POLİTİKA 

AMERİKAN BAHARI

ABD’de Minnesota eyaletinin Minneapolis kentinde siyah bir Amerikalının (George Floyd) polis tarafından şiddet kullanılarak öldürülmesi sonucu başlayan protestolar, ülkeyi yangın yerine çevirdi. Şiddet içeren gösteriler ve yangınlar ile Minnesota’da başlayan protestolar tüm ülkeye yayıldı ve birçok eyalette polis gücünün yetersiz kalması sonucu ulusal muhafız güçleri de sokağa çıkarıldı.

ABD’de bir anda başlayan protestolar, şiddet ve yangın görüntüleri ile yağma eylemleri karşısında yerel güvenlik güçlerinin yetersiz kalması sonucu özel kuvvetler kullanılmaya başlamakla kalmadı, bazı bölgelerde sokağa çıkma yasağı gibi ciddi güvenlik önlemleri de alınmaya başlandı. Birkaç eyaletteki çok sayıda kentte düzenlenen protestolarda binalar, araçlar ve polis merkezleri kundaklanırken, polisler göstericilere karşı göz yaşartıcı gaz ve plastik mermiler kullandı. Minnesota’da ana yollar kapatıldı, bazı bölgelerde çok sıkı güvenlik önlemleri ve yeni yasaklar gündeme gelmeye devam ediyor. Olaylar devam ederken ABD Başkanı Donald Trump, eyalet yöneticilerine çağrı yaparak güvenlik önlemlerini artırmaları çağrısı yaptı ve demokrat valileri yeterli önlemleri almadıkları için eleştirdi.

Peki, ABD’de neler oluyor?

Covid-19 salgınındaki umursamaz tavrı ile çok sayıdaki insanın hayatını tehlikeye attığı suçlamaları karşısında önlemler almak zorunda kalan Donald Trump, ülkede yaşanan ağır salgın karşısında zor günler yaşıyor. Seçim döneminin yaklaşması nedeniyle ABD içinde yaşanan her ciddi olay, komplo teorileri ile açıklanmaya çalışılıyor. Minnesota eyaletinde başlayan ve ülkenin değişik eyaletlerine yayılan ırkçılık karşıtı eylemler, Ortadoğu’da “Arap Baharı” planlayıp birçok ülkeyi kaosa sürükleyen süreci ABD’ye taşıdı ve bir “Amerikan Baharı” yaşanmaya başladığı iddiaları ile trajikomik bir noktaya gelmiş oldu.

ABD’de yaşanan olaylar ile ilgili çok sayıda iddia ve komplo teorisi mevcut. Olayların ardında küresel güçlerin ve George Soros gibi isimlerin olduğunu iddia eden yaklaşımların yanında, yaklaşan seçim nedeniyle bu sürecin Trump destekçileri tarafından planlandığını savunanlar da bulunuyor.

ABD’de yaşanan kaos görüntülerini açıklarken ve yorumlarken, ABD-Çin ilişkilerini göz ardı etmemek gerekir. Dünyada son dönemde yaşanan birçok beklenmeyen gelişme; ABD-Çin gerginliği, ticaret savaşları ile Çin’in yüzyılın projesi olarak ilan ettiği “İpekyolu Demiryolu Hattı” ile ilişkilidir. Dünyanın bugün yaşadığı kaoslar ve gerginliklerin altında, küresel ekonomik çıkarların bulunduğu çok açık bir gerçektir.

Dünyanın geleceğini; ABD’de yaşanan olaylar, Ortadoğu ve diğer bölgelerdeki savaş ve gerginlikler ile Covid-19 salgınındaki gelişmeler belirleyecektir. Bütün bunların arasında bir bağlantı olup olmadığı ve 5G iletişim teknolojisi konusundaki ilerlemelerin bu süreçle ilişkileri de farklı bir tartışma konusu olabilir.

Ortaya birkaç soru işareti bırakarak yeni yazılarda konuyu açıklamak üzere hoşça kalın diyorum.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar