POLİTİKA 

YENİ TÜRKİYE VE ADALET

Tarihinin en büyük ekonomik krizi ile karşı karşıya olan Türkiye, Parlamenter Sistem’den geçmiş olduğu ‘Tek Adam Sistemi’nde beklediği gelişmeyi ve iyileşmeyi sağlayamadı. Ülkede reel enflasyonun Cumhuriyet tarihinde görülmedik bir noktaya yükselmesi, orta sınıfın yok olması, nüfusun büyük bölümünün açlık ve yoksulluk sınırında yaşar hale gelmesi nedeniyle iktidar koalisyonunun seçmen desteği hızla geriledi ve yapılan ciddi siyasi anketlerde 2023 seçimlerinde iktidar değişikliğinin sinyalleri şimdiden alınmaya başladı.

Yapılacak ilk seçimde, 6 siyasi partiden oluşan muhalefetin bir bütünlük halinde hareket etmesi ve dışarıda kalan muhalif güçlerin de iktidar değişikliği için muhalefet bloku ile ortak hareket etmek durumunda kalmasının kaçınılmaz olduğu görülüyor. Bu tabloyu değiştirecek beklenmeyen büyük sürprizler olmazsa, en geç Haziran 2023’ten sonra siyasi olarak yeni bir Türkiye’nin ortaya çıkacağı anlaşılıyor.

İktidar blokunun –AKP ve MHP– bu gerçeği görmeye başladığını, muhalefet blokunun da süreci büyük bir kazaya uğratmadan finale taşımanın sorumluluğuyla hareket etmek gereğini anladığını düşünüyorum. Bu süreçte muhalefet blokunun 3 önceliği olduğunu görüyoruz:

1- Büyük bir yanlış yapmadan süreci yönetmek

2- Muhalefet blokunu her durumda sağlam tutmak ve diğer muhaliflerin de desteğini almak

3- Seçim sürecinde, oyların sayılması ve açıklanmasında karşılaşacağı beklenmedik sürprizlere karşı hazırlıklarını tamamlamak

Türkiye’de iktidar değişikliğinin kaçınılmaz olduğu süreçte ara rejim yanlılarının planları ve hayallerini geçersiz kılmak için de gerek muhalefet gerekse de bütün demokrasi güçlerinin uyanık olmasında yarar vardır. Ülkemizde geçmişte ara rejim deneyimleri yaşandığı gibi, bu hayalleri olan suça bulaşmış güçlerin de halen mevcut olduğu bilinmektedir.

Türk siyasetinin büyük değişime doğru hızla koştuğu günlerde muhalefet blokunun öne çıkarması gereken temel hedef ve söylemlerden birisinin “ADALET” olması gerektiğine inanıyorum.

Türkiye, özellikle FETÖ’cü yapılanmanın egemen olduğu dönemden başlayarak her alanda kayırmacı ve adaletsiz bir nepotizm dönemi yaşamıştır. Üniversite sınavlarından başlamak üzere kamuda işe alımlarda, yükselme ve atamalarda, kamu ihalelerinde, kamu hizmetlerinden yararlanmada çok ciddi adaletsizlikler ile karşılaşılmıştır. Toplumun her kesiminde adaletsizlikler ile karşılaşan büyük bir vatandaş kitlesi mevcut olup bu adaletsizliklerin giderilmesini, adaletsizlik yapanların yargılanıp cezalandırılmasını beklemektedir.

Muhalefet blokunun ülkenin karşılaştığı bu büyük travmatik duruma karşı sessiz ve kayıtsız kalması düşünülemez. Bu nedenle, toplumun –seçmenin– muhalefet blokundan en büyük beklentisi, yeni dönemde, eski dönemin adaletsizliklerinin nasıl önleneceği ve adaletsizlikleri yapanların nasıl hesap vereceği noktasında net ve kararlı bir söylem geliştirmesidir.

Umarım muhalefet bloku, toplumun –seçmenin– bu beklentisine kulak verir.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar