazırlayan: Gözde Akyüz | Fotoğraflar: Ali Konyalı, Tarkan Kutlu | Çeviri: Baptiste Gacoin | Danışman: Richard Foster)

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar