EDEBİYAT HABER 

BİRÇOK ÜLKEDE FARKLI DİLLERDE OKURLA BULUŞMAYA HAZIRLANIYOR

Edebiyat ve sanat dünyasının usta ismi Zülfü Livaneli’nin, tarihin en tartışmalı dönemlerinden birinin hükümdarı olan II. Abdülhamid’i insani bir bakışla ele aldığı romanı ‘Kaplanın Sırtında’, çok satanlar listesindeki yerini korurken Amerika, İspanya, Kore, Yunanistan ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede, farklı dillerde raflarda yerini almaya hazırlanıyor.

Kitapları 41 ülkede yayımlanan Zülfü Livaneli’nin, çok katmanlı bir kurguyla kaleme aldığı romanı ‘Kaplanın Sırtında’, kişisel bir yaşamın betimlemesine dayanıyor. Kahramanların iç dünyasının derinliklerindeki olası gerilimler ve çatışmalar betimlenirken dünyaya bakış, ahlaki değerler ve etkileri sorgulanıyor.

OTUZ ÜÇ YIL SÜREN BİR SALTANAT, ARDINDAN BİR GECE YARISI GELEN SELANİK SÜRGÜNÜ…

Tahttan indirilişinin üzerinden bir asırdan uzun bir zaman geçmiş olan II. Abdülhamid’in yaşamının en ilginç evresi, Livaneli’nin çağdaş anlatısıyla gün yüzüne çıkıyor. Devrik padişahın, ihtilalci fikirlerin filizlendiği Selanik şehrindeki günleri hem bir vicdan muhasebesi hem de yoğun bir psikolojik gelgit dalgası.

Türk edebiyatının kuşak bağı Zülfü Livaneli, II. Abdülhamid’in tahtını kaybettikten sonra yaşadıklarına odaklanırken bireyi, toplumu, devleti ve iktidarı sorguluyor. Selanik sürgünü boyunca Sultan’ın ve maiyetinin hususi doktoru olan Tabip Yüzbaşı Atıf Hüseyin Bey’in hatıratından hareketle vücut bulan bu tarihi romanda, iktidar kavramına çarpıcı bir bakış açısı sunuluyor.

‘Kaplanın Sırtında’, İnkılâp Kitabevi imzasıyla raflarda yerini aldığı ilk günden bu yana “çok satanlarda” yerini korumaya devam ederken kitabın arka kapağında İlber Ortaylı, Taner Timur ve Ali Yaycıoğlu gibi önemli tarihçilerin görüşlerine yer veriliyor. Kapak illüstrasyonları da tarih profesörü Ali Yaycıoğlu’nun imzasını taşıyor. Kitapları 41 ülkede yayınlanan Livaneli’nin ‘Kaplanın Sırtında’ romanı Amerika, İspanya, Kore, Yunanistan ve Almanya başta olmak üzere birçok ülkede ve farklı dillerde okurla buluşmaya hazırlanıyor.

ÜNLÜ TARİHÇİLER ‘KAPLANIN SIRTINDA’ İÇİN NE DEDİ?

‘Kaplanın Sırtında’, Livaneli’nin edebiyat hayatında ilginç bir çıkış. Sultan II. Abdülhamid devrine bir de aynanın öbür tarafından bakıyor. Bu belki çok fazla abartılan Abdülhamid devri karşıtı düşünceye karşı bir reaksiyon. Temelde Sultan Abdülhamid’in doktorunun günlüklerinden yararlanılmış. Tahttan hal’ edilmiş sürgündeki Sultan’ın perspektifinden sürükleyici bir anlatımla Abdülhamid bilançosu yapılıyor. Tabii, tarihi gerçeklerin müsaadesi ölçüsünde kurgunun getirdiği üslup da dikkat çekici…” – İlber Ortaylı

Zülfü Livaneli, bu kez karşımıza Abdülhamid rejimini alışılmış klişelerden kurtaran ve her yönüyle, özgürce gözlerimizin önüne seren ‘Kaplanın Sırtında’ adlı sürükleyici romanıyla çıkıyor.” – Taner Timur

Zülfü Livaneli, geçmişin ve geleceğin, devrimin ve çöküşün, büyük hayallerin ve hayal kırıklıklarının beraber yaşandığı yüklü ve zor bir dönemi anlatıyor; okuyucularını Osmanlı İmparatorluğu’nun son yıllarının zihin dünyasında samimi ve ön yargısız bir yolculuğa davet ediyor.” – Ali Yaycıoğlu

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar