HABER YAŞAM 

KİŞİSEL GELİŞİM YAZI

Okulların kapanmasının ardından neredeyse üç ay sürecek yaz tatili de başlamış oldu. Ancak çocukların öğrenme halleri tatilde de devam ediyor ve tam bu noktada ebeveynlere oldukça önemli görevler düşüyor. Çünkü uzun süreli tatillerde çocuklar öğrenme kaybı yaşayabiliyorlar. Tatilde yaşanan başarılı deneyimlerin çocuklara çalışkanlık, yeterlilik ve hâkimiyet duygusu kazandırırken aynı zamanda özgüvenlerini de artırdığını söyleyen uzmanlar, uzun yaz tatilini çocukların gelişimlerine katkı sağlayacak keyifli bir sürece dönüştürmenin yollarını anlatıyor:

KÜLTÜR, OYUN VE YARDIMLAŞMA

1- Planlarınıza çocuklarınızı da dâhil edin: Çocuklarla konuşarak fikirlerini almak ve onları yapılan planlara ortak etmek kendilerini daha değerli hissettirecektir. Tatil süreçlerini çocuğunuzla beraber planlamak ise hem onların bu duruma daha kolay uymalarını sağlayacak hem de karar verme becerilerini geliştirecektir.

2- Yaz kampına gönderin: Yaz kamplarında geleneksel öğretim programları uygulanmaz. Bu nedenle çocuğunuz okul döneminin üzerine katılacağı böyle bir etkinlik ortamından oldukça keyif alacaktır. Burada çocuklar üretime katılarak yeni bilgiler öğrenecek ve aynı zamanda sosyal olarak da birçok kazanım elde edecektir.

3- Yardımlaşmaya teşvik edin: Çocuğunuza yardımlaşmayı ve paylaşmayı öğretebileceğiniz farklı yöntemler bulmanız onu bu konuda harekete geçirecektir. Bunun için kendisine harçlığının bir miktarı ile sokak hayvanlarına mama almasını, pazardan dönen bir tanıdığın filesini evine kadar taşımasını veya örneğin krakerlerini arkadaşları ile paylaşmasını teklif edebilirsiniz.

4- Birlikte zaman geçirin: Birlikte hikâye okumak, film izlemek bireylerarası paylaşımı güçlendiren en verimli zamanlar arasında gelir. Çocuğunuzun, hikâye veya filmlerdeki kahramanların yaşadıkları olaylar karşısındaki tepkileri ve duyguları hakkında onunla konuşmak oldukça eğlenceli bir öğrenme tekniği olacaktır.

5- Oyun oynamaya teşvik edin: Çocuklar oynadıkları oyunlar sayesinde hayatı keşfederken sorunlarını da yine oyunlarla ifade ederler. Bu nedenle tatilde çocuğunuzla beraber oyun oynamaya bol bol zaman ayırın. Ayrıca akranlarıyla birlikte oyun oynayabileceği ortamlar yaratın, duygularının ifadesini kolaylaştıracak hamur ve çeşitli boya tarzı malzemeler edinmelerine imkân tanıyın.

6- Arkadaş edinmelerine fırsat verin: Tatillerde kurulan arkadaşlıklar çocukların bağlanma ve duygusal güvenlik gereksinimlerini karşılayarak onların sosyal yalıtım eğilimlerini azaltır. Ayrıca sosyal ve duygusal gelişimlerinin yanı sıra öz benlik saygılarını artırırken problemlerle başa çıkma becerilerini de geliştirir.

7- Sorumluluk yükleyin: Çocuklarınızla evde yapılması gereken işler hakkında konuşun ve ona sorumluluklar verin. Örneğin odasının düzen ve temizliğinden sorumlu tutun. Veya markete beraber gidin ve alışveriş listesini kontrol etmesini isteyin. Çocuğunuz bunları yaparken her olumlu adımında onu takdir etmeyi unutmayın.

8- Spora zaman ayırın: Okul zamanlarında yapılan spor etkinlikleri çocukların yaşam mücadelesi hakkında sembolik anlamlar çıkartmalarına yardımcı olurken stresle baş etmelerini de kolaylaştırır. Bu nedenle yaz tatilinde de sporla ilgilenmelerine olanak sağlayarak bu konuda bir devamlılığın oluşmasına fırsat verin.

9- Kültürel etkinliklerde bulunun: Ülkemizin hemen her yerinde birçok tarihi yer ve eser bulunuyor. Bunu bir fırsat olarak değerlendirip size yakın tarihi bir yeri çocuğunuzla birlikte ziyaret edin. Yaşına uygun olabilecek bir sergi veya sanatsal etkinlik bularak beraber gezin ve üzerine konuşarak onun fikirlerini alın. Çocuklar bu tarz aktivitelere katılarak sosyalleşirken aynı zamanda entelektüel birikimlerini de geliştirebilirler.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar