TOPLUM 

ŞEHİRLER KIRMIZI MEZARLIKLAR YEŞİL, REFAKATÇİ BORSASI, HALAY BAŞI ‘POZİTİFLER’…

COVID-19 GÜNLERİ (13)…

Olağanüstü günler yaşıyoruz. Dünyada Covid-19 vakası sayısı 80 milyonu geçti, ölü sayısı 1,8 milyona yaklaştı. 333 bin ölümle ABD başı çekmeyi sürdürüyor. Ölümlerde ABD’yi 191 binle Brezilya, 148 binle Hindistan, 123 binle Meksika izliyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 27 Aralık akşamı açıkladığı verilere göre, Türkiye’de Covid-19 ölümlerinin sayısı 20 bine yaklaştı.

Resmi açıklamalara göre, Türkiye’de Covid-19’dan günde ortalama 250 kişi yaşamını yitiriyor. Sağımız solumuz, önümüz arkamız hep Covid-19! Kimimiz ağır geçiriyor, kimimiz hafif atlatıyoruz. Bazen gencecik insanların ölüm haberlerini alıyoruz, bazen Covid-19’a yakalanan ailelerde fertlerinin birer birer yaşamını yitirdiğini duyuyoruz. Çok üzülüyoruz.

Hastanelerin yoğun bakım ünitelerinde boş yer kalmamış. En yakınlarımız ölüyor, cenazelerine bile katılamıyoruz. Mezarlıklarda defin kuyrukları oluşmuş. Sosyal medyada fotoğraflar paylaşılıyor, mezarlıklar adeta miting alanına dönüşmüş.

‘SABANCI MEZARLIĞI’NA ÇOK YAKIN, YEŞİLLİKLER İÇİNDE’

Mezarlıklar demişken… Son haftalarda vaka sayısı artışı bakımından en riskli kentlerden biri Adana’ydı. Bu durum, Sağlık Bakanlığı’nın ‘Hayat Eve Sığar’ mobil uygulamasındaki haritaya da yansımıştı. Adana’nın koronavirüs risk haritası, kentteki mezarlıklar hariç kırmızıya boyanmıştı. Benzer durum diğer kentlerimiz için de geçerli.

Öte yandan, İstanbul’da yeni tarifeye göre boş mezar yeri fiyatları 2 bin 400 lira ila 37 bin 400 lira arasında belirlendi. Ancak bazı kişiler, yıllar önce satın aldıkları ya da akrabalarından miras kalan mezar yerleri fahiş fiyatlarla internet üzerinden satışa çıkarıyor. İlanlarda 2 milyon liraya kadar mezar yeri satan bile bulunuyor. Bu kişiler ilanlarda “Sabancı Mezarlığı’na çok yakın”, “Yeşillikler içinde” gibi ifadeler kullanıyor. Mezar karaborsacıları!

Bir de diğer borsacılar var. Refakatçi borsacıları onlardan biri. Haber yine Adana’dan:

PCR testleri ‘pozitif’ çıkıp servise alınan hastalara parayla bakanlar nedeniyle sosyal medyada refakatçi borsası oluştuğu ortaya çıktı. Sosyal medya üzerinden verilen ‘Covid-19 hastasına bakılır’ ilanlarıyla müşteri arayanların, bakacakları hastalar için 24 saatine 500 lira ila 800 lira arası ücret istediği bildirildi.

Burada iki haberi daha vermeden geçmeyelim. Haberlerin biri yine Adana’dan, diğeri ise Balıkesir’den:

Adana’da Covid-19’u atlatan çoğu vatandaş adaklık koyun kestiriyor. Kentte uzun yıllardır besicilik yapan Zafer Oğuz, ‘Günde ortalama 10 kişi geliyor. Satışlar onların sayesinde arttı. Önceden trafik kazası geçirdiğini söyleyenler gelip adak kestiriyordu; şimdi sebepler farklılaştı’ dedi.

Balıkesir’de Edremit ilçesinin devlet hastanesi morgunun gasilhanesinde 4 kişinin, resmi görevlendirmeleri olmadığı halde Covid-19’dan ölenlerin cenazelerini yıkama işlemini ailelerinden 5 bin lira talep ederek yaptıkları iddia edildi. Edremit Kaymakamlığı, konuyla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

İNTERNET KAFEYE YAN DÜKKÂNDAKİ DUVARI DELEREK GİRDİLER

Yaşadığımız günler olağanüstülükleri kadar gülünçlükleri de beraberinde getiriyor. Çoğu zaman yaptığımız gibi, gülüyoruz ağlanacak halimize.

Haberin başlığı şöyle: “Filyasyon ekibi ev ziyaretine gittiği pozitif vakayı, sokakta halay başı olarak buldu

Haberin ayrıntılarından; Ankara’da Altındağ İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki filyasyon ekibinin, PCR testi pozitif olan kişinin evine gittiğinde sokak düğünü ile karşılaştığını ve söz konusu kişinin de halay başında olduğunu belirlediklerini öğreniyoruz.

Filyasyon ekibinde yer alan Emre Yoldaş, kendilerini telefonla arayan ve temaslı olduğunu, kendisini iyi hissetmediğini söyleyen bir vatandaşla ilgili yaşadıkları benzer bir olay hakkında da şunları anlatıyor: “Eve gittiğimizde kimseyi bulamadık. Apartmandan ayrılırken bir amca geldi bize doğru. ‘Kime geldiniz?’ diye sorarken bizim aradığımız kişi olduğu ortaya çıktı. Amca seccadesini alarak camiye, vakit namazına gitmiş.

Filyasyon izlenimlerini aktarmayı sürdüren Emre Yoldaş, sosyolojik açıdan önemli bir konuya da dikkat çekiyor: “Bizi çok iyi niyetli karşılayanlar da var. ‘İyi ki geldiniz, sizin varlığınız bize güç veriyor’ diyorlar. Ama bazen de ‘El âlem ne der?’ kaygısı taşıyan, hastalığı normal bir virüs gibi görmeyen, ‘fişleme’ gibi düşünen vatandaşlar oluyor. ‘Apartmana geldiniz ama konu komşu duyarsa ne der?’, ‘Biz bir daha insanların yüzüne bakamayız’ yaklaşımında olanlar da var.

Bir başka haber de Bursa’dan:

Bursa’da Covid-19 tedbirleri kapsamında kapalı olması gereken internet kafeye yan dükkândaki duvarı delerek girip oyun oynayan kişilere 3 bin 150’şer lira para cezası kesildi. Edinilen bilgiye göre, polis ekipleri bir internet kafede çok sayıda kişinin oyun oynadığı yönünde ihbar aldı. Harekete geçen ekipler, kepenkleri kapalı olan internet kafeden sesler gelmesi üzerine işyerindekilerden kapıyı açmasını istedi. Polis ekiplerinin yaklaşık 15 dakikalık ısrarı üzerine kapıyı içeriden açan bir kişi, işyerinde kimsenin olmadığını, kardeşleriyle sohbet ettiklerini söyledi. İnternet kafeye giren polis ekipleri, içeride yaptığı incelemelerde su dolabının arkasındaki duvarın delinerek yan dükkândan geçiş yapıldığını tespit etti. Kahvehane olarak işletilen yan dükkâna geçen polis ekipleri, burada perde arkasında saklanan gençleri yakaladı.

COVID-19 AŞISINDA HIV ANTİKORU GÖRÜLDÜ

Dünyadan Covid-19 temalı haberlere bakalım. İlk haber Belçika’dan:

Belçika’da bar ve restoranların Covid-19 nedeniyle kapalı tutulmasına rağmen ibadet yerlerinde en fazla 15 kişinin toplanmasına izin verilmesine tepki gösteren ‘Le Crayon’ (Kalem) adlı barın sahibi Xavier Troisi, kendi ‘dinini’ kurduğunu açıkladı. Sosyal medya üzerinden yaydığı mesajda, ‘Crayonizm’ (Kalemcilik) adını verdiği dinine inananları her pazar barında düzenleyeceği ‘ayine’ davet eden Xavier Troisi, bunun bir ‘hiciv’ olduğunu ve gösterilen ilgiye rağmen planı gerçekten hayata geçirmeye niyeti olmadığını ifade etti. Troisi, yaptığının bir ‘şaka’ olduğunu, bununla hizmet sektöründeki ‘çifte standart’a dikkat çekmeyi amaçladığını açıkladı.

Diğer haberler şöyle:

– Avustralya’da geliştirilen Covid-19 aşısında bir denekte HIV antikorunun görülmesi üzerine aşı uygulaması durduruldu.

– İngiltere’de BioNTech ile Pfizer’in geliştirdiği Covid-19 aşısının kullanım kılavuzu yayınlandı. Prospektüste, “Kısırlığa etkisi yoktur; ama 2 ay içinde çocuk isteyenler aşı olmamalı” uyarısı yer aldı.

– ABD’de doktorlar Covid-19 teşhisi konan 3 yaşındaki bir çocuğun inme geçirdiğini bildirdi. Doktorlar, bu vakanın, virüsün nörolojik etkilerinin potansiyel bir örneği olarak değerlendirilebileceğini ifade etti.

ABD’nin Texas eyaletinde yaşayan ve Covid-19’a yakalanan bir çiftin, ailelerinin kararıyla aynı anda solunum cihazlarının fişleri çekildi. İkili son anlarında el ele tutuşarak hayata veda etti.

– Belçika’da Covid-19 önlemleri kapsamında futbolcuların, atılan gol sonrası saha içinde birbirlerine sarılarak kutlama yapması yasaklandı. Yasağa uymayan futbolculara 750’şer avro para cezası verilecek.

