TOPLUM 

“BAKAN TOTO” HABERLERİNİN TUTTURANLARI VE KAYBEDENLERİ

Enteresandır, “bakan toto” haberciliğini iktidar medyasından çok, muhalif medya seviyor. Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığını kazandığının belli olduğu günden itibaren ha bire kimlerin bakan olacağına dair “tahmin”, “kulis”, “bilgi”, “duyum”, “konuşulan” ya da kaynaklı listeler yazılıyor; televizyonlarda dile getiriliyor; sosyal medyada paylaşılıyordu.

Ben de hangi medya kuruluşu ve gazetecinin “bakan toto”yu tutturacağını saptayabilmek için görebildiğim kadarıyla bir liste oluşturdum. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni bakanlar listesini daha önce medyada yayımlanan isimlerle karşılaştırdım.

TAHMİN EDİLEMEYEN İSİMLER

Tutturulan isimlerden önce hemen hiç kimsenin tutturamadığı isimlerden başlayayım;

Yılmaz Tunç (Adalet Bakanı), Vedat Işıkhan (Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı), Mahinur Özdemir Göktaş (Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı), Yusuf Tekin (Milli Eğitim Bakanı), İbrahim Yumaklı (Tarım ve Orman Bakanı), Ömer Bolat (Ticaret Bakanı), Abdülkadir Uraloğlu (Ulaştırma ve Altyapı Bakanı). Bu isimler önceden tahmin edilemedi. Bu bakanlıklara daha farklı isimler yazılıyordu. Bakan olacaklar arasında adı sık geçenler Lütfi Elvan, Seyfullah Hacımüftüoğlu, Sinan Oğan ve Necdet Ünüvar da listeye giremediler.

ŞİMŞEK’İ HERKES TUTTURDU

Bu kez “bakan toto” haber ve paylaşımlarında en çok üzerinde durulan isimler Mehmet Şimşek, Hakan Fidan, İbrahim Kalın’dı. Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimine geleceği genel olarak her yerde yer alıyordu. Önceleri Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağı da öne sürülse de son günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığı iyice netleşmişti. Nitekim Bloomberg de bir gün önce bu yönde haber geçti.

Hakan Fidan’ın adı çok geçiyordu ama hangi bakanlığa geleceği konusunda her yerde farklı tahminlerde bulunuluyordu. Fidan’a bazı yerlerde İçişleri Bakanlığı ya da Dışişleri Bakanlığı, bazı yerlerde de güvenlikten sorumlu cumhurbaşkanı yardımcılığı uygun görülüyordu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın’ın da bakan olacağına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Çoğunlukla Dışişleri Bakanlığına getirileceği yazıldı ve söylendi ama son günlerde MİT Başkanlığını öne sürenler de oldu.

ESKİ LİSTEDEN KALANLAR

Eski bakanlardan hangi isimlerin yeniden bakan olacağı konusunda tam bir karmaşa söz konusuydu. Milletvekili adayı olmayan Fahrettin Koca ve Mehmet Nuri Ersoy’un yeniden bakan olmak istemedikleri yazılıyordu çoğu yerde. Hatta bu tahminler seçim öncesinden yazılmaya başlanmıştı. Ama tam tersi çıktı, asıl bu iki isim bakanlıkta kaldı. Koca ve Ersoy’un bakanlıkta kalacağını yazan Hürriyet tutturdu ama Fahrettin Koca’nın bakan olmayacağını yazan Cumhuriyet yanıldı.

Hulusi Akar, Murat Kurum ve Süleyman Soylu’nun bakanlıkta kalacağını tahmin edenlerin sayısı da az değildi. Fakat bu isimlerin üçü de bakan olamadı. Soylu’nun kalacağını yazan Türkiye gazetesi de yanıldı; “Üç vazgeçilmez isim: Soylu, Kurum ve Akar” haberi yapan Gazete Pencere de. Soylu, Akar ve Kurum’un yanı sıra Mevlüt Çavuşoğlu’nun bakanlıkta kalacaklarını yazan BBC’nin kulis bilgisi de yanlış çıktı.

REUTERS BU KEZ ÇOĞUNU BİLEMEDİ

Bakanlıklar ve kamu kuruluşlarındaki bazı gelişmeleri “yetkili isimler”e dayanarak önceden doğru biçimde duyuran İngiliz haber ajansı Reuters bakanlar konusunda başarılı olamadı. Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz’ın gelecekleri yeni görevi “Hazine ve Maliye Bakanı ya da Cumhurbaşkanı Yardımcısı” olarak yazarak isabet kaydeden Reuters, bu isimler dışında sadece Hakan Fidan’ın adını tutturdu. Lütfi Elvan, Hulusi Akar, Süleyman Soylu, Mevlüt Çavuşoğlu, Bekir Bozdağ ve İbrahim Kalın’ın bakan olacağı konusunda yanıldılar.

Cumhuriyet gazetesinin yazdığı isimlerden Berat Albayrak, Hulusi Akar, Mehmet Ali Aydınlar, Süleyman Soylu, Adil Karaismailoğlu ve Murat Kurum bakan olamadı; Hakan Fidan da İçişleri Bakanı olarak yazılmıştı.

FOX TV; Mehmet Şimşek, Yaşar Güler, Hakan Fidan konusunda isabet kaydederken Efkan Ala, Seyfullah Hacımüftüoğlu, Ali İhsan Yavuz, Mustafa Şentop, Lütfi Elvan’ın bakanlıklarında yanıldı. Ali Yerlikaya ismini ortaya ilk sürenlerden olan Sözcü gazetesi Mehmet Şimşek, Cevdet Yılmaz, Hakan Fidan, Alpaslan Bayraktar, Mehmet Özhaseki’nin bakan olacağını bildi ama haberde yer verdiği Lütfi Elvan, Kübra Yiğitbaşı, Hasan Doğan, Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Sinan Oğan bakan olamadı.

YENİ KABİNE LİSTESİ SIZMIŞ!

Patronlar Dünyası sitesi de dikkat çeken haberinde Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimine geçmeyi kabul ettiğini yazdı. Bu site, İbrahim Kalın’ın MİT Başkanlığına, Hafize Gaye Erkan’ın da Merkez Bankası Başkanlığına getirileceği haberini 30 Mayıs’ta yayımladı.

Yeniçağ’ın internet sitesinde 30 Mayıs’ta “Yeni bakanlar listesi sızdı” gibi iddialı bir başlıkla yayımlanan haberdeki listede kimler yoktu ki? Kara Kuvvetleri Eski Komutanı Ümit Dündar’dan Mustafa Destici, Menderes Türel, Sinan Oğan ve Rifat Hisarcıklıoğlu’na kadar şaşırtıcı birçok isim yer alıyordu bu haberde. Mehmet Şimşek ve Fahrettin Koca’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı, Cevdet Yılmaz’ın Hazine ve Maliye Bakanı olacağı öne sürülen haberde isabet kaydedilen tek bakanlık Tarım ve Orman Bakanlığıydı. Bu göreve İbrahim Yumaklı’nın getirileceğini doğru bilen neredeyse tek medya kuruluşu oldu Yeniçağ.

İnternet sitesinde bunlar yazılırken Yeniçağ’ın yazarı Orhan Uğuroğlu da “tek adam rejimi”nde bakanların kim olduğunun öneminin kalmadığını vurgulamak için tüm bakanlıkların karşısına “Recep Tayyip Erdoğan” yazdığı bir liste yayımladı.

IŞIK, SAYMAZ, AKİNAN’IN PAYLAŞIMLARI

Sosyal medyada paylaşımlarda bulunan gazeteciler Candaş Tolga Işık, İsmail Saymaz ve Serdar Akinan’ın “bakan toto”ları büyük oranda tuttu.

Candaş Tolga Işık da Şimşek, Fidan, Yerlikaya, Koca, Ersoy, Kalın’ın yeni görevlerini isabetle yazarken Uğur İbrahim Altay, Hayri Baraçlı ve Fuat Oktay’da yanıldı.

İsmail Saymaz ise sosyal medyadaki paylaşımında Fidan, Yerlikaya, Kacır, Bak, Koca, Güler ve Ersoy’un yeni görevlerini doğru biçimde yazarken Ali İhsan Yavuz, Vedat Demiröz’ün bakanlıkları, Binali Yıldırım’ın da Cumhurbaşkanı Yardımcılığı konusunda yanıldı.

Serdar Akinan; Soylu dâhil yeni listeye giremeyecek eski bakanları, Şimşek ve Fidan’ın yeni görevlerini doğru bildi. Muhterem İnce tahmini İçişleri Bakanlığı ise yanlış çıktı.

Cüneyt Özdemir de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından yarım saat kadar önce yeni bakanların tam listesini –doğru olarak– yayımladı.

SELVİ, KÜÇÜK VE YİĞİTEL YANILDI

İktidara yakın yazarlar, bakan olacak isimlere çok az ilgi gösterdi; ilgi gösterenlerin de tahmininin çoğu tutmadı. Bu isimlerden Hürriyet yazarı Abdülkadir Selvi, Mehmet Şimşek’in ekonomi yönetimine geleceğini bildi. Ama Lütfi Elvan’ın Ticaret Bakanlığına, Cevdet Yılmaz’ın Hazine ve Maliye Bakanlığına geleceği, Murat Kurum’un da bakanlıkta kalacağı kulisi doğru çıkmadı.

Cem Küçük, TGRT’deki programında “güvendiği bir kaynağına” dayanarak İbrahim Kalın’ın Dışişleri Bakanı, Hakan Fidan’ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacağını, eski bakanların kabineye giremeyeceğini söyledi. Tümü yanlış çıktı dile getirdiklerinin.

TürkMedya Ankara Temsilcisi Melik Yiğitel’in söylediklerinden de Mehmet Şimşek’in yeni görevi doğru çıkarken bakan olacaklarını söylediği Necdet Ünüvar, İbrahim Kalın ve Fatih Şahin listeye giremedi.

TAHMİN YARIŞI

Görüldüğü gibi, “bakan toto” haberlerinin büyük bölümü doğru çıkmadı; toplum günlerce yalan yanlış bilgilere maruz bırakıldı. Hem de yazdıkları, söyledikleri doğru çıkmayan gazetecilerin güvenilirlikleri zarar gördü.

Bir kez daha hatırlatayım: Gazetecilik bir “tahmin yarışı” ya da her duyulanı, her dedikoduyu “haber” kisvesi altında yazma faaliyeti değildir. Doğrulanmış, farklı kaynaklardan kontrol edilmiş bilgiler yayımlanabilir. Yeni bakanların isimlerini de emin olmadan, doğrulamadan yayımlamamak gerekir; söylenti, duyum, kulis gibi kaynaklar göstermek durumun fecaatini kurtarmaya yetmez.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar