TOPLUM 

KORONAVİRÜS GÜNLERİNİ YAZMAK, NOT ETMEK, KAYIT ALTINA ALMAK (8)

Takvimler ağustosu gösteriyor. Zaman su gibi akıp geçiyor. Dünyada koronavirüs vakası sayısı 18 milyona dayanmış durumda, 700 bine yakın ölüm var. Vaka sayısı 5 milyona yaklaşan ABD’de şimdiye kadar 157 bin civarında insan yaşamını yitirdi. Vaka sayısında 1 milyon sınırını aşan diğer iki ülke ise; 2,8 milyonla Brezilya, 1,7 milyonla Hindistan. Ölü sayısında ABD’den sonra 95 binle Brezilya, 48 binle Meksika, 47 binle İngiltere geliyor. Yaşam devam ediyor; ama ölüm yanı başımızda. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 1 Ağustos akşamında açıkladığı verilere göre, Türkiye, 232 bine yaklaşan vaka sayısıyla ülkeler arasında 17’nci sırada; ülkemizde ölü sayısı ise 5 bin 710.

ROMA’DA GELİNLER COVID-19 KISITLAMALARINI PROTESTO ETTİ

Şimdi, temmuz ajandamızda hangi haberleri biriktirmişiz, onlara bakalım:

 • Dünya Sağlık Örgütü’nün “Tüm dünyada vaka sayıları artıyor” açıklamalarına rağmen, günlük yeni Covid-19 vakası sayısının 15’e kadar düştüğü Çek Cumhuriyeti’nde, başkent Prag’da insanlar sokaklarda ‘koronavirüse veda’ partisi düzenledi.
 • Tek bir Covid-19 vakasını bile rapor etmeyen Kuzey Kore’nin lideri Kim Jong-un, “Parlak bir başarı elde ettik” diyerek “Virüsün ülkeye girmesini önledik, istikrarı koruyoruz” açıklamasında bulundu.
 • Koronavirüsü bahane eden Alman otomotiv devi Volkswagen, Türkiye’de inşa edeceği fabrikadan vazgeçti.
 • Koronavirüs önlemleri çerçevesinde Türkiye’den turist kabul edilmeyen Yunanistan’da turizm işletmecileri: “Türkleri çok özledik, salatayla karnını doyuran Almanlar gibi değiller.
 • Sri Lanka’da Covid-19’dan hayatını kaybedenler, toprak ve içme sularına virüs bulaşabileceği gerekçesiyle yakılıyor.
 • Ayrı ülkelerde yaşayan ve koronavirüs salgını nedeniyle aylardır bir araya gelemeyen farklı milletlerden binlerce sevgili, sosyal medya üzerinden, kavuşmalarına izin verilmesi için #LoveIsNotTourism ve #LoveIsEssential etiketleriyle kampanya başlattı.
 • Mersin’in Toroslar ilçesindeki bir endüstri meslek lisesinde koronavirüs salgını nedeniyle bir süre önce kurulan dezenfektan üretim atölyesinde patlama meydana geldi: 1 öğretmen yaralandı, 1 öğretmen hayatını kaybetti.
 • Adana’da koronavirüs yasaklarını ihlal ettiği gerekçesiyle polisin para cezası kestiği bir vatandaş mahkemeye gitti. Adana 5’inci Sulh Ceza Hâkimliği, polis tarafından kesilen cezaların ‘geçersiz’ olduğuna karar verdi. Mahkeme, “İdari yaptırım kararı ancak mülki amir tarafından verilebilir” hükmüne vardı. Bugüne kadar Türkiye’de polisin kestiği Covid-19 tedbirleri kapsamındaki cezaların 1 milyar lirayı aştığı, bu kararın emsal olması durumunda tüm cezaların iptal edilebileceği bildirildi.
 • Tekirdağ’ın Saray ilçesinde Sinem-Sinan Dağ çifti, düğünlerinde bir ilke imza atarak görülmedik bir koronavirüs önlemi aldı. Düğünde takılar gelin ve damat yerine, yanlarına konulan cansız gelin-damat mankenlerine takıldı.
 • Teknoloji şirketi Fujitsu, koronavirüsle mücadelede ‘yeni normal’ kapsamında Japonya’daki binalarının kapasitesini yarıya indirip evden çalışma sistemini kalıcı hale getireceğini duyurdu. Şirket, ülkedeki 80 bin çalışanına evden çalışma imkânı tanıyacak.
 • Sabancı Üniversitesi tarafından her yıl verilen ve sosyal bilimler alanında Türkiye’deki ilk uluslararası ödül programı olan Sakıp Sabancı Uluslararası Araştırma Ödülleri’nin 2021 yılı konusunun ‘Korona Sonrası Dünya ve Türkiye: Pandemilerin Sosyal, Psikolojik ve Siyasi Etkileri’ olarak belirlendiği açıklandı.
 • Koronavirüs salgını, Boğaziçi Üniversitesi’nde yaz döneminde seçmeli ders oldu. Çalışmalarını misafir akademisyen olarak ABD Columbia Üniversitesi’nde sürdüren Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ceyhun Elgin’in 4 Ağustos – 14 Eylül tarihleri arasında vereceği online derste Covid-19’un dünya ekonomilerine etkileri tüm yönleriyle ele alınacak.
 • Dünya Sağlık Örgütü, Covid-19 vakası bildirmeyen Türkmenistan’a heyet gönderdi.
 • Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında uygulanan karantina sürecinde, dünya genelinde dudak dolgusu ve botoks gibi estetik operasyonlara talep arttı. İyileşme sürecinin bu dönemde daha kolay geçeceğini düşünen kişiler, estetik merkezlerini doldurdu.
 • İtalya’da koronavirüs nedeniyle düğünleri ertelenen gelinler sokağa döküldü. Roma’daki Âşıklar Çeşmesi’nde bir araya gelen kadınlar, hükümetin kısıtlamalarına tepki gösterdi.
 • Daha önce koronavirüsü “küçük bir grip” olarak niteleyen, ülkesindeki toplam vaka ve ölü sayısını açıklamayı yasaklayan Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun Covid-19 testi pozitif çıktı.
 • Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle şehir içi yolculuklar için getirilen tedbirlere uyulmadığına, paylaştığı bir tweet’le dikkat çekti: “Yolcu fazlalığından kapılarını kapatamayan, 14 kapasiteli minibüsten İstanbul Sivil Trafik Amirliğinin denetimi sırasında 42 kişi çıktı. Salgına karşı kaç kişiyiz?
 • Fransa’da koronavirüs önlemleri kapsamında “Maske takın” dediği için yolcular tarafından dövülen otobüs şoförü, tedavi gördüğü hastanede yaşam mücadelesini kaybetti.
 • Çin’de, koronavirüs günlerinde, günde 22 saat bilgisayar oyunu oynayan 15 yaşındaki bir çocuğun kolu felç oldu.
 • Brezilya Gazeteciler Birliği, koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıklarken iyi olduğunu göstermek için muhabirlerin önünde maskesini çıkaran Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’ya, basın mensuplarının hayatını tehlikeye attığını ileri sürerek dava açacaklarını açıkladı.
 • Kahramanmaraş’ta kuyumcular, koronavirüs tedbirleri kapsamında gelinliklerin bir parçası haline gelen maskeleri ortalama 30 gram altınla işleyerek yaklaşık 14 bin liradan satışa sundu.
 • Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (TFF PFDK), maske takma zorunluluğuna uymayan birçok futbolcu, antrenör ve kulüp idarecisine para cezası kesti.
 • Almanya’nın Hamburg kentindeki seks işçileri koronavirüs salgını nedeniyle kapanan genelevlerin yeniden açılması için eylem yaptı. Kentin genelevleriyle ünlü ‘Red Light District’ bölgesindeki eylemde, “Vergilerimizi ödüyoruz; ama bizimle ilgilenen yok”, “Hamburg’un bir parçası ölüyor” yazılı pankartlar açıldı.
 • Avustralya’nın Melbourne kentinde polis, 20 kişilik yemek siparişi verilen bir eve baskın yaptı; koronavirüs yasaklarına rağmen parti yapan evdekilere toplamda 26 bin dolarlık ceza kesildi.
 • Fransa hükümeti ile sendikalar arasında 7 haftadır süren görüşmeler sonucu, koronavirüs salgınıyla mücadelede gösterdikleri çaba ile takdir toplayan sağlık çalışanlarına toplamda 8 milyar avroyu bulan maaş zammı yapılması kararlaştırıldı.
 • Adana’nın Ceyhan ilçesinde koronavirüsten dolayı karantinaya alınan bir kişiye akraba ve komşularından oluşan 20 yakını ‘geçmiş olsun’ ziyaretinde bulundu. Ardından test yapılan 20 kişide de Covid-19 tespit edildi.
 • UNICEF ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dünya Sağlık Örgütü: “Covid-19 salgını sırasında virüs nedeniyle dünya genelinde aşı programlarının sekteye uğraması dolayısıyla çocukların kızamık, tetanos ve difteri gibi hastalıklara bağışıklığı çok ciddi seviyede düştü.
 • Koronavirüs salgınında ağır bir darbe alan turizm sektörünü canlandırmak için birçok ülkede turistleri cezbetmeye yönelik teşvik kampanyaları başlatıldı: Özbekistan, tatilleri sırasında Covid-19’a yakalananlara 3 bin dolar tazminat ödemeyi taahhüt etti.
 • Avrupa Birliği (AB) liderleri Brüksel’de 4 gün süren zirvenin ardından 750 milyar avro değerinde ‘Koronavirüs Onarım Fonu’ üzerinde anlaştı. Rekor seviyedeki fon, salgından en fazla etkilenen AB üyesi ülkelere kredi ve hibe olarak dağıtılacak.
 • Dünyanın en prestijli ödüllerinden biri olarak görülen ve her yıl aralık ayının ikinci haftasında İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen Nobel Ödül Töreni’nin 64 yıl aradan sonra ilk kez bu yıl Covid-19 salgını dolayısıyla gerçekleştirilmeyeceği duyuruldu.
 • Gaziantep Valisi Davut Gül, küçük evlerdeki kalabalık ailelerin koronavirüs vakalarındaki artışı tetiklediğini belirterek kentte 18 bin kişinin karantinada olduğunu açıkladı.
 • Türkiye’de çadır ve kamp tatiline yıllardır artan ilgi, bu yıl koronavirüsle birlikte tavan yaptı. Daha sakin ve ekonomik tatil arayanlar mağazalara koşarken, çadır bulmak zorlaştı. En fazla satılan modeller, 3-4 kişilik çadırlar. Çadır ve kamp malzemelerinde fiyatlar ise, geçen yıla göre en az yüzde 40 artmış durumda.
 • Adana’da Karataş Cezaevi’nde yatan bir kadın mahkûm, Covid-19 testi için götürüldüğü Yüreğir Devlet Hastanesi’nde kocası tarafından kaçırıldı.
 • Zonguldak’ta Devrek Kaymakamı Ümit Altay, koronavirüs salgınında yeni vakalar arasında bebeklerin de olduğunu açıkladı.
 • Koronavirüs günlerinde Türkiye’de Süper Lig için ‘küme düşme’ uygulamasının 2019-2020 sezonunda kaldırıldığı bildirildi. 34 haftanın sonunda son 3 sırada yer alan takımlar gelecek yıl Süper Lig’de yoluna devam edecek. Süper Lig’e 2020-2021 sezonunda 21, 2021-2020 sezonunda 20 takımla devam edilecek.
 • Japonya’da koronavirüs günlerinde ‘cenaze oteli’ uygulaması: Rezervasyonu yapılan odalarda, hayatını kaybeden kişinin yakınları, tabutların yanında yas tutuyor.

Temmuzun Covid-19 günlüğü böyleydi.

‘RÜZGÂRIN UĞULTUSU, GÖKYÜZÜNDE BÖLÜK BÖLÜK TURNALAR’

Serin bir Akdeniz sabahından yazıyorum bu yazıyı. Günlerin rutubeti, sabahın bu saatlerindeki esintiyle kalkıyor üstümüzden.

Yazımı, yine Ataol Behramoğlu’nun dizeleriyle bitiriyorum:

Her şey şiirdir, uğultusu rüzgârın/ bir ırmağa usulcacık yağan kar/ her gece okunan bir dua, çocuklukta/ gökyüzünde bölük bölük turnalar. // Her şey şiirdir, sevinç ve keder/ dünyada olmak duygusu/ kıyıda, ıssız kayalarda/ kendi başına ışıldayan su. // Her şey şiirdir, şimdi, şu anda/ ak kâğıt üstünde dolanan elim/ karşıki avluda salınan söğüt/ yandaki odada uyuyan bebeğim.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar