YAŞAM 

SAYILARLA HAYAT

1 elin nesi var bilmem de 2 dilin nesi olabilir öğretti bana hayat.

2 cihan bir araya gelse olmaz ama 2 insan bir araya gelse, sizin bedeniniz gibi ruhunuzu, geçmişinizi, umutlarınızı, kariyerinizi gömebilir.

3 günlük dünya, kötü olmamalı diyenlere bir bakarsınız ki, 4 gözle düşüşünüzü bekler olmuşlar.

5 parmağın 5’i 1 olmaz ama gün gelir 1 parmak sizi gösterir de dünyanızın 6 üstüne geçer; 1 parmak sizi gösterip öyle yargılar ki, 7 düvel uğraşsa sizi aklayamaz.

98’lik roman havası tadında yaşamak istediğin hayatını drama çevirirler de seni 9 köyden kovdurur bu vicdansızlar!

10’lar erer muradına, siz çıkamazsınız kerevetinize!

11 aya bile sultan seçenler, Eylül’ün 12’si gibi kapkara günleri tarihe yazdıranları, 13’ün namı kadar uğursuzları ülkeye ‘baş’ ederler de; ayın 14’ü gibi parlak ve doğru olanların, kendi çıkarları için sonunu getirirler.

15’lik delikanlıların kahramanlıklarıyla yazdıkları destanı yok sayanlar, 16 yıldızlı forstaki güneşi parlatmak için, toprağın altındaki kemikleri sızlatırlar da, kendi yürekleri sızlamaz.

Kitaplarında geçen yerin 7 değil, 17 kat altına uzanan günahlarını, sözde inançlarının ardında gizlemeye çalışırken zerre utanmazlar.

18’ine yeni basmış deli-kanlara, beyinleri yerine cepleri ve şarjörlerini doldurmayı öğreten bu alçaklar, Mayıs’ın 19’u, Ekim’in 29’u, Ağustos’un 30’unu bizlere unutturmaya çalışırlar.

Ama bilmezler ki 100 yıl da geçse onları, 7’sinde neyse 70’inde aynı olan, çiğ süt emmiş insanoğlu affetse bile ‘tarih affetmeyecektir’!

Sayılar güçlüdür ve bence çok şey anlatırlar, bazen 1 musibet 1000 nasihatten yeğdir. Sayı gibi değeri yükselmez ama insanın alın teriyle kazanılan 3 kuruş, haksız kazanılan milyonlardan değerlidir. 1 en küçüktür ama ‘bir olmak’ çok güçlüdür, 1’inci olmak müthiştir, ama içinde geçtiği mevzu bahse göre sizi rezil de edebilir, vezir de…

Ben şunu biliyorum ki, hayat bir sınavdır; sınavlarda 4 yanlış 1 doğruyu götürürken, hayat sınavında öyle bir hata yaparsınız ki 1 yanlış tüm doğrularınızı yok edebilir.

Benim sayılarla hikâyem uzar gider, sizi sıkmayayım, dostlar; paylaştığımız 1 çift güzel sözün 40 yıl hatırı olsun, dilerim ki sağlıkla, mutlulukla geçirdiğiniz 1000 ömre bedel 1 güzel ömrünüz olsun.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar