TOPLUM 

HES KODUNDA SAHTEKÂRLIK, KORONADA AŞI TURİZMİ, MASKEDE İNOVATİF GİRİŞİMLER…

COVID-19 GÜNLERİ (16)…

Koronavirüs günlerine ilişkin biriktirdiğimiz haberleri paylaşmaya devam…

Türkiye’den iki haberle başlayalım:

Koronavirüs vakası sayılarının 50 bini geçtiği Türkiye’de HES kodu sahtekârlığı! Uzmanlara göre, özellikle AVM ve restoranlarda görevlilerin HES kodlarını dikkatsizce kontrol etmesi bu sahtekârlığın artışına neden oluyor. Sahtekârlık şöyle gerçekleşiyor: Covid-19 testi pozitif çıkan ve karantinada olması gereken kişiler, bu kodları ya negatif bir tanıdıklarından ya da sosyal medyada HES kodunu paylaşan birilerinden ekran görüntüsü alıyor. Edindikleri bu ekran görüntüsü ile bu kişiler ‘pozitif’ olmalarına karşın istedikleri yere rahatça girip çıkabiliyor.

Türkiye’de bazı turizm acenteleri; Rusya, Sırbistan, Dubai gibi ülkelere ‘Covid-19 Aşısı Turu’ düzenlemeye başladı. Acentelerin sosyal medya hesaplarından paylaştığı tur paketleri kapsamında, karşılığında götürdükleri ülkede kişilerin aşı olmalarını sağlarken; transfer, konaklama ve yeme-içme gibi ihtiyaçlarını karşıladıkları bilgisi de yer alıyor. İsteyenler; Biontech, Pfizer, Sinovac, Sputnik V gibi aşılar arasından dilediğini seçebiliyor. Tur fiyatları ise 324 avro ila 1099 avro arasında değişiklik gösteriyor.

MASKE ÜRETİMİNDE SINIRLAR ZORLANIYOR

Diğer haber ABD’den:

Covid-19 pandemisi ile artık gündelik hayatımızın bir parçası haline gelen maske, gün geçmiyor ki yeni bir girişimcilik örneği olarak karşımıza çıkmasın. Bunun son örneği, dünyaca ünlü ABD’li müzisyen Willl.i.am’den geldi. ABD’li şarkıcı Will.i.am, Honeywell ile birlikte yüksek teknolojili bir yüz maskesi geliştirdiğini duyurdu. Standart cerrahi maskelerin koruyuculuk özelliklerine sahip olan maske, asıl olarak tasarımıyla öne çıkıyor. Willl.i.am’in son girişimi olan ve ‘Xupermask’ adı verilen maske, ABD’de satışa çıktı. 299 dolara satışa sunulan Xupermask’ta, LED ışıklar, Bluetooth 5.0 bağlantı, 3 adet hızlı fanın yanı sıra aktif gürültü önleyici özellikli kulaklıklar da yer alıyor. Maskenin tasarımı ise ‘Örümcek Adam’, ‘Kara Panter’ ve ‘Tron’ için maske tasarımlarının arkasındaki isim olan Jose Fernandez’e ait. Xupermask’ın tasarımı, fütürist bilim kurgu filmlerinden esinlenilmiş izler taşıyor.

HÜKÜMETLERİ ZOR GÜNLER BEKLİYOR

1,5 yıla yaklaşan Covid-19 pandemisiyle yaşamaya alıştık, 2021 ile birlikte aşılamalar devam ediyor. Dünyada koronavirüsten ölenlerin sayısı 3 milyon kişiye ulaştı. Ekonomi durdu, sosyal yaşam durdu. Resmi açıklamalara göre; Türkiye’de vaka sayıları 50 binleri aştı, günlük ölüm sayısı ise 250 civarında. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın 11 Nisan 2021 tarihli açıkladığı verilere göre, Türkiye’de bugüne kadar Covid-19’dan hayatını kaybedenlerin sayısı 34 bine dayandı. Yaşam, zor da olsa, devam ediyor. Günler ilerliyor. Kuzey yarım küreliler koronada ikinci kez bahar mevsimini yaşıyor. Mart bitti, nisanı ortalayacağız. Dilerim normal günlere dönüşümüz uzun sürmez.

Günleri not etmeye iki haberle devam edelim:

IMF, Covid-19 döneminde artan eşitsizliğin hükümetlere yönelik güven erozyonu yaratabileceğini belirterek bu durumun kutuplaşmaya ve toplumsal huzursuzluğa yol açabileceği uyarısında bulundu: “Bu faktörler uygun ekonomik politikalar geliştirmeyi zorlaştırıyor ve makroekonomik istikrara karşı risk oluşturuyor.

– Sırbistan merkezli Politika Araştırmaları Enstitüsü (IPS), Covid-19’un hızla yayıldığı 18 Mart 2020 – 18 Mart 2021’i kapsayan bir rapor yayımlayarak, pandemi sürecinde 2 bin 365 milyarderin, servetlerine yüzde 54’lük bir artışla 4 trilyon dolar daha eklediğini belirtti. Raporda, en zengin 20 milyarderin de yüzde 68 artışla 742 milyar dolar daha kazandığı kaydedildi.

NORVEÇ BAŞBAKANINA SOSYAL MESAFE CEZASI, HOLLANDA’DAN TATİL DENEYİ, İTALYA’DA COVID-19 TRENİ

Dünyadan haberlere devam:

Norveç Başbakanı Erna Solberg, doğum günü kutlamalarında sosyal mesafe kuralını çiğnediği için para cezasına çarptırıldı. Norveç Emniyeti, Başbakan Solberg’e 20 bin kron (yaklaşık 19 bin lira) para cezası verildiğini duyurdu.

– Covid-19 pandemisinde üçüncü dalgayla boğuşan Kanada’da uzmanlar, ülkede yaygın görülen İngiliz mutasyonunun gençleri vurduğunu ve yoğun bakımların 30’lu yaşlarındaki kişilerle dolduğunu söyledi.

İtalya’da hamilelik sırasında Covid-19 aşısı olan iki kadının doğurduğu bebeklerin kanında antikor tespit edildi.

Hollanda hükümeti, koronavirüs salgını döneminde turizmi açmanın sonuçlarını gözlemlemek için 200 kişiyi Yunanistan’a tatile göndereceğini duyurdu. Hollanda merkezli bir seyahat acentesinin tüm masrafları karşılayacağı ‘tatil deneyi’ için en az 25 bin kişinin başvuru yaptığı açıklandı.

Çek Cumhuriyeti’nde, Covid-19 pandemisi sırasında hayvanat bahçesinde tutulmaya devam edilirken alıştıkları insan ilgisinden mahrum kalan şempanzeler için ‘Zoom buluşmaları’ başlatıldı. Bu sayede iki ayrı hayvanat bahçesindeki şempanzeler, diğerlerinin günlük yaşamını dev ekranlardan izleyebiliyor.

– Meksika’da bir grup girişimci, yeme içmede işe yaraması için burun maskesi tasarladı. Sadece burna takılan maske, normal yüz maskesinin altına giyilecek.

İtalya’da Covid-19 vakalarının artması ve bazı bölgelerde hastane doluluk oranlarının kaygı verici seviyelere ulaşması üzerine bir ‘hastane tren’ devreye sokuldu. Buna göre ‘Covid-19 treni’, hastanelerin dolduğu yerlerdeki ağır hastaları yatak kapasitesi müsait olan bölgelere taşımak için kullanılacak.

– Ekonomisinin yüzde 27’si turizme dayalı olan Malta’da hükümet, koronavirüs tedbirlerinin kaldırılacağı 1 Haziran’dan sonra ülkeye gelecek yabancı turistlere para dağıtacak. Plana göre, ülkede en az 3 gün kalacak olan ve rezervasyonları doğrudan yerel oteller üzerinden yapılan turistlere 200 avroya kadar para verilecek.

Suudi Arabistan’da ramazan ayındaki teravih namazları, koronavirüs önlemleri kapsamında 20 rekâttan 10 rekâta indirildi. Türkiye’de ise Diyanet İşleri Başkanlığı, teravih namazlarının bu yıl evlerde kılınacağını açıkladı.

‘BİR APARTMANIN BODRUMUNDA KADINLAR MANTI AÇMIŞLAR, 14 POZİTİF VAKA ÇIKTI’

Türkiye’den haberler ise şöyle:

Türkiye’de koronavirüs salgını sebebiyle diğer hastalıklar için hekim başvuruları azaldı. Uzmanlar, erken tanıda yaşanan sorunlar nedeniyle gelecekte ‘kanser pandemisi’ yaşanabileceği uyarısında bulundu.

– Samsun’daki bir okulda aynı flütün 5 çocuk tarafından kullanılması sonrası 14 kişi koronavirüse yakalandı.

– Eskişehir Şehir Hastanesi’nde 90 kişinin Covid-19 PCR testi sonucu, veri girişinde yapılan hata nedeniyle karıştı.

Türkiye’de koronavirüs yasaklarına uymadığı için kesilen cezasını ödemeyen bir kişinin banka hesabı bloke edildi.

Kırklareli Valisi Osman Bilgin, kentte koronavirüs önlemleri kapsamında sosyal medyada maskesiz ve sosyal mesafe kuralına uymayarak görüntü verenler hakkında da cezai işlem yapılacağını açıkladı.

– Kayseri İl Sağlık Müdürü Ali Ramazan Benli, filyasyon ekiplerinin karşılaştığı durumlardan örnekler vererek uyardı: “Bir apartmanın bodrum katında kadınlar mantı açmışlar, 14 pozitif vaka çıktı. Bir de dünürler bir araya gelip yemek yemişler, oradan da 8 pozitif çıktı.

İstanbul’da Beyoğlu Belediyesi zabıta ekipleri, koronavirüs önlemleri kapsamında, yaşanan insan yoğunluğu nedeniyle İstiklal Caddesi’ni bariyerlerle kapattı. Caddeye girişler, zaman zaman kapatılarak yoğunluğun önüne geçilmeye çalışılıyor.

Koronavirüs konusunda ‘çok yüksek riskli’ kategoride bulunan Aksaray’da, market ve benzeri iş yerlerinde indirim kampanyaları yasaklandı.

– Ankara’da bir filyasyon ekibi yetkilisi, yaşadıkları en büyük zorluğu pozitif vakaların temaslı olduğu kişileri sakladığında yaşadıklarını belirterek, “Pozitif olduğunu eşinden bile saklayanlarla karşılaşıyoruz” dedi.

İstanbul’da bir hastanede Covid-19 servisine yemek götürme bahanesi ile giren hırsız, hastaların nesi var nesi yoksa çaldı. Hasta yakınlarının dahi alınmadığı servise girmeyi başaran hırsızı arama çalışmaları sürüyor.

BRÜKSEL’DE GENÇLERE ‘1 NİSAN’ ŞAKASI

Bir başka haber Belçika’dan:

Sosyal medya üzerinden Brüksel’in merkezindeki bir parkta ‘La Boum’ adında bir müzik festivali düzenleneceği duyuruldu. Duyurularda festivalde 8 sahne kurulacağı, onlarca ünlü müzisyen ve DJ’nin etkinliğe katılacağı, etkinlikte ‘sıfır koronavirüs tedbiri’ olacağı belirtildi. Ancak daha sonra bunun ‘1 Nisan’ şakası olduğu ortaya çıktı. Sözde organizatörler de, festivalin düzenlenmeyeceğini, bunun 1 Nisan şakası olduğunu sosyal medyada paylaştı. Ancak buna karşın parka binlerce genç akın etti. Brüksel polisi ise, Covid-19 salgını tedbirleri nedeniyle açık havada da olsa toplu halde bir arada bulunmanın yasak olduğu gerekçesiyle gençleri uyardı. Gençlerin dağılmaması üzerine polis tazyikli su ve gaz kullanarak müdahale etti. Atlı polislerin de katıldığı müdahaleye tepki gösteren gençler ise, polise şişe ve taş atarak karşılık verdi. Polisle gençler arasında çıkan çatışmada çok sayıda kişi yaralandı.

‘DESEM Kİ VAKİTLERDEN BİR NİSAN AKŞAMIDIR’

Koronada ikinci kez bahar… Hüzünlü bahar… Yaşıyoruz işte… Yaşayacağız… Günlere haftalar, haftalara aylar eklemeyi sürdüreceğiz. Cahit Sıtkı Tarancı’nın bir şiirine kulak verecek, belki de bir nisan akşamında kederli dizelerini yudum yudum içeceğiz:

Desem ki vakitlerden bir nisan akşamıdır/ Rüzgârların en ferahlatıcısı senden esiyor/ Sende seyrediyorum denizlerin en mavisini/ Ormanların en kuytusunu sende görmekteyim/ Senden kopardım çiçeklerin en solmazını/ Toprakların en bereketlisini sende sürdüm/ Sende tattım yemişlerin cümlesini./ Desem ki sen benim için/ Hava kadar lazım/ Ekmek kadar mübarek/ Su gibi aziz bir şeysin/ Nimettensin, nimettensin./ Desem ki/ İnan bana sevgilim, inan/ Evimde şenliksin, bahçemde bahar/ Ve soframda en eski şarap./ Ben sende yaşıyorum/ Sen bende hüküm sürmektesin./ (…)/ Günlerden sonra bir gün/ Şayet sesimi fark edemezsen/ Rüzgârların nehirlerin kuşların sesinden/ Bil ki ölmüşüm./ Fakat yine üzülme, müsterih ol/ Kabirde böceklere ezberletirim güzelliğini/ Ve neden sonra/ Tekrar duyduğun gün sesimi gök kubbede/ Hatırla ki mahşer günüdür/ Ortalığa düşmüşüm, seni arıyorum.

Bu yazıya yorum yapamıyorsanızlütfen Facebook hesabınıza giriş yapınız
Paylaş:

Benzer yazılar