– Belçika’da Noel Baba kıyafetleriyle bir bakımevini ziyaret eden kişinin 118 kişiye Covid-19 bulaşmasına sebep olduğu ortaya çıktı.

COVID-19 YOĞUN BAKIMINDA PATLAMA, VALİNİN GİZLİ EKİBİ, KÜMES ÇAYCILARI

Türkiye’den diğer Covid-19 haberleri ise şöyle:

– Antalya’nın Demre ilçesinde bu yıl Covid-19 nedeniyle yazlıkçıların büyük bölümü, yaşadıkları şehirlere geri dönmedi. Yazlıkçılar, kış koşullarına uygun hale getirdikleri konutlarında izole bir yaşam sürdürüyor.

– Gaziantep’te Sanko Üniversitesi Hastanesi’nin Covid-19 yoğun bakım ünitesinde oksijen verilen solunum cihazının patlaması sonucu yangın çıktı, en az 10 hasta hayatını kaybetti.

– Adana’da karantinada bulunan ve dışarı çıktığı ileri sürülen bir kişi ile komşusu arasında kavga çıktı. Komşusu, “Eğer bana koronavirüs bulaştırdıysa hakkımı helal etmiyorum” dedi.

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, Covid-19 vakası sayısındaki artış üzerine yakın korumaları ile fotoğrafçılardan oluşan 8 kişilik ‘gizli ekip’ kurarak kentin işlek noktalarını takibe aldı. ‘Gizli ekip’, kent merkezi ile ilçelerdeki meydan, cadde ve pazar yerlerine giderek insan yoğunluğunu fotoğraflayıp Vali Dağlı’ya ulaştırıyor. Vali Dağlı da kuralları ihlal edenler için polis ekiplerini anında o bölgeye yönlendiriyor.

– Bartın’ın Amasra ilçesi sınırlarındaki 600 nüfuslu Aliobası köyünde hiç Covid-19 vakası görülmedi. Köyün haberlere konu olmasının ardından Aliobası’na Türkiye’nin dört bir yanından arsa ve ev satın almak amacıyla telefon yağmaya başladı. Muhtar Ramazan Tığ, telefonlara yetişemediği söyledi.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma yasağı uygulanan saatlerde, bir kümeste toplanıp çay içen 4 kişiye 3 bin 150’şer lira para cezası kesildi.

– Türkiye’nin, Covid-19 sebebiyle Tunus’a 5 milyon dolar finansal destek vereceği bildirildi.

ATAOL BEHRAMOĞLU 65 YAŞ YASAĞINI YARGIYA TAŞIDI

Son haber, Ataol Behramoğlu’ndan:

Şair Ataol Behramoğlu, Covid-19 tedbirleri kapsamında 65 yaş ve üzeri kişilere yönelik uygulanan kısıtlamaları yargıya taşıdığını duyurdu. Behramoğlu, açıklamasında, ‘Kısıtlamalar hukuka aykırıdır. 68 kuşağının gençleriyiz, hangi önlemleri alacağımızı biliriz. Bu uygulama başka hiçbir ülkede bulunmayan, ucu açık bir hapis cezasıdır’ dedi. Behramoğlu, şöyle devam etti: ‘Yönetimin bu kabul edilemez dayatmasının durdurulması talebiyle idare mahkemesinde dava açtım. Gerektiğinde Danıştay’a, Anayasa Mahkemesi’ne ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne de başvuracağım. Bu konuya duyarlı herkesten idare mahkemelerinde davalar açarak destek olmalarını bekliyorum. Bilim Kurulu’ndan bu konudaki suskunluğunu bozmasını, yönetimden bu hukuksuz uygulamayı gecikmeksizin sona erdirmesini bekliyorum.’

Madem Ataol Behramoğlu dedik, yazıyı da onun ‘Karton Tabutlar’ şiirinin dizeleriyle bitirelim:

Ölenleriniz ve ölecek olanlarınız için/ tabutlarımız var, sert kartondan/ hem ucuz, hem kolay monte ediliyor/ pratik oluşları bundan. // Sözgelimi bir depremde/ kıtlık ya da savaşta on bin ölü verdiniz/ istediğiniz sayıda tabutu/ en kısa sürede yetiştiririz. // Çocuklar ve hayvanlar için/ üretim yapıyoruz ayrı boy ve tipte/ karton hayvan tabutlarına ilgi/ artıyor gelişmiş ülkelerde gitgide. // Ölenleriniz ve ölecek olanlarınız için/ sert kartondan tabutlarımız var/ gecikmeyin ısmarlamakta/ bayanlar, baylar! // Verniklenmiş ceviz ağacından/ tabutta gömülecek değilsiniz ya/ haydi, karton tabutlarımız/ kullanışlı ve çok ucuz fiyata!

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar