POLİTİKA 

DOĞU AKDENİZ DÜNYA SAVAŞI

Geçtiğimiz günlerde önemli bir Zoom toplantısı gerçekleştirdik. Çok seçkin katılımcılar ve konuşmacıların bulunduğu toplantıda, Türkiye ve KKTC’yi yönetenler açısından çok ciddi mesajlar verildi.

Yöneticiliğini Başkent Ankara Strateji Enstitüsü Başkanı Engin Öktem’in gerçekleştirdiği toplantıya, KKTC Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, KKTC kökenli gazeteci Yusuf Kanlı, KKTC Ankara Eski Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç ile emekli asker ve akademisyen Ömer Lütfü Taşçıoğlu katıldı.

Toplantıda ortaya çıkan düşünceler, Türkiye ve KKTC’nin varlığı ve geleceği açısından çok önemli tespit ve uyarıları içermekteydi. Özellikle KKTC Dışişleri Bakanı ve yakın zamanda KKTC Cumhurbaşkanı adayı olarak ortaya çıkan Kudret Özersay’ın konuşması çok önemliydi. KKTC’de bir dışişleri bakanı ve parti genel başkanının bu önemli konuları dile getirmesini, KKTC açısından çok önemli bir gelişme olarak yorumladım.

Özersay’a göre uluslararası aktörler, Kıbrıs sorununun çözümünü destekler gibi görünmesine karşın, gerçekte çözümsüzlüğe destek olmaktadır. Kıbrıs Türklerinin adada tek bir devlet kurmaya dönük gündemlerini ilk sıraya almaları ve bütün enerjisini bu alanda harcamasının yanlışlığını dile getiren KKTC Dışişleri Bakanı Özersay; “müzakere masasına hapsedilmek” yerine, Türkiye ile oyun kurucu olunması gerektiğini dile getirdi. Kıbrıs konusuna çok egemen bir dışişleri bakanı ve akademisyen olarak Kudret Özersay’ı, ezber bozan açıklamaları ile KKTC ve Kıbrıs sorununun çözümü açısından umut verici bir isim olarak gördüm.

Toplantıya katılan gazeteci Yusuf Kanlı, Türkiye ve KKTC yönetimlerinin ciddi yanlışlar yaptıklarını vurguladı ve Kıbrıs Rum Yönetimi’nin Kıbrıslı Türkler ile eşit bir çatıda devlet kurmak istemediklerini net biçimde açıkladı.

KKTC Ankara Eski Büyükelçisi Ahmet Zeki Bulunç, Doğu Akdeniz’deki sorunun enerji kaynakları ile sınırlı olmadığını örnekler vererek açıkladı ve KKTC-Türkiye arasındaki işbirliğinin daha ileri noktalara götürülmesi gereğini vurguladı.

Ömer Lütfü Taşçıoğlu, Kıbrıs ve Yunanistan konusunda tarihsel bir özet yaparak Kıbrıs adasında tek devletli bir yapının Türkiye’yi Anadolu’ya hapsedeceğinin altını çizdi.

Moderatör Engin Öktem, Yunanistan’ın Megali İdea düşüncesi temelinde Pontus üzerinden Karadeniz için yeni planlar yaptığını belirtti.

Toplantıdan çıkan en önemli sonuç, KKTC Cumhurbaşkanlığı seçiminin önemli olduğu ve KKTC’yi egemen ve bağımsız güçlü bir devlet yapma gereğinin vurgulanmasıydı.

Doğu Akdeniz’de enerji kaynaklarının paylaşımı ile gerilen ilişkiler, bölgeyle ilgisi olmayan ülkeleri de sorunun içine çekiyor. Bu ülkelerin başında ABD yer alırken, sorunun çözümünde arabuluculuk yapabileceğini belirten Rusya ve eski sömürgeci geçmişiyle bölgede yeniden rol kapma peşinde olan ve Türkiye ile hesaplaşma planı yapan Fransa da Doğu Akdeniz’deki gelişmelerle yakından ilgileniyor.

Suriye’de kalıcı olan Rusya’nın Kıbrıs konusunda devreye girme çabası, ABD’nin Kıbrıs Rum Yönetimi’ne silah ambargosunu kaldırması, Fransa’nın bölgeye savaş gemisi göndermesi gibi gelişmeler, Doğu Akdeniz’de Rusya’nın da oyuna katılmasıyla bir savaşa dönüşebilir. Bu savaşın da “Dünya Savaşı” biçiminde gelişeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle, Doğu Akdeniz krizinin küçümsenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar