HABER KÜLTÜR-SANAT 

100’ÜNCÜ YIL COŞKUSUNA BİLİMİN IŞIĞINI YANSITACAK

Doğan Kitap, ‘Cumhuriyet’in 100’üncü Yılına Armağan Kitaplar’ dizisinin ilk kitabı ‘Kadınlar Cumhuriyeti’ni yayınladı. Cumhuriyet’in özgürleştirdiği ve bilimin ışığında yürüyen kadınların hayat öykülerini kaleme alan gazeteci-yazar Özlem Özdemir’in kaleme aldığı kitap, Cumhuriyet’in 100’üncü yaşına bir saygı duruşu özelliği taşıyor.

Özlem Özdemir’in, Cumhuriyet’in aydınlanmacı, modernist geleneği sayesinde eğitim alan ve varoluşlarını laboratuvarlara, akademi kürsülerine, amfilere, sokağa taşıyan bilim kadınlarının hayat öykülerini yazdığı ‘Kadınlar Cumhuriyeti’, görkemli bir tarihi gerçek anlamıyla kavramak, Cumhuriyet’in 100’üncü yaşını bütün coşkusuyla kutlamak isteyenlerin başucu kitabı olacak.

Kâmile Şevki Mutlu’dan Pakize Tarzi’ye; Remziye Hisar’dan Fatma Hikmet İşmen’e; Fatma Selma Soysal’dan Türkan Saylan’a kadar, 12 bilim kadınının hayat hikâyelerinin, akademik serüvenlerinin anlatıldığı ‘Kadınlar Cumhuriyeti’, 100’üncü yılda bütün ülkeyi saracak coşkuya bilimin ve aydınlanmanın ışığını düşürecek, yediden yetmiş yediye herkesin okuyacağı bir kitap.

ÖZLEM ÖZDEMİR KİMDİR?

1979 yılı doğumlu Özlem Özdemir; 2000 yılında başladığı gazetecilik hayatında Posta, Para, Akşam, Milliyet Sanat, BirGün, Oda TV, Bayan Yanı, Cumhuriyet gibi pek çok farklı mecrada yazı ve röportajlarla yer aldı. YOL TV’de ‘BirKaç Ses’ ile KRT TV’de ‘İyi ki Varsınız’ adlı kültür-sanat programlarını hazırlayıp sundu. ‘Nokta Koymadan’ adlı belgesel projesi ile Ali Poyrazoğlu, Haldun Dormen ve Ayla Algan’ın belgesellerini hazırladı. Pekin’de Çin Uluslararası Radyosu Türkçe Servisi’nde editör olarak görev yaptı, ‘Çin’de İz Bırakan Kadınlar’ adlı radyo programını hazırlayıp sundu. Özlen Özdemir’in ‘Cumhuriyet Işığında Söyleşiler – İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları: Öncü Kadınlar, Öncü Erkekler’, ‘Benim Adım Afet: Atatürk’ün Manevi Kızı Prof. Dr. Afet İnan’ın Yaşamöyküsü’ adlı kitapları Kırmızı Kedi Yayınevi tarafından yayınlandı. Özdemir, sıklıkla çeşitli okullar ve kurumların davetlisi olarak ‘Cumhuriyet’in Öncüleri’, ‘Cumhuriyet ve Kadın’ başlıklı konuşmalar yapıyor ve 10 Kasım, 29 Ekim, 19 Mayıs, 8 Mart, 30 Ağustos gibi özel günlerde konuşmacı olarak söyleşilere katılıyor.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